Karoliny Světlé - Karolina Světlá

KAROLINY SVĚTLÉ (název od roku 1898) Spisovatelka, zakladatelka českého venkovského románu, čelná představitelka generace májovců. Pocházela z bohaté pražské měšťanské rodiny (vl. jm. Johanna Rottová), kde byla vychovávána především německy. K českému národnímu uvědoměníjipřivedljejí domácí učitel češtiny Petr Mužák, za něhož se posléze provdala a podle jehož rodiště – Světlé pod Ještědem – přijala svůj umělecký pseudonym. Světlá se důvěrně znala s Boženou Němcovou, na jejíž tvorbu svým způsobem navázala. K jejím nejlepším dílům patří Vesnický román a Kříž u potoka, z pražského prostředí čerpá Černý Petříček. Vedle činnosti literární se usilovně věnovala národnímu a ženskému emancipačnímu hnutí. Prostřednictvím Ženského výrobního spolku, který založila, se snažila o zvýšení sociální úrovně zaměstnaných žen a dívek. V ulici, která nese její jméno, se v domě U tří preclíků narodila. Na obrázku socha Karoliny Světlé na Karlově náměstí.