Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Spolky a občanská společnost

Aktuality:

Strašidelný karneval již tuto neděli
31-10-2017

Strašidelný karneval již tuto neděli

MČ Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Eva Špačková ve spolupráci se Spolkem přátel Petrské čtvrti si Vás dovolují pozvat na akci Strašidelný karneval, která se uskuteční tuto neděli 5. listopadu od 15:00 do 17:00 na botelu Albatros. Těšit se můžete na kouzelnické vystoupení, strašidelnou výtvarnou dílnu, hudebně-taneční program a strašidelné malování na obličej. Pro každého navíc drobný dárek. Vstup na akci je zdarma!
Spolkový jarmark představí spolkovou činnost na Praze 1
21-8-2017

Spolkový jarmark představí spolkovou činnost na Praze 1

V úterý 12. 9. od 15:00 do 18:00 se v dolní části Václavského náměstí uskuteční Spolkový jarmark. V rámci akce budou mít spolky možnost prezentace své činnosti a dále také možnost seznámit se mezi sebou navzájem. Připraveny jsou i ukázky sborového zpěvu, cvičení tai chi a hudební doprovod. Celou akcí provede moderátor Alexander Hemala.
Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku
2-6-2017

Blíží se tradiční Jahodové reggae na Kozím plácku

Sousedské sdružení Kozí spolek za podpory MČ Praha 1 srdečně zve na tradiční vítání jara při akci Jahodové reggae na Kozím plácku. To se uskuteční v úterý 20. června od 16:00 do 20:00 a čekat Vás na něm bude neopakovatelná atmosféra protkaná jahodovými dobrotami. Tvarohové knedlíky se šlehačkou, jahody Wimbledon, jahodové tiramisu, cheesecake a další speciality doprovodí živá hudba kapely Hot Wings a výtvarná soutěž pro děti. Těšíme se na Vás!
Lampionový průvod v Petrské čtvrti
21-11-2016

Lampionový průvod v Petrské čtvrti

Spolek přátel Petrské čtvrti, Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 a Poštovní muzeum si Vás dovolují pozvat na Lampionový průvod, který se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 16:00 do 19:00. Zahájení se uskuteční v Poštovním muzeu na Nových mlýnech, kde proběhne tvorba a příprava lampionů, přáníček či návrhů na poštovní známku. Poté se přibližně v 17:00 vydá lampionový průvod parkem Lannova a následně budeme vypouštět lampiony štěstí s přáníčky na náplavce. Nakonec na všechny návštěvníky čeká prohlídka hasičské základny Novomlýnská, teplý čaj a drobné občerstvení. Máte-li lampion svůj, přineste jej. Nemáte-li, můžete si jej vybrat či ozdobit v Poštovním muzeu podle vlastního návrhu. VSTUP ZDARMA!
Malí námořníci se sešli na Albatrosu
12-11-2016

Malí námořníci se sešli na Albatrosu

Tolik pruhovaných triček na jednom místě se jen tak nevidí! A to ani v botelu Albatros, kde se v sobotu uskutečnil v pořadí už druhý „Námořnický karneval“, který tam zorganizovala Městská část Praha 1 ve spolupráci se Spolkem přátel Petrské čtvrti a se spolkem Prevence dětem.
Klub Samaří zve na výstavu a přednášky
23-9-2016

Klub Samaří zve na výstavu a přednášky

Klub Samaří při Církvi bratrské v Soukenické ulici pořádá ve čtvrtek 6. října vernisáž výstavy profesorky Ivany Noble Biblické litografie. 3. listopadu se bude konat přednáška teologa Adama Borziče na téma Súfijské inspirace a 24. listopadu přednáší farář Karel Satoria o své knize Povoláním člověk. Začíná se vždy v 18:30 a vstupné na akce je dobrovolné.
Výstava Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí
21-9-2016

Výstava Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí

Městská část Praha 1 a Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan srdečně zvou na zahájení výstavy Pet Cílek Heinriche - Spolkování - fotografie z akcí, které se uskuteční v sídle Spolku na Malostranském náměstí 27 v pondělí 26. září od 18:00. Výstavu zahájí radní MČ Praha 1 Eva Špačková a předseda SOPMSH Tomáš Oliva, uvede ji místopředseda Spolku Petr Burgr a zahraje Romano Trajo. Přijďte!
Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost
1-9-2016

