Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Zámecká

Název je dán směrem, kterým se ulice ubírá k Pražskému hradu, k zámku. Dominanta Prahy - Pražský hrad - si své pojmenování uchovává už tisíc let, i když svým vzhledem skutečně připomíná spíše zámek.

Krátká ulička odbočuje z Nerudovy ulice a prudce stoupá k rozšířenému prostranství v Thunově ulici, která rovněž sleduje směr k Zámeckým schodům. Je tvořena jen několika domy, z nichž nejzajímavější jsou: U krásné Panny Marie (čp. 201/3), U sv. Jana Nepomuckého (čp. 202/4) a čp. 182/6 s vyobrazením Panny Marie. Od 14. až do 19. století platil pro uličku název Ke stupňům, od roku 1829 se i zde říkalo Nové zámecké schody nebo Pod Novými zámeckými schody, ale také se objevuje pojmenování Zámkonovovstupní, což je krkolomný výraz, který odpovídá nejspíše Jaroslavu Schallerovi (1738 - 1809). Současný název Zámecká platí od roku 1870.