Alšovo nábřeží - Mikoláš Aleš

ALŠOVO NÁBŘEŽÍ (název od roku 1919) Malíř, kreslíř a ilustrátor, nejvýznamnější osobnost generace Národního divadla. Pocházel z Mirotic u Písku, z kraje spjatého s husitskou tradicí i lidovou písmáckou vzdělaností. Pokračovatel „národní“ tvorby Josefa Mánesa, vytvářel představu české historie, která nacházela odezvu v nejširších lidových vrstvách. Vedle cyklu Vlast pro Národní divadlo patří k jeho nejznámějším obrazům např. Husitský tábor či Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Desítky kreseb vytvořil pro časopisy Květy, Zlatá Praha, Šotek a Světozor, ilustroval knihy A. Jiráska, K. V. Raise, J. Arbesa, A. Weniga a mnohých dalších. Navrhoval i nástěnné malby a sgrafitaprobudovyv Praze (např. Štorchův dům na Staroměstském náměstí nebo Městská spořitelna v Rytířské ulici), Plzni, Písku i jinde v Čechách.