Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Radnické schody

Schody získaly název podle hradčanské radnice čp. 173/9, která byla vystavěna, když byly Hradčany povýšeny na město (1598). Když došlo v roce 1784 ke sloučení pražských měst v jeden celek, byla radnice přeměněna v obytný dům.

127 schodů překonává výškový rozdíl třiceti metrů z Nerudovy ulice do Loretánské ulice a k Hradčanskému náměstí. Schody byly vybudovány jako zkratka v roce 1663, avšak i dříve vedla tudy příkrá úvozová cesta, kudy jezdily i vozy. Málo schůdná komunikace už v 15. století nesla jméno Radnická, tedy ještě dříve, než byla zmíněná radnice postavena, což je způsobeno nejspíše tím, že vedla k první radnici na Hradčanech, o níž existuje zpráva z roku 1486. Viz Loretánská. Také se zde říkalo Vršek masných krámů nebo Masokrámský či Řeznický vršek, neboť na plácku nad cestou a později i kolem schodů soustřeďovaly se hradčanské řeznické krámy, do nichž chodili lidé nakupovat zdola i shora. Naposledy bylo schodiště opravováno v letech 1970 - 1971. Navzdory současným mapám tvrdí Ústav pro jazyk český při ČSAV v roce 1972, že tvar radniční je novější a správný. Od roku 1870 platí název Radnické schody. Spodní část schodiště je zdobena sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa s Ježíškem. Místo jako stvořené pro literární kavárnu U zavěšenýho kafe.