Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Tajemství Čtyřlístku odhaleno v Galerii GUD
14-10-2015

Tajemství Čtyřlístku odhaleno v Galerii GUD

V pražské Galerii umění pro děti GUD bude v pátek 16. října zahájena interaktivní výstava
na počest významného jubilea 600 - stého vydání dětského časopisu Čtyřlístek  

Časopis Čtyřlístek je českým fenoménem a kulturním dědictvím v oblasti komiksu, který baví mnoho generací již 46 let. Jeho ilustrátorem je Jaroslav Němeček.

Nové a netradiční pojetí interaktivní výstavy připravil tým mladých designérů z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Lenka Svatošová a Stanislav Holý (ateliér designu Michala Froňka), kteří již v minulosti spolupracovali s galerií GUD na úspěšném zpracování výstavy Radek Pilař dětem pro sérii výstav v Jižní Koreji. Kompletní zpracování výstavy připravují v přímé spolupráci s panem Němečkem, jenž pro výstavu připravil i mnoho autentických ilustrací.

Spolupráce s mladými lidmi na této výstavě je pro mě potěšením. Jsem rád, že příběh Čtyřlístku nebavil jen dříve, ale stále má co říci i mladým lidem a hlavně dětem.
V
ěřím, že příběh čtyř hlavních postav je nadčasový a ukáže dětem, že přátelství a vzájemné pochopení je hlavní tajemství mezilidských vztahů.  říká Jaroslav Němeček.

Výstavou chceme děti seznámit s jednotlivými postavami Čtyřlístku. Děti se aktivně zapojí a najdou si tak své vlastní ztotožnění s charaktery postav.
B
ěhem návštěvy galerie budou odhalovat hlavní tajemství přátelství, které drží Čtyřlístek pospolu, říká Kateřina Samková, ředitelka Galerie GUD a dodává: „Chceme také, aby se děti zamyslely i nad tím, jak takový časopis vzniká.
V
Myšpulínově dílně se proto díky fotopříběhu s panem Němečkem podrobně seznámí, jak vzniká samotný časopis, který si pak samy mohou i vyrobit s vlastním příběhem hlavních postav.
V
ěřím, že výstavou potěšíme i řadu rodičů a prarodičů.“

Výstava Tajemství Čtyřlístku má několik sekcí. Prostřednictvím interaktivních stanovišť se děti seznámí s těmito čtyřmi komiksovými hrdiny. Mohou si třeba sestrojit vynález s profesorem Myšpulínem, nebo poměřit síly se silákem Bobíkem.
Pokud se nebudou b
át projít temným lesem, čeká je pohodlí v domečku Čtyřlístku a zábava ve výtvarné laboratoři.
Sou
částí výstavy je i fotokoutek, kde děti získají na památku fotografii, říká Stanislav Holý a jeho kolegyně Lenka Svatošová doplňuje: Mým dětským pokladem byly svázané Čtyřlístky ze 70. let po mých rodičích, které jsem četla stále dokola a sbírku jsem v té době také značně rozšířila. Setkat se se Čtyřlístkem v dospělosti prostřednictvím navrhování této výstavy bylo jako potkat starého kamaráda a moc se u toho pobavit.

Součástí výstavy bude mnoho doprovodných programů - víkendové workshopy, divadelní představení “Čtyřlístek v pohádce”, vánoční dílny, výlety za poznáním historické Prahy a další.
Více informací naleznete na www.galeriegud.cz nebo www.ctyrlistek.cz  

Výstava potrvá od 16. října do 23. prosince 2015 v  Galerie umění pro děti GUD,
nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1.

Galerie GUD vyhradila pro školy dopolední čas, který má vždy každá skupina pro sebe a to od pondělí do pátku od 8:00 do 13:00 hodin.
Pro veřejnost jsou určeny všední dny od 14:00 do 18:00 hodin (mimo pondělky) a víkendy od 10:00 do 18:00 hodin.

VYSTAVA_600_ctyrlistek