23-6-2015

Galerie 1 nabízí expozici čínských umělců

„Je to město, pro které bych mohl ronit slzy,“ prohlásil na adresu české metropole čínský umělec Feng Feng, který si kromě našeho hlavního města zamiloval i osobnost a tvorbu českého básníka a nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta. „Pocházím z Číny! Miluji Seiferta!“ popsal své city malíř, básník a spisovatel Feng Feng, který je také hlavní postavou právě probíhající výstavy v Galerii 1.

A byl to právě Fengův vřelý cit k Praze, který stál u myšlenky uspořádat výstavu v Galerii 1 ve Štěpánské ulici, která se jmenuje „Tvrdá jako voda“ a kterou je možné zhlédnout do 27. června.

Feng Feng – to jsou tři identity v jedné osobě: svoje pocity vyjadřuje malbou, poezií i expresivní literární tvorbou. Kromě něj výstava v Galerii 1 ve Štěpánské ulici představuje tvorbu malíře Bina Huy a sochaře Biaa Gua. Bin Hua se ve své tvorbě zaměřuje na historii čínského umění, Biao Gu tvoří z hlíny, kamene, bronzu a smíšených materiálů. Je označován za umělce překračujícího běžné hranice sochařské tvorby. I on ale vychází z čínských tradic.

Čínské umělce a hosty přivítal v Galerii 1 starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Minulý rok jsem měl milou povinnost podepsat dohodu o spolupráci a přátelské výměně mezi Městskou částí Praha 1 a Lidovou vládou čínského distriktu Xihu města Hangzhou. Bylo to navíc v den výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Československem. Bylo mi ctí podepsat uvedenou smlouvu a mám velkou radost z této výstavy, protože přesně naplňuje to, co jsme si s čínskými partnery slíbili,“ prohlásil mimo jiné Oldřich Lomecký.

Podporu kultury a kulturní rozmanitosti ze strany Prahy 1 ocenil i kulturní atašé čínské ambasády, který se zahájení výstavy spolu s řadou dalších členů čínské komunity v Praze zúčastnil.

Přijďte se tedy podívat do Galerie 1. Kromě uměleckého zážitku se třeba navíc dozvíte, že pro slona a lidský obličej existuje v čínštině jedno slovo – xiang. Stejné to je i v případě označení ryby a bohatství, které se shodně řeknou yu.

Další informace: www.galerie1.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) WWW.PETRNASIC.EU