Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 byl založen dne 25.3.2010 jako občanské sdružení, jehož předchůdcem byl Spolek pro založení Sboru dobrovolných hasičů Městské části Praha 1,o.s.. Naším cílem bylo již od počátku vybudování silné komunity občanů Prahy 1 a těch, kteří jsou s Prahou 1 spjati svou činností, kteří budou schopni a ochotni nasadit své síly k řešení tak závažných situací, jako byla například povodeň v roce 2002. Tehdy si profesionální záchranáři i občané často sáhli až na dno svých sil.

Protože mnozí z nás jsou bývalí profesionální hasiči či záchranáři, jsme přesvědčeni o nutnosti pomáhat nejen v takovýchto výjimečných situacích lidem, se kterými bydlíme v Praze 1. Ač se může existence dobrovolných hasičů zdát smysluplnou jen na venkově, kde tyto sbory plní kromě neocenitelné záchranné funkce i tu společensko-komunitní, jsme naprosto přesvědčeni o tom, že Sbor dobrovolných hasičů je velmi potřebný i v naší městské části. Dokážeme totiž poskytnout pomoc i tehdy, kdy ve výjimečných situacích profesionální hasičské sbory nemohou z čistě kapacitních důvodů plnit svou funkci, nebo tam, kde můžeme těmto sborům nápomoci znalostí místního prostředí, nasazením kvalifikované síly nebo technických prostředků.

>> WWW stránky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 - klikněte zde <<

>> WWW stránky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 - klikněte zde <<

Aktuality:

Malostranská beseda po roce hostila Hasičský bál
2-3-2018

Malostranská beseda po roce hostila Hasičský bál

Už posedmé uspořádali dobrovolní hasiči z Prahy 1 svůj Hasičský bál. A stejně jako v předchozích letech si i letos pro něj vybrali sál Malostranské besedy, který během pátečního večera opanovala příjemná atmosféra setkání, na kterém se většina lidí velmi dobře zná.
Zdobit může každý - Zdobit bude každý
20-11-2017

Zdobit může každý - Zdobit bude každý

Předvánoční zdobení je soutěží o nejhezčí vánoční stromeček, která se bude konat v předvánočním čase v místě Loretánské zahrady v Praze 1. Přístupná bude široké veřejnosti od žáků škol přes rodiče s dětmi až po seniory. Všichni budou mít příležitost zkrášlit jeden z téměř čtyřiceti vánočních stromečků. 

 

Připomenutí hrdinství hasičů a záchranářů
11-9-2017

Připomenutí hrdinství hasičů a záchranářů

Před šestnácti lety zaútočili teroristé na Spojené státy americké. Počet obětí apokalypsy sledované celým světem byl 2 997. Bylo mezi nimi také 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek. Další hasiči a záchranáři dodnes umírají na nemoci způsobené dlouhodobým pobytem v troskách mrakodrapů. Stejně jako každý rok i letos se 11. září sešli občané Prahy 1 a její návštěvníci na Kampě, aby uctili památku obětí útoku.
Dobrovolní hasiči organizují už šestý ročník příměstského tábora
17-7-2017

Dobrovolní hasiči organizují už šestý ročník příměstského tábora

Během dvou týdnů po roce nyní opět probíhají dva pětidenní turnusy příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. Jeho členové se na něm ve svém volném čase věnují dětem, které mají chuť strávit několik prázdninových dnů plných pohybu, her a poznání.
Dobrovolní hasiči z Prahy 1 uspořádali svůj tradiční bál
25-3-2017

Dobrovolní hasiči z Prahy 1 uspořádali svůj tradiční bál

Malostranská beseda v sobotu hostila hasiče a jejich přátele a příznivce. Hasiči tancovali na parketu, hasiče představila výstava fotografií, hasiči pro své hosty vybavili tombolu a připravili občerstvení; dobrovolní hasiči z Prahy 1 zkrátka po roce pozvali své sousedy na „Hasičský bál“.
Před patnácti lety zažil New York útok na demokracii
11-9-2016

Před patnácti lety zažil New York útok na demokracii

Richard Allen, Vernon Cherry, John Crisci, Jonathan Hohmann, Jeffery Palazzo, Donald Regan, Kevin Smith, Paul Tegtmeier, Kenneth Watson, Mark Whitford a další newyorští hasiči a záchranáři, celkem 343, zahynuli 11. září 2001 během barbarského teroristického útoku na New York a při následné snaze o záchranu lidí, kteří uvízli v zasažených mrakodrapech. Stejně jako v uplynulých letech i letos se proto na Kampě konala vzpomínková akce.
Odstartoval už druhý turnus Dnů mladých hasičů 2016
18-7-2016

