Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Králodvorská

V roce 1380 založil v místech dnešního Obecního domu Václav IV. nové královské sídlo - Králův dvůr. Dvůr byl ohraničen přibližně ulicemi Celetnou, Králodvorskou a nám. Republiky. Zůstalo jen jméno ulice.

Nejstarší název ulice byl asi Benediktská podle kostela a kláštera sv. Benedikta, které stály v těchto místech už v polovině 13. století. Památka tohoto kostela, jenž byl zbořen v roce 1676, zůstala zachována v názvu nedaleké ulice. Přibližně ve stejné době ujal se název Králodvorská. Do roku 1870 nesla i rozšířená část ulice pojmenování Králodvorské náměstí. V Králově dvoře sídlil Václav IV., císař Zikmund i jeho zetˇ Albrecht II. Habsburský, Ladislav Pohrobek i Jiří z Poděbrad. Do roku 1483 bydlel zde ještě Vladislav Jagellonský. Ten se však, když vypukly v Praze doznívající husitské bouře, raději odstěhoval na Pražský hrad. Po roce 1631 vybudoval z Králova dvora Arnošt Harrach arcibiskupský seminář, a když byl pak seminář v roce 1777 přeložen do Klementina, získaly Králův dvůr vojáci. Kasárny odkoupila Živnostenská banka, aby místo rozprodala jako stavební parcely. Po zbourání kasáren (1903) postavili zde Antonín Balšánek a Osvald Polívka secesní pražský šperk - Obecní dům.