Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Náprstkova

Vojta Náprstek (1826 - 1894), pokrokový vlastenec, mecenáš a zakladatel Českého průmyslového muzea, dnes Náprstkova muzea, které vybudoval na pozemku domu U Halánků na Betlémském náměstí.

Ulice spojuje Betlémské náměstí a Liliovou ulici s ulicí Karoliny Světlé u Smetanova nábřeží. Původně se ulice jmenovala Zlatá, přičemž nejde u této ulice o název ironický. Někdy bývaly ulice takto nazývány posměšně pro nečistotu. V blízkosti této ulice nacházíme podobné názvy: Zlatniční náměstí, dnes ulice Jalovcová a Jilská a Malé náměstí, ulice Stříbrná, která se napojuje na Náprstkovu a nedaleká ulice Zlatá. Některé názvy udržely se dodnes. Už za Karla IV. usazovali se v blízkém okolí zlatníci a šperkaři, neboť v těsné blízkosti vedla obchodní a hlavní cesta z dnešního Staroměstského náměstí ke Karlovu mostu a dál na Hrad. Již po roce 1400 je jen na Starém Městě doloženo 21 zlatníků a během deseti následujících let 31 zlatníků přibylo. V samotné Náprstkově ulici uchoval se název domu U zlaté lodi (čp. 275/4) a nedaleko je dům U zlaté hrušky (čp. 215/9). Po roce 1400 byl dům U zlaté lodi majetkem zlatníka Pavla Poláka. Dům je památný také tím, že v něm bydlel ještě jako student v letech 1872 a 1873 slavný český spisovatel Alois Jirásek. V roce 1894, když zemřel v nedalekém domě U Halánků významný a oblíbený pražský občan Vojta Náprstek, byla ulice pojmenována po něm Náprstkova. Název Zlatá byl přenesen na blízkou ulici, která vede kolem kostela sv. Jiljí, křižuje Husovu a Liliovou a prochází kolem Anenského areálu. Za okupace bylo Náprstkovo jméno přeloženo do němčiny a ulice nesla název Fingerhutgasse. Od roku 1945 se opět jmenuje Náprstkova. O Náprstkovi viz Betlémské náměstí.