Odstartoval už druhý turnus Dnů mladých hasičů 2016

Příměstský tábor pořádaný Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 zahájil už druhý turnus. A stejně jako před týdnem i tentokrát prvnímu dni přálo počasí měrou vrchovatou. Malí i velcí hasiči ale doufají, že tímto veškerá podobnost končí a že se nebudou opakovat průtrže mračen z druhé poloviny minulého týdne. Tak jim držme palce, i když moc dobře víme, že i za deště je na hasičském táboře o skvělou zábavu postaráno.
Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1
11-7-2016

Dny mladých hasičů 2016 – příměstský tábor dobrovolných hasičů Prahy 1

Tak to je tábor, jak má být – pestrý program, v němž nechybějí dostatek pohybu, nových znalostí i skvělé koupání: zkrátka další ročník příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 s názvem „Dny mladých hasičů 2016“. Pravé vojenské stany, nádherný bazén, tedy pardon – požární nádrž, kterou by ale našim mladým hasičům mohl závidět kdejaký „opravdový plavečák“, a k tomu fungl nové sprchy a toalety. Klobouk dolů, páni hasiči!
Dobrovolní hasiči uspořádali v Malostranské besedě bál
19-3-2016

Dobrovolní hasiči uspořádali v Malostranské besedě bál

V sobotu večer se Malostranská beseda i její okolí mohly cítit bezpečně. Po roce se totiž do elegantních prostorů Besedy vrátil dnes už tradiční Hasičský bál Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. Populární večer, na kterém je kromě večerních dámských toalet nejčastějším oblekem hasičská uniforma, pokaždé zaručuje, že se příchozí výborně baví a že je navíc jejich požárně-rizikové chování pod bedlivým dohledem zkušených profesionálů.
Ohni zmar!
10-10-2015

Ohni zmar!

Profesí, které by se těšily všeobecné úctě, opravdu příliš není. Jestli mezi ně ale nějaká určitě a po právu patří, jsou to hasiči. A je jedno, jestli profesionální nebo dobrovolní: náš respekt si zaslouží všichni – z Prahy 1, Lochkova, Nechánic, Dobřichovic, Kostelce u Křížků nebo třeba i ti, kteří působí jako profesionálové Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. A když se navíc všichni sejdou na Slovanském ostrově, je to opravdový zážitek.
Slavnosti Petřínské pálenky 2015
4-10-2015

Slavnosti Petřínské pálenky 2015

Láska prochází žaludkem, říká se. Na Petříně to je ale díky Karlu Hynku Máchovi (a nejen jemu) přeci jen trochu komplikovanější. A aby to bylo ještě složitější, jednou do roka si tam zamilovaní mohou své city stvrdit čerstvým jablečným moštem a hlavně pak pálenkou – Petřínskou pálenkou, již tam občanstvo Prahy 1 každoročně vespolek oslavuje.
11. září na Kampě
11-9-2015

11. září na Kampě

Před čtrnácti lety došlo k barbarskému útoku teroristů na Spojené státy americké. Počet obětí dosáhl výše 2 997. Bylo mezi nimi také 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek, jejichž statečnost připomíná pomník na pražské Kampě. Stejně jako v předchozích letech i letos se u něj sešli občané, dobrovolní hasiči Prahy 1, představitelé radnice a ambasády USA i další hosté.
Příměstský tábor našich dobrovolných hasičů vstoupil do druhého turnusu
20-7-2015

Příměstský tábor našich dobrovolných hasičů vstoupil do druhého turnusu

Zahrada v Loretánské ulici bude ještě tento týden patřit letošnímu příměstskému táboru Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. I druhá část ze zhruba 110 dětí, které se stihly včas přihlásit, má před sebou krásný a bohatý program, který potrvá až do tohoto pátku.
Dobrovolní hasiči z Prahy 1 už počtvrté organizují příměstský tábor
13-7-2015

Dobrovolní hasiči z Prahy 1 už počtvrté organizují příměstský tábor

Zahrada v Loretánské ulici po roce opět ožila hasičským dorostem. Toto pondělí tam byl totiž zahájen první turnus letošního příměstského tábora, organizovaného Sborem dobrovolných hasičů Praha 1. A zahrada, v tuto chvíli přesněji „výcvikový prostor“, je po roce opět o něco hezčí a také vybavení tábora je zase o kus kvalitnější. Obojí si budou děti užívat během dvou pětidenních turnusů.
Hasičský bál, jak má být
13-3-2015

