Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Spolky a občanská společnost

Aktuality:

Kampa patřila blížícím se Vánocům, Mikulášům a dětem
7-12-2018

Kampa patřila blížícím se Vánocům, Mikulášům a dětem

Talentovaní mladí muzikanti z Konzervatoře Jana Deyla a Střední školy pro zrakově postižené, pěvecké talenty ze sborů Bruncvík a Josef, nejzábavnější dechovka současnosti Lovesong Orchestra nebo efektní Fire show doprovodili další sraz Mikulášů, Čertů a Andělů na Kampě. Po roce se tam totiž opět konaly Malostranské Vánoce, které vyvrcholily dnes už legendární mikulášskou besídkou.
Skončilo Hudební Petrské léto
20-9-2018

Skončilo Hudební Petrské léto

Sezona letních hudebních festivalů definitivně skončila. Listy stromů se pomalu, ale jistě obarvují a na trávě už teď bude pro posezení na dece chladněji a chladněji. I proto si děti i dospělí, herci i muzikanti naplno užili poslední festivalový podvečer v parku Lannova, který během uplynulého měsíce hostil tradiční Hudební Petrské léto.
Výbor dobré vůle udělil Cenu Olgy Havlové a další ocenění
28-5-2018

Výbor dobré vůle udělil Cenu Olgy Havlové a další ocenění

Laureátem Ceny Olgy Havlové, udělované Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, se stal Pavel Šturm, předseda Pražského spolku neslyšících. Cenu veřejnosti obdržel Martin Kabát z organizace ADAM – autistické děti a my. Oba nositelé, stejně jako další nominovaní, jsou sami handicapovaní, přesto pomáhají druhým. Zvláštní ocenění mladých lidí za dobrovolnictví si odvezly děti z Dětského domova v Chrudimi.
Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším
19-5-2018

Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším

Koncert pod širým nebem pro všechny, kteří měli chuť přijít si zahrát v orchestru, uspořádal v neděli odpoledne na Střeleckém ostrově Nadační fond Harmonie, jehož Dětský orchestr tak vystoupil spolu s profesionálními i neprofesionálními muzikanty z Prahy i celé České republiky.
Když randí kozy
17-4-2018

Když randí kozy

Kozí plácek se v úterý zaplnil malými i velkými příznivci Kozího plácku, koz, dobrého jídla, pití a muziky, vyrábění drobností z lásky nebo jen tak dobré nálady. Kozí spolek, známý také jako Přátelé Kozího plácku, tam po čase uspořádal za podpory radní Evy Špačkové další ze sousedských setkání, tentokrát na téma jara, lásky, randění, prostě „rendez-vous“.
Studio OÁZA jede dál a dál rozdává radost
24-3-2018

Studio OÁZA jede dál a dál rozdává radost

„Jedeme dál…“ – tak se jmenovalo letošní divadelní pásmo, které už roky pořádá v Divadle ABC Studio OÁZA, kulturní centrum pro lidi s mentálním postižením. A stejně jako v uplynulých letech i letos jeho uspořádání podpořili radní Prahy 1 Eva Špačková, vedení a zaměstnanci divadla a další ochotní lidí.
Petrská čtvrť přivítala Vánoce
21-1-2018

Petrská čtvrť přivítala Vánoce

Krásný vánoční strom, vůně svařeného vína a dobrot napečených členkami spolku a klasické vánoční písně, zpěvy a koledy – to je už tradiční kulisa adventního zpívání na Petrském náměstí, pořádaného Městskou částí Praha 1 a Spolkem přátel Petrské čtvrti.
Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek
19-12-2017

Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek

Děti z Prahy 1 se díky projektu neziskových organizací Umění pro život a Život 90 staly malými Ježíšky, kteří v předvánoční čas pomáhají překonat osamělost seniorů. Posílají jim totiž dopisy a vlastnoručně vytvořená přání, která právě v těchto dnech přicházejí do schránek po celé Praze 1.
Baráčníci oslavili výročí svého založení
3-12-2017

Baráčníci oslavili výročí svého založení

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí bylo tuto neděli v rámci mše Československé církve husitské připomenuto 95. výročí založení Obce baráčníků Praha I. a V., spadající dnes do XXIV. župy Jana Žižky z Trocnova, se sídlem v Praze 1. Mše a následných oslav se zúčastnila i radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.
Strašidelný karneval již tuto neděli
31-10-2017

