Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Park Lannova obohatily venkovní cvičební prvky
15-5-2013

Park Lannova obohatily venkovní cvičební prvky

Historicky první venkovní cvičební areál pro všechny generace včetně seniorů na území Prahy 1 je od středy v provozu. V parku Lannova, který je nositelem ocenění Park roku 2008, vyrostlo sedm cvičebních prvků pro širokou veřejnost. Za posilovací stroje, včetně barevného přizpůsobení současnému inventáři parku a také dopravy, zaplatila Praha 1 částku 195 tisíc korun. Na 180 tisíc pak vyšly stavební a projektové práce.

„Park Lannova je naší chloubou, stejně jako úroveň péče o starší občany. Nyní jsme oboje opět kvalitativně posunuli dál a jsme na to hrdí,“ prohlásil starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil slavnostního zahájení provozu nového cvičebního areálu.

Spolu s ním byl přítomen i jeho 1. zástupce a iniciátor projektu Daniel Hodek. „Park Lannova je jedinečně řešený venkovní multifunkční prostor s nabídkou pro širokou cílovou skupinu. Za sportem sem chodí děti předškolního věku, dorostenci i dospělí lidé. Pro seniory je park místem, kde tráví svoje volné chvíle a kde také mívají pravidelné turnaje v pétanque. Park Lannova je navíc ohraničen a trvale střežen. Při zvažování prvního místa pro instalaci venkovních cvičebních prvků byl proto jasnou volbou,“ uvedl Daniel Hodek.

Cílem projektu bylo vytipovat takové prvky, které se začlení do celkové péče o seniory v Praze 1 a zároveň zapadnou do vybavení parku tak, aby zde nepůsobily rušivě. Na projektu proto od počátku spolupracoval Ing. arch. Sendler, který je pod současným vzhledem podepsán, a také ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová: „Městská část Praha 1 nejrůznějšími způsoby dlouhodobě podporuje svoje seniory. Jsem moc ráda, že se radnice Prahy 1 rozhodla investovat finanční prostředky také do cvičebních strojů. Jsem přesvědčena, že tyto cvičební prvky nabídnou seniorům další smysluplné využití volného času, navíc v tolik oblíbeném místě, jakým je park Lannova.“

„Péči o seniory a sociálně a zdravotně handicapované spoluobčany považuje stávající vedení radnice za svoji jednoznačnou prioritu – politickou i lidskou. Zahrnuje to širokou škálu zdravotních a sociálních služeb, domy s pečovatelskou službou i skutečně bohatou nabídku volnočasových aktivit,“ popsal starosta Oldřich Lomecký.

Skladba prvků byla průběžně konzultována s kolegy z Městských částí Praha 2 a 6 a také s odborníky na pohybový aparát, kteří mají s venkovními cvičebními prvky dlouholeté zkušenosti. „Nechtěli jsme koupit na první pohled hezké a cenově výhodné zboží, které však bude svým charakterem pro seniory téměř nepoužitelné, a pro třech letech náklady na jeho údržbu a provozuschopnost dosáhnou výše pořizovací ceny,“ vysvětlil Daniel Hodek. Vybrané prvky jsou tak kompromisem mezi dobrou kvalitou, přijatelnou cenou, snadnou údržbou a širokým spektrem využití.

Samozřejmostí projektu je schválení výstavby stavebním úřadem a příslušnými orgány památkové péče. Prvky budou moci používat všichni zájemci a návštěvníci parku. Doba provozu bude stejná, jako je otevírací doba parku. Pokud se jejich umístění osvědčí a prvky budou využívané, je možné vytipovat další místo pro jejich instalaci.
Park Lannova obohatily venkovní cvičební prvky

Park Lannova obohatily venkovní cvičební prvky

FOTO (C)  PETR NAŠIC

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38