Hasičský bál, jak má být

Malostranská beseda se v pátek večer požáru bát nemusela, protože takovou koncentraci hasičů ve svých prostorech často nezažije. Nepořádali tam sice žádné školení ani cvičení, ale populární Hasičský bál, nicméně i pro dobrovolné hasiče z Prahy 1 platí, že svoji profesi, v jejich případě koníček, v sobě za žádných okolností nezapřou. Jejich Hasičský bál navíc ukázal, že dokážou lidi kolem sebe i výborně bavit.
Svatá Barbora má z našich hasičů radost
4-12-2014

Svatá Barbora má z našich hasičů radost

Dobrovolní hasiči z Prahy 1 oslavili svátek své patronky – svaté Barbory – se vší parádou. A v novém. V minulých dnech totiž dokončili poměrně rozsáhlou rekonstrukci své základny u Novomlýnské vodárenské věže, a tak se jejich zázemí rozrostlo o šatny, technické místnosti, místnosti pro technické vybavení, zasedací místnost, místnost pro hasičskou pohotovost (včetně známé tyče), kanceláře, sušárnu a umývárnu. Opravou také prošla plně a moderně vybavená garáž.
Naši dobrovolní hasiči se opět vytáhli
21-9-2014

Naši dobrovolní hasiči se opět vytáhli

Kampa zaplněná hasičskou technikou, stovkami zvědavých návštěvníků a hlavně dobrovolnými hasiči a jejich malými a mladými svěřenci – to byl obrázek nedělní Kampy, kde členové Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 uspořádali výborně připravený a zorganizovaný Den dobrovolných hasičů.
Kampa, 11. září 2014 – smutné vzpomínky i radost
11-9-2014

Kampa, 11. září 2014 – smutné vzpomínky i radost

11. září už bude zřejmě navždy spojeno s rokem 2001. Tehdy se během několika desítek minut zmocnilo celkem devatenáct únosců čtyř letadel. Bohužel ani letadla s 246 pasažéry a členy posádek jim nestačila, a tak je účet jejich běsnění dodnes ohromující: 2 997 obětí.
Kaple sv. Barbory zkrásněla a obdržela požehnání
7-8-2014

Kaple sv. Barbory zkrásněla a obdržela požehnání

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a kardinál Dominik Duka ve čtvrtek slavnostně „otevřeli“ nově zrekonstruovanou barokní výklenkovou kapli sv. Barbory u Loretánské zahrady na Hradčanech. Pan kardinál kapli navíc požehnal.
U Lorety mají tábor malí hasiči
14-7-2014

U Lorety mají tábor malí hasiči

Také letošní léto pořádá Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 příměstský dětský tábor, tentokrát s názvem Dny mladých hasičů 2014. A že se předchozí ročníky vydařily a že naši dobrovolní hasiči mají u veřejnosti velmi dobré jméno, dokládá velký zájem rodičů a jejich dětí o účast na letošním táboře. Byl dokonce takový, že se na všechny nedostalo.
Dvanáct let poté
11-9-2013

Dvanáct let poté

Přesně dvanáct let uplynulo ode dne, kdy islámští teroristé unesli americká letadla a zaútočili s nimi na New York a jeho mrakodrapy, budovu Pentagonu ve Washingtonu a se čtvrtým letadlem se pak zřítili nedaleko Pittsburghu. Celý civilizovaný a demokratický svět si ve středu připomněl 11. září 2001, výročí tragédie a památku téměř tří tisíc lidí, kteří tehdy přišli o život.
Tábor hasičů Prahy 1 – zábava a poučení v přírodě nedaleko Hradu
22-7-2013

Tábor hasičů Prahy 1 – zábava a poučení v přírodě nedaleko Hradu

Tři velké vojenské stany, vodní záchranářský člun, hasičské vozy a spousta technického vybavení hasičů, včetně protichemických odmořovacích souprav – to vše čeká na děti během příměstského tábora dobrovolných hasičů Prahy 1, jehož druhý turnus právě probíhá. Programu, který je organizován od pondělí do pátku, se každý turnus účastní zhruba třicítka dětí od šesti do třinácti let. Základna tábora je v krásném prostředí rozlehlé zahrady v Loretánské ulici.
Hasiči Prahy 1 mají nové auto i prapor – a s požehnáním
26-6-2013

Hasiči Prahy 1 mají nové auto i prapor – a s požehnáním

Kardinál Dominik Duka požehnal ve středu navečer nový moderní hasičský vůz a prapor dobrovolných hasičů Prahy 1. Kromě nastoupených dobrovolných hasičů a shromážděných občanů ho přivítal i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.
Povodně 2013 – ohlédnutí
19-6-2013