Strašidelný karneval již tuto neděli

MČ Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Eva Špačková ve spolupráci se Spolkem přátel Petrské čtvrti si Vás dovolují pozvat na akci Strašidelný karneval, která se uskuteční tuto neděli 5. listopadu od 15:00 do 17:00 na botelu Albatros. Těšit se můžete na kouzelnické vystoupení, strašidelnou výtvarnou dílnu, hudebně-taneční program a strašidelné malování na obličej. Pro každého navíc drobný dárek. Vstup na akci je zdarma!
Spolkový jarmark představí spolkovou činnost na Praze 1
21-8-2017

Spolkový jarmark představí spolkovou činnost na Praze 1

V úterý 12. 9. od 15:00 do 18:00 se v dolní části Václavského náměstí uskuteční Spolkový jarmark. V rámci akce budou mít spolky možnost prezentace své činnosti a dále také možnost seznámit se mezi sebou navzájem. Připraveny jsou i ukázky sborového zpěvu, cvičení tai chi a hudební doprovod. Celou akcí provede moderátor Alexander Hemala.
Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku
2-6-2017

Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku

Sousedské sdružení Kozí spolek za podpory MČ Praha 1 srdečně zve na tradiční vítání jara při akci Jahodové reggae na Kozím plácku. To se uskuteční v úterý 20. června od 16:00 do 20:00 a čekat Vás na něm bude neopakovatelná atmosféra protkaná jahodovými dobrotami. Tvarohové knedlíky se šlehačkou, jahody Wimbledon, jahodové tiramisu, cheesecake a další speciality doprovodí živá hudba kapely Hot Wings a výtvarná soutěž pro děti. Těšíme se na Vás!
Lampionový průvod v Petrské čtvrti
21-11-2016

Lampionový průvod v Petrské čtvrti

Spolek přátel Petrské čtvrti, Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 a Poštovní muzeum si Vás dovolují pozvat na Lampionový průvod, který se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 16:00 do 19:00. Zahájení se uskuteční v Poštovním muzeu na Nových mlýnech, kde proběhne tvorba a příprava lampionů, přáníček či návrhů na poštovní známku. Poté se přibližně v 17:00 vydá lampionový průvod parkem Lannova a následně budeme vypouštět lampiony štěstí s přáníčky na náplavce. Nakonec na všechny návštěvníky čeká prohlídka hasičské základny Novomlýnská, teplý čaj a drobné občerstvení. Máte-li lampion svůj, přineste jej. Nemáte-li, můžete si jej vybrat či ozdobit v Poštovním muzeu podle vlastního návrhu. VSTUP ZDARMA!
Malí námořníci se sešli na Albatrosu
12-11-2016

Malí námořníci se sešli na Albatrosu

Tolik pruhovaných triček na jednom místě se jen tak nevidí! A to ani v botelu Albatros, kde se v sobotu uskutečnil v pořadí už druhý „Námořnický karneval“, který tam zorganizovala Městská část Praha 1 ve spolupráci se Spolkem přátel Petrské čtvrti a se spolkem Prevence dětem.
Klub Samaří zve na výstavu a přednášky
23-9-2016

Klub Samaří zve na výstavu a přednášky

Klub Samaří při Církvi bratrské v Soukenické ulici pořádá ve čtvrtek 6. října vernisáž výstavy profesorky Ivany Noble Biblické litografie. 3. listopadu se bude konat přednáška teologa Adama Borziče na téma Súfijské inspirace a 24. listopadu přednáší farář Karel Satoria o své knize Povoláním člověk. Začíná se vždy v 18:30 a vstupné na akce je dobrovolné.
Výstava Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí
21-9-2016

Výstava Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí

Městská část Praha 1 a Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan srdečně zvou na zahájení výstavy Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí, které se uskuteční v sídle Spolku na Malostranském náměstí 27 v pondělí 26. září od 18:00. Výstavu zahájí radní MČ Praha 1 Eva Špačková a předseda SOPMSH Tomáš Oliva, uvede ji místopředseda Spolku Petr Burgr a zahraje Romano Trajo. Přijďte!
Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost
1-9-2016

Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost

Spolky a další neziskové organizace působící na území Městské části Praha 1 se ve čtvrtek sešly na Můstku, aby obyvatelům i návštěvníkům našeho města představily svoji činnost a aby je třeba inspirovaly k zapojení do činnosti nebo k nějaké formě podpory; anebo třeba „jen“ k úvaze, jak pomáhat svému okolí a jak něco udělat pro lidi kolem sebe. Akci s názvem „Spolkový jarmark“ pro ně už podruhé zorganizovala radnice.
Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu
13-7-2016

Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu

Na Staroměstském náměstí v kostele svatého Mikuláše bylo při nedělní bohoslužbě dne 1​9. června 2016 provedeno slavnostní požehnání praporu Obce baráčníků Prahy 1 (Starého Města a Josefova) a Prahy 5.
Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1
11-7-2016

Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1

Tak to je tábor, jak má být – pestrý program, v němž nechybějí dostatek pohybu, nových znalostí i skvělé koupání: zkrátka další ročník příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 s názvem „Dny mladých hasičů 2016“. Pravé vojenské stany, nádherný bazén, tedy pardon – požární nádrž, kterou by ale našim mladým hasičům mohl závidět kdejaký „opravdový plavečák“, a k tomu fungl nové sprchy a toalety. Klobouk dolů, páni hasiči!
Praporu baráčníků se dostalo požehnání
20-6-2016

Praporu baráčníků se dostalo požehnání

Baráčníci z Obce baráčníků Praha I. a V. se sešli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, aby zažili jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě baráčnické obce – požehnání praporu.

Spolkový život na Praze 1

Zastupitelstvo na svém zasedání 15. března schválilo návrh výběrové komise na udělení dotací na celoroční činnost spolků v Praze 1. Přihlášeno bylo 30 projektů, dotaci obdrželo 25 spolků v celkové výši 700.000 Kč. Ostatní byly vyřazeny pro formální nedostatky, nebo proto, že nevyhověly podmínkám dotačního řízení.

Do rodiny spolků jsme tak v Praze 1 přivítali další členy. Jedním z nováčků je např. spolek Šatlava, který také usnesením Rady MČ dostal přidělen stejnojmenný Klub Šatlava, který bude sloužit i jako komunitní prostor pro občany Malé Strany. Dalším novým spolkem je Staroměstská lípa, která sdružuje obyvatele Starého Města.

Spolkové akce

Jarní akce spolků odstartoval letos již 15-tý Malostranský Masopust, který byl v režii Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (SOPMSH). Ten i letos přilákal masky z obou břehů Vltavy. Jarní veselici uspořádali také baráčníci rychtáře P. Klímy nebo baráčníci rychtáře Kocábka. Velmi milým překvapením byla zdařilá akce sousedů z Kozího náměstí, kteří za finanční podpory městské části uspořádali 22. března „Kozí vítání jara“ s hudbou, dílničkami pro děti, občerstvením a dalšími lákadly. Podobnou akci uspořádal také spolek Vojtěch sobě, a jak už sám název spolku napovídá, šlo o akci sousedů z Vojtěšské čtvrti. Oba spolky slíbily, že už se nyní mohou místní těšit na další akce.

A na jaké akce se můžeme těšit v nejbližší budoucnosti? Spolek Hradčanské včely uspořádá 23. dubna ve spolupráci se spolkem dobrovolných hasičů Prahy 1 již tradičně akci s názvem Třešňový den. V Loretánské zahradě se tak na piknik sejdou sousedé i celé rodiny z Pohořelce, Hradčan a Malé Strany. V sobotu 30. dubna si zase nenechte ujít oblíbené Čarodějnice na Kampě pod taktovkou SOPMSH a pokud máte doma budoucí malé hasiče, nezapomeňte je v červenci přihlásit na příměstský tábor, který každoročně pořádá Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1. Informace o dalších příměstských táborech sledujte na: www.praha1.cz  v sekci Školství a spolky.

Výzva

Pokud ještě nejste členy žádného spolku, neláká vás družit se se sousedy, ale zato jste náruživý sběratel čehokoliv, přihlaste se na: linda.kleckova@praha1.cz . Radnice Prahy 1 vás ráda zařadí jako vystavovatele na akci Sběratelský den. Rádi bychom také vyzvali ty z vás, kteří vlastní fotografie či jiný dobový materiál (plakáty, novinové články, pohlednice apod.) z historie Kampy. Připravuje se totiž výstava Kampa pro pamětníky, kde si připomeneme, čím a jak žili obyvatelé tohoto svébytného koutu naší městské části.

Mgr. Eva Špačková
radní pro oblast školství,
občanské společnosti a spolků


Spolková činnost a občanská společnost na území Prahy 1
PŘEHLED ORGANIZACÍ