Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Lázeňská

Dům zvaný V lázních (čp. 286/6) je památkou na lázeň, která v těchto místech existovala už ve 14. století. Odtud název ulice.

Ulice nachází se v prastaré lokalitě při vltavském brodu, kde byl později vybudován kamenný most. Klášter, špitál a kostel Panny Marie pod řetězem byly budovány od roku 1169, přičemž kostel byl nazýván Panny Marie na konci mostu. Ulice vznikala tedy už od 12. století na předmostí, kde se křižovaly cesty od Juditina kamenného mostu, který znamenal jediné spojení, kromě brodů, se Starým Městem, a vedly k Pražskému hradu, k Strahovskému klášteru a na jih dnešní Karmelitskou ulicí. Už od 14. století nese ulice jméno Lázeňská podle domu V lázních nebo V lázni (čp. 286/6). Původně snad byl dům v majetku johanitů - maltézských rytířů, jimž patřila celá čtvrť (asi padesát pět domů na Malé Straně s vlastní jurisdikcí). Od 17. století až do poloviny 19. století existoval v tomto domě jeden z nejlepších hotelů v Praze. V hotelu byla v roce 1698 ubytována část poselstva, které vyslal na cestu po Evropě car Petr I. Na přelomu roku 1790 a 1791 bydlel tu francouzský vzduchoplavec, jenž jako první překonal v balónu kanál La Manche, Jean Pierre Blanchard. V roce 1800 konal se v sále hotelu Lázeň ples, kterého se zúčastnil úspěšný ruský generál Alexandr Vasiljevič Suvorov. V roce 1833 bydlil v hotelu francouzský básník Francois René Chateaubriand, jenž přijel navštívit exkrále Francie Krala X. V protějším domě U zlatého jednorožce (čp. 285/11), který od roku 1759 do začátku 19. století sloužil rovněž jako hotel, bydlel v roce 1796 Ludwig van Beethoven. Dnes patří Lázeňská ulice spolu s Maltézským a Velkopřevorským náměstím k nejklidnějším místům Malé strany.