Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Na Opyši

Opyš znamená ohon nebo ocas, čímž je míněn konec skalního ostrohu, na němž je vybudován Pražský hrad. Takhle byla nazývána vinice, která patřila samotnému sv. Václavovi.

Spojuje ulici Pod Bruskou se Starými zámeckými schody. Ulice Na Opyši a Staré zámecké schody ohraničují zahradu, která je nazývána vinicí sv. Václava. I když pojmenování Na Opyši vzniklo až po vytvoření Velké Prahy na konci 18. století, je odvozeno od pomístního názvu, jenž se objevuje už ve 12. století. Vedla tudy uvozová cesta k Pražskému hradu. Zmínka pochází z doby Soběslava I., když byl rozšiřován Hrad až na Opyš. Ulice pod Hradem končí u dělostřelecké bašty z roku 1568 s ozubenou zdí z roku 1848, odkud je proslulá vyhlídka na Prahu. Jde o jednu z nejstarších cest, která směřovala od říčního brodu přes Klárov na Hrad.