Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Celetná/Kamzíkova - 9.5.2009

Dobrý den, ve vašem internetovém přehledu ohrožených památek jsem nalezl také Sixtův dům na Celetné ulici. U tohoto domu je nemožnost kontaktovat majitele zajisté také mrzutá v tom, že dům je součástí starého průchodu mezi Celetnou a Kamzíkovou ulicí, který je dnes uzavřen. Chtěl bych se otázat, zdali, kdyby se majitel konečně rozhodl dům rekonstruovat, by se nemohl ÚMČ Praha 1 s majitelem tohoto domu pokusit dohodnout, aby byl tento průchod opět obnoven? Osobně si myslím, že je zbytečné, aby tento průchod zůstával nadále ostatním obyvatelům Prahy nepřístupný, když zde již je vybudován, dlouho svému účelu sloužil a mohl by být nadále používán?

Odpověď KAS: Děkujeme za Váš zájem o dění v MČ Praha 1. V případě Sixtova domu na adrese Celetná 553/2, k.ú. Staré Město, kterým je dle katastru BUCENTAURO TRADE, s.r.o. sídlící na adrese Kamzíková 544/1, Praha, 110 00 - Staré Město, nemáme úplně nejlepší vyhlídky na změnu. Majitele písemně kontaktovat starosta MČ Praha 1, spolu s radním pro územní rozvoj. Přesto jsme do dnešního dne nezaznamenali ze strany vlastníka objektu žádnou reakci.

I když se nám v rámci projektu ozvalo několik majitelů, velká část vlastníků nemovitostí, do které patří i vlastníci Sixtova domu, stále nekomunikuje a ani se řádně nestará o své nemovitosti. Sixtův dům však nespadá do kategorie akutně ohrožených, kde by hrozil např. samovolný sesuv. Dům je spíše vysídlen a nežije. Vnímáme ho jako bolavé místo, které se však rozhodně může zahojit a být dalším výstavním domem, reprezentující ojedinělou architekturu Prahy.

Rozhodně můžeme souhlasit, že průchod by mohl být ku prospěchu občanům a kolemjdoucím, ale vzhledem k tomu, že majitel nemovitosti nekomunikuje, jsou další jednání velmi obtížná.

Z tohoto důvodu v současné době plánujeme další kroky, které by vedly k nápravě stávajících stavů ohrožených objektů. Váš názor předáme kompetentnímu radnímu a zkusíme v rámci další části projektu tuto možnost majiteli domu navrhnout.