Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Chodníky Prahy 1 uklízejí nové stroje
15-9-2010

Chodníky Prahy 1 uklízejí nové stroje

PRAHA (15. září 2010) – „Společně pro čistou Prahu 1“ – to je název projektu, který v první městské části inicioval starosta Filip Dvořák. V tuto chvíli se do něj zapojilo deset společností působících v Praze 1. V rámci projektu bude při každodenním úklidu chodníků v centru využito jedenáct výkonných čistících strojů. Desítku strojů zakoupili účastníci projektu, jedenáctý pak Městská část Praha 1.

„Všem společnostem, které projekt podpořily, jménem obyvatel Prahy 1 děkuji,“ řekl starosta Filip Dvořák, podle jehož slov lidé z „jedničky“ dlouhodobě poukazují na rezervy především v úklidu chodníků i vozovek. „Čistotu vozovek a chodníků se nám podařilo zlepšit pravidelnými komplexními úklidy - právě probíhá už třetí v letošním roce. K udržení čistoty chodníků pak chceme přispět pravidelným čištěním novými stroji,“ vysvětlil Dvořák, podle jehož slov nasazení těchto strojů umožní poprvé v historii Prahy 1 systematické čištění chodníků. Dosud je totiž příležitostně uklízeli pouze někteří vlastníci přilehlých nemovitostí, a to jen v rámci své dobrovolnosti.

Stroj s označením Green Machines 414 jako optimální pro úklid chodníků vybrala radnice Prahy 1 ve veřejné soutěži. Že je pro čištění chodníků v centru Prahy opravdu nejvhodnější, dokazují mimo jiné pozitivní zkušenosti z mnoha evropských měst. Například v Londýně používají 200 těchto strojů, v Římě 70, v Paříži 100 a v Amsterodamu 20. Daleký Singapur je uklízen 69 stroji.

„Následně jsem vyzval prostřednictvím radničních webových stránek všechny, kteří by chtěli spolu s námi zlepšit čistotu centra města, aby zakoupili úklidový stroj pro úklid ulic Prahy 1. Vážíme si