Povodně 2013 – ohlédnutí

Na přelomu května a června se Česká republika potýkala s velkou vodou, která si vyžádala minimálně deset lidských životů a vyhnala z domovů přes 19 tisíc lidí. V poledne v pátek 31. května zaznamenal přístroj k měření výšky hladiny vodního toku (limnigraf) v Malé Chuchli první stupeň povodňové aktivity – 130 cm. V neděli 2. června odpoledne už byla tamější výška hladiny 350 cm. V úterý v 6 hodin ráno hlásila Malá Chuchle kulminaci – 545 cm a průtok 3 210 m³/s! Přesto hlavní město a s ním Praha 1 odolaly.
Dobrovolní hasiči budou zase o něco rychlejší
18-12-2012

Dobrovolní hasiči budou zase o něco rychlejší

Naši dobrovolní hasiči mají nový přírůstek do svého technického vybavení. Je jím vůz Ford Tranzit, který obdrželi od pražského magistrátu spolu se svými kolegy z jiných částí hlavního města. S hasiči jej osobně převzal i starosta Oldřich Lomecký. Během úterního jednání zastupitelstva si ho pak mohli prohlédnout ostatní představitelé první městské části i její obyvatelé.
Hasiči ukázali, jak by ochránili Žofín
6-11-2012

Hasiči ukázali, jak by ochránili Žofín

Slovanský ostrov by velké vodě odolal, a to také díky dobrovolným hasičům Prahy 1. Ukázalo to mimořádné cvičení, které se uskutečnilo v úterý 6. listopadu a prověřilo systém protipovodňové ochrany paláce Žofín.
Jedenáct let od 11. září
11-9-2012

Jedenáct let od 11. září

Už jedenáct symbolických let uplynulo od tragického 11. září 2001, kdy se stali Spojené státy a jejich obyvatelé oběťmi teroristických útoků. Stejně jako v minulých letech i letos si tuto tragickou událost připomněli na Kampě občané Prahy 1, jejich dobrovolní hasiči i řada hostů. Sešli se u pomníku pod Karlovým mostem.
Praha si připomněla deset let od ničivých povodní
11-8-2012

Praha si připomněla deset let od ničivých povodní

Je pět hodin ráno. Tma a chladno. Stojíme na Masarykově nábřeží před Slovanským ostrovem. Prší. Voda protékající Štítkovským jezem pod Jiráskovým mostem zlověstně hučí. Téměř jako před deseti lety, kdy se na Prahu valila tisíciletá voda.
Praha otestuje připravenost na povodně
2-8-2012

Praha otestuje připravenost na povodně

Hlavní město v součinnosti s MČ Praha 1 chystá k letošnímu desátému výročí ničivých záplav cvičení výstavby protipovodňových hrází v centru města. Uskuteční se v sobotu 11. srpna 2012 od páté hodiny ranní do jedenácté hodiny večerní a proběhne na pravobřežní části Prahy 1.
Dobrovolní hasiči Prahy 1 pořádají dětský tábor
16-7-2012

Dobrovolní hasiči Prahy 1 pořádají dětský tábor

Tři vojenské stany, historický hasičský vůz, lanovou a opičí dráhu, žebříky, hadice a další propriety hodné správného hasiče můžete vidět v těchto dnech v zahradě v Loretánské ulici. V ještě nedávno značně zanedbaném místě pořádají totiž poprvé toto léto dobrovolní hasiči Prahy 1 příměstský dětský tábor. A právě díky nim a jejich obětavé a zároveň nijak nehonorované práci uvedená zahrada více než prokoukla, a to včetně nádrže, jež dříve připomínala spíše skládku a v níž by se dnes dalo pomalu koupat.
Den dobrovolných hasičů bavil návštěvníky i pořadatele
9-6-2012

Den dobrovolných hasičů bavil návštěvníky i pořadatele

Slovanský ostrov patřil v sobotu hasičům, strážníkům, policistům, záchranářům a hlavně dětem a rodičům. Kdo na Žofín zavítal, určitě nelitoval, protože program stál opravdu za to: ukázky hasičského a policejního vybavení, historická hasicí vozidla, soutěže pro děti, záchranáři se speciálně vycvičenými psy a k tomu samozřejmě kvalitní občerstvení a živá muzika.
Dobrovolní hasiči začali dělat pořádek v zahradě u Lorety
29-3-2012

