Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Karmelitská

Ulice spojuje Újezd s Malostranským náměstím. Po bitvě na Bílé hoře získal pozemky i budovy staršího protestantského kostela katolický řád karmelitánů. Ti zde postavili klášter a kostel Panny Marie Vítězné.

Až do poloviny 14. století byla dnešní Karmelitská ulice za hradbami Malé Strany. Hradby sledovaly přibližně čáru dnešních ulic: Břetislavova, Tržiště, Prokopská, Maltézské náměstí. Cesta od malostranských hradeb vedla tudy k osadě Újezd, která zde existovala již ve 13. století. Proto nejstarší název cesty a později ulice zněl K Újezdu. Za Karla IV. se posunuly hradby na jih ke Smíchovu, a tak se dnešní Karmelitská i část osady Újezd staly součástí města. Zbytek hradeb tvoří Hladová zeď. Na přelomu 17. a 18. století ustálil se název Karmelitská. Karmelitáni podporovali v době stavovského povstání, které skončilo Bílou horou, císařské vojsko. Ferdinand II. je odměnil majetkem protestantského kostela Nejsvětější Trojice, jenž zde stál od roku 1613. Karmelitáni kostel zcela přebudovali a vysvětili jako kostel Panny Marie Vítězné. Známý a vyhledávaný je obraz Černé Panny Marie, který pochází z 15. století. Vyznamnou součástí výzdoby kostela jsou obrazy Petra Brandla a sochy Petra Prachnera. Nejvzácnější však je v kostele soška Ježíška - Pražské Jezulátko, kterou v roce 1628 darovala kostelu kněžna Polyxena Lobkovicová.