Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Spálená - 20.4.2009

Dotaz: Dobrý den, Chci se zeptat, proč na Národní Třídě, kde již sídlí obchodní dům TESCO, má být vystavěn další obchodní dům (+kanceláře + bytové prostory). Osobně mi připadá, že moje milovaná Praha 1 (obzvláště v létě) trpí nedostatkem stromů (které přirozeně oživují a osvěžují rozpálené ulice) a také nedostatkem volných míst (kde se může člověk "pozastavit a v klidu vydechnout, vychutnat náladu města").. Je příznačné pro všechna obchodní centra, že naopak energii z člověka vysávají a navíc zaberou tolik důležité volné místo, jako zde na Národní Třídě, kde by naopak mohl být dobře propracovaný park a fontána uprostřed.. Myslím si,že je ve Vašem zájmu postupovat v krocích podobného charakteru s citem. Protože předpokládám, že máte Prahu 1 rád stejně tak jako já, ne-li víc, jelikož jsem teprve student vysoké školy a jak známo láska s časem nabývá ještě hlubších rozměrů :-).. Nyní popisuji záměrně poněkud přehnaně, tuto stížnost či dotaz však myslím zcela vážně. Podepsal jsem i petici, pod kterou se podepsalo neoopomenutelné kvantum obyvatel, ovšem zdá se, že to nevedlo vůbec k žádným výsledkům. Pokavad se mýlím, prosím uveďtě věci na pravou míru a pokud mám pravdu, opětovně prodiskutujte a stáhněte projekt, dokud se ještě nezačalo stavět. Nejsem rozhodně sám, kdo cítí, že Praha 1 tímto velmi utrpí. Děkuji Vám, S.J.

Odpověď:

Vážený pane S.J.

areál ve Spálené ulici byl původně zcela zastavěn, včetně rohové parcely Národní - Spálená. Na této parcele po vybombardovaném domě posleze vznikl obchodní dům, dříve Máj, nyní Tesco. Zbytek stavebních parcel byl v souvislosti s výstavbou metra prozatímně upraven (proto také zeleň není řádně založena. ale je vysazena v kontejnerech) do doby výstavby definitivního objektu.

Vždy se jednalo o stavební parcely a jako takové je Hlavní město Praha odprodalo. Městská část Praha 1 nemá možnost nařídit soukromému majiteli, aby na svých pozemcích vysadil stromy, když jsou určeny k zastavění. S umístěním parku ani nepočítá územní plán.

V rámci možností je požadavek veřejnosti na upravené veřejné prostranství respektován, v části do ulice Purkyňovy bude upravena piazetta se stromy a lavičkami.

Městská část Praha 1 sleduje stav a množství zeleně na svém území a v posledních 10ti letech bylo upraveno velké množství ulic a plácků, kde byly vysazeny stromy. Na příklad v okolí kostela sv. Petra, v Dlouhé, v křižovatkách ulic V kolkovně, Vězeňská, Konvikt a další ,jsou připraveny další desítky studiíí, které počítají s výsadbou stromů na př. v ulici Revoluční ,Národní na náměstí Republiky. Počet vysazených stromů jde do stovek a mohu Vás ujistit, že se množství zeleně na Praze 1 neredukuje.

děkujeme za váš zájem

 

ak.arch. Jaromíra Eismannová

vedoucí oddělení územního rozvoje KAS Úřadu Městské části Praha 1

Vodičkova 18 110 00 Praha 1

tel. 221097440