Dobrovolní hasiči začali dělat pořádek v zahradě u Lorety

Zahradu u Loretánské ulice hyzdí už dlouhá léta stará a neudržovaná požární nádrž. Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 se rozhodl, že s tímto neutěšeným stavem něco udělá, a tak se jeho členové pustili ve čtvrtek do náročného vyčištění nádrže.
Hasiči pobavili i poučili
13-10-2011

Hasiči pobavili i poučili

Hasič je člověk, který žije na světě dvakrát, pro sebe a pro druhé. A právě proto je život hasiče pravým příkladem správného pochopení lidského života. Tato slova stojí na pomníku na Kampě, který je věnován památce 343 hasičů a záchranářů newyorského hasičského sboru, kteří položili své životy 11. září 2001 při záchraně jiných lidí.
Bazilikou sv. Jiří znělo newyorské zvonění
11-9-2011

Bazilikou sv. Jiří znělo newyorské zvonění

Památku 343 newyorských hasičů, kteří 11. září 2001 zahynuli v troskách Světového obchodního centra, uctili také účastníci pietní akce, konané v neděli odpoledne v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Akce se zúčastnili představitelé českých i amerických hasičů, zástupci armády, členové diplomatického sboru či představitelé americké ambasády v Praze. Prahu 1 zastupoval její starosta Oldřich Lomecký.
Dobrovolní hasiči opravili a zpřístupnili věž v Nových mlýnech
11-9-2011

Dobrovolní hasiči opravili a zpřístupnili věž v Nových mlýnech

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 otevřel při příležitosti desátého výročí teroristického útoku na New York Novomlýnskou vodárenskou věž. Tu hasiči získali do užívání od Pražské informační služby letos k 1. červnu. Od té doby ji ve svém volném čase, spolu s přilehlým areálem, opravovali.
Jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1
30-6-2011

Jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1

Praha 1 má vlastní jednotku dobrovolných hasičů. Stala se tak první velkou městskou částí, která ke zřízení sboru přistoupila. V městské části dosud dobrovolní hasiči fungovali pod hlavičkou občanského sdružení. Teď je jejich zřizovatelem radnice, která jim bude platit za zásahy, zajišťovat technické vybavení, ale také za ně právně odpovídat.
Newyorští hasiči mají na Kampě pamětní desku
13-9-2010

Newyorští hasiči mají na Kampě pamětní desku

Z iniciativy Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 byla v sobotu 11. září, tedy v den výročí teroristického útoku na New York, odhalena na Kampě u Karlova mostu pamětní deska věnovaná památce 343 hasičů a záchranářů newyorského hasičského sboru, kteří před devíti lety při záchraně lidských životů položili své vlastní.
Poděkování Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 za pomoc při záchranných a likvidačních pracích při povodni v srpnu 2010
6-9-2010

Poděkování Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 za pomoc při záchranných a likvidačních pracích při povodni v srpnu 2010

Ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje plk.Mgr.Vladimír Formánek zaslal starostovi MČ Praha 1 poděkování za obětavou a nezištnou pomoc, kterou členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 poskytli při záchranných a likvidačních pracích při povodni v srpnu 2010 v okrese Česká Lípa.
Dobrovolní hasiči odjeli pomáhat do míst zasažených povodněmi
9-8-2010

Dobrovolní hasiči odjeli pomáhat do míst zasažených povodněmi

V souvislosti s povodněmi, které zasáhly během víkendu Českou republiku, se rozhodla lidem v postižených oblastech pomoci i Městská část Praha 1. Proto dnes 9. srpna 2010 v 10 hodin odjelo pět členů Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1.  Ti budou pomáhat ve městě Cvikov hlavně v její nejpostiženější části Lindava.

Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1 se představil na Hasičských slavnostech Litoměřice 2010
12-6-2010

Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1 se představil na Hasičských slavnostech Litoměřice 2010

Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1 se, co by nováček, zúčastnil v sobotu 12. června Hasičských slavností Litoměřice 2010. Hasičské slavnosti pořádá jednou za čtyři roky Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic.
Spolek dobrovolných hasičů se činí!
23-5-2010

Spolek dobrovolných hasičů se činí!

Dobrovolní hasiči z Prahy 1 převzali v neděli protipovodňové zábrany, které mají v případě velké vody chránit Žofín. Zároveň si vyzkoušeli jejich stavbu, která dá i silným chlapům, jako jsou oni, pěkně zabrat. Naši hasiči ale zvládli vše na jedničku, a tak všem názorně ukázali, že protipovodňová ochrana cenného žofínského paláce bude díky nim v dobrých rukách.