Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Rychlé šípy zavítají do Galerie Jedné věci
26-8-2010

Rychlé šípy zavítají do Galerie Jedné věci

PRAHA (27. SRPNA 2010) – Městská část Praha 1 pořádá z iniciativy svého starosty Filipa Dvořáka, ve dnech 1. až 20. září v Galerii Jedné věci v Náprstkově 12, unikátní výstavu. Ta nabídne díla všech oficiálních kreslířů příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Vedle toho budete moci zhlédnout i největší počet různých podob ježků v kleci.

„Tvůrcům výstavy se podařilo shromáždit symbolickou sedmdesátku dnes už kultovních ježků v kleci. Základem této kolekce, v níž je například i replika dřevěného hlavolamu z roku 1941, je sbírka pořadatele mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece Slavomila Janova,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Filip Dvořák.

Výstava se koná při příležitosti 70. výročí prvního vydání legendárního příběhu Rychlých šípů Záhada hlavolamu, který začal slavný spisovatel pro děti a mládež Jaroslav Foglar psát na pokračování pro týdeník Mladý hlasatel a jehož první část vyšla 30. srpna 1940.

Návštěvníci výstavy budou moci zhlédnout různá knižní vydání jak slavného románu Záhada hlavolamu, tak i jeho neméně úspěšných pokračování Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta, a to počínaje vzácným prvním vydáním Záhady hlavolamu z roku 1941 u nakladatelství Kobes. Mezi rarity knižní části výstavy, která je sestavena především z fondů známého foglarovského badatele, publicisty a sběratele Václava Noska – Windyho, lze zařadit i několik zahraničních vydání Záhady hlavolamu. Zajímavé je například polské vydání z roku 1958, tedy z období, kdy Jaroslav Foglar ve své vlasti publikovat nesměl.

„Poprvé se bude moci veřejnost seznámit také s výběrem fotografií Jaroslava Foglara, kterými od koupě svého prvního fotoaparátu v roce 1930 mapoval starou Prahu. Raritou je dosud nikdy nezveřejněný první snímek zhotovený slavným spisovatelem, zachycující panorama s Pražským hradem,“ řekl Filip Dvořák.

Největší část výstavy je pak věnována kresbám, ilustracím, komiksům a obrazům jedenácti malířů a ilustrátorů, kterým učaroval svět Jaroslava Foglara a kteří jej krásně a zajímavě zobrazovali: Jana Fischera, Marko Čermáka, Bohumila Konečného, Gustava Kruma, Milana Zezuly, Ervína Urbana, Milana Tesleviče, Jiřího Petráčka, Jaroslava Velinského, Jiřího Filípka a Pavla Čecha.

Spisovatel Jaroslav Foglar, skautským jménem Jestřáb, legenda české literatury pro děti a mládež, žil v letech 1907 až 1999.

Týdeník Mladý hlasatel (zpočátku Malý hlasatel) vycházel v letech 1935 až 1941, kdy byl nacisty zakázán. Vymyslel ho Jaroslav Foglar, který od roku 1938 působil ve vedení redakce. Těsně před zákazem se náklad Mladého hlasatele vyšplhal na neuvěřitelných 207 tisíc výtisků týdně. V roce 1938 v něm vyšel první díl kresleného seriálu Rychlé šípy.

Po druhé světové válce se na Mladého hlasatele pokusil navázat časopis Vpřed, v němž také Jaroslav Foglar působil. Po roce 1948 časopis ale postupně zanikl.

V devadesátých letech došlo k pokusům o obnovení tradice Mladého hlasatele, ale neúspěšně.


Ojedinělá výstava všech oficiálních kreslířů Rychlých šípů a největší počet druhů ježků v kleci na jednom místě od 1. září 2010 do 20. září 2010 v Galerii Jedné věci, Náprstkova 12, Praha 1.


(TENTO ALTERNATIVNÍ TEXTOVÝ OBSAH STRÁNKY JE URČEN PRO ČTECÍ ZAŘÍZENÍ OSOB SE SPECIFICKÝMI POTŘEBAMI:)

Vážení přátelé Rychlých šípů,

dovoluji si vás pozvat na ojedinělou výstavu při které můžete shlédnout díla všech oficiálních kreslířů
Rychlošípáckých příběhů a největší počet druhů ježků v kleci na jednom místě.

Kdy: od 1. září 2010
Kde: Galerie Jedné věci, Náprstkova 12, Praha 1

Výstava trvá do 20. září 2010

Filip Dvořák
starosta Prahy 1