Spolkový jarmark 2016 – i v Praze 1 vládne pospolitost

Spolky a další neziskové organizace působící na území Městské části Praha 1 se ve čtvrtek sešly na Můstku, aby obyvatelům i návštěvníkům našeho města představily svoji činnost a aby je třeba inspirovaly k zapojení do činnosti nebo k nějaké formě podpory; anebo třeba „jen“ k úvaze, jak pomáhat svému okolí a jak něco udělat pro lidi kolem sebe. Akci s názvem „Spolkový jarmark“ pro ně už podruhé zorganizovala radnice.
Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu
13-7-2016

Baráčnická obec provedla slavnostní požehnání praporu

Na Staroměstském náměstí v kostele svatého Mikuláše bylo při nedělní bohoslužbě dne 1​9. června 2016 provedeno slavnostní požehnání praporu Obce baráčníků Prahy 1 (Starého Města a Josefova) a Prahy 5.
Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1
11-7-2016

Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1

Tak to je tábor, jak má být – pestrý program, v němž nechybějí dostatek pohybu, nových znalostí i skvělé koupání: zkrátka další ročník příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 s názvem „Dny mladých hasičů 2016“. Pravé vojenské stany, nádherný bazén, tedy pardon – požární nádrž, kterou by ale našim mladým hasičům mohl závidět kdejaký „opravdový plavečák“, a k tomu fungl nové sprchy a toalety. Klobouk dolů, páni hasiči!
Praporu baráčníků se dostalo požehnání
20-6-2016

Praporu baráčníků se dostalo požehnání

Baráčníci z Obce baráčníků Praha I. a V. se sešli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, aby zažili jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě baráčnické obce – požehnání praporu.

Spolkový život na Praze 1

Zastupitelstvo na svém zasedání 15. března schválilo návrh výběrové komise na udělení dotací na celoroční činnost spolků v Praze 1. Přihlášeno bylo 30 projektů, dotaci obdrželo 25 spolků v celkové výši 700.000 Kč. Ostatní byly vyřazeny pro formální nedostatky, nebo proto, že nevyhověly podmínkám dotačního řízení.

Do rodiny spolků jsme tak v Praze 1 přivítali další členy. Jedním z nováčků je např. spolek Šatlava, který také usnesením Rady MČ dostal přidělen stejnojmenný Klub Šatlava, který bude sloužit i jako komunitní prostor pro občany Malé Strany. Dalším novým spolkem je Staroměstská lípa, která sdružuje obyvatele Starého Města.

Spolkové akce

Jarní akce spolků odstartoval letos již 15-tý Malostranský Masopust, který byl v režii Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (SOPMSH). Ten i letos přilákal masky z obou břehů Vltavy. Jarní veselici uspořádali také baráčníci rychtáře P. Klímy nebo baráčníci rychtáře Kocábka. Velmi milým překvapením byla zdařilá akce sousedů z Kozího náměstí, kteří za finanční podpory městské části uspořádali 22. března „Kozí vítání jara“ s hudbou, dílničkami pro děti, občerstvením a dalšími lákadly. Podobnou akci uspořádal také spolek Vojtěch sobě, a jak už sám název spolku napovídá, šlo o akci sousedů z Vojtěšské čtvrti. Oba spolky slíbily, že už se nyní mohou místní těšit na další akce.

A na jaké akce se můžeme těšit v nejbližší budoucnosti? Spolek Hradčanské včely uspořádá 23. dubna ve spolupráci se spolkem dobrovolných hasičů Prahy 1 již tradičně akci s názvem Třešňový den. V Loretánské zahradě se tak na piknik sejdou sousedé i celé rodiny z Pohořelce, Hradčan a Malé Strany. V sobotu 30. dubna si zase nenechte ujít oblíbené Čarodějnice na Kampě pod taktovkou SOPMSH a pokud máte doma budoucí malé hasiče, nezapomeňte je v červenci přihlásit na příměstský tábor, který každoročně pořádá Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1. Informace o dalších příměstských táborech sledujte na: www.praha1.cz  v sekci Školství a spolky.

Výzva

Pokud ještě nejste členy žádného spolku, neláká vás družit se se sousedy, ale zato jste náruživý sběratel čehokoliv, přihlaste se na: linda.kleckova@praha1.cz . Radnice Prahy 1 vás ráda zařadí jako vystavovatele na akci Sběratelský den. Rádi bychom také vyzvali ty z vás, kteří vlastní fotografie či jiný dobový materiál (plakáty, novinové články, pohlednice apod.) z historie Kampy. Připravuje se totiž výstava Kampa pro pamětníky, kde si připomeneme, čím a jak žili obyvatelé tohoto svébytného koutu naší městské části.

Mgr. Eva Špačková
radní pro oblast školství,
občanské společnosti a spolků


Spolková činnost a občanská společnost na území Prahy 1
PŘEHLED ORGANIZACÍ