Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Výstava obrazů a kreseb Jitky Štenclové „Na obloze a pod ní“.

Datum: 12.12.2017 - 07.01.2018
Čas: vernisáž 12. 12. 2017 od 18:00, otevřeno denně kromě pondělí a svátků 11:00 - 18:00
Místo konání: Galerie Nová síň, Voršilská 3
Forma podpory:
Více na: www.novasin.org/vystavy/jitka-stenclova-na-obloze-a-pod-ni/

Přes různé kapitoly své tvůrčí dráhy, jako textilní výtvarnice a jako malířka, se Jitka Štenclová (*1952) věnuje hledání umělecké řeči schopné odkrývat a znázorňovat struktury, proměny a pohyby, odehrávající se v lidské mysli, v přírodě a v kosmu. Zákonitosti, souvztažnosti, ale i nepředvídatelnosti těchto jevů se u autorky projevují především v jemné, uvolněně pojaté geometričnosti citově obohacené o spontánní dynamičnost, vnášející emocionální náboj do obrazové kompozice. Vzniká tak uhrančivá souhra mezi intuicí a rozumem, mezi individuálním a univerzálním.  

Prostřednictvím sytých barev a jejich vzájemných rezonancí k nám autorka promlouvá o celé široké škále toho, jak ona – i člověk obecně – prožívá a reflektuje svou existenci. Barva je u Jitky Štenclové zároveň vyjádřením světla, respektive toho pomyslného světla, které prosvítá vnější vrstvou světa. Toto vším prostupující světlo propojuje to, co vidíme s tím, co neviditelně cítíme. Výsledkem je symbolický portrét, který proniká skrze fasádu předmětné reality a radostně odhaluje jinak skryté síly a rytmy našeho bytí.

Po loňské reprezentativní výstavě Jitky Štenclové v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích se autorčina výstava „Na obloze a pod ní“ v pražské Nové síni soustřeďuje na novější tvorbu. Vedle obrazů akrylem zde uvidíme kresby pastelem a pastelkami na černém papíře, které s neobyčejnou citlivostí zaznamenávají autorčino tušené ponětí o proudění energií. Výstava je koncipována v úzkém dialogu s jedinečným prosvětleným prostorem Nové síně.

Kurátor výstavy Richard Drury

Pozvánka ke stažení
<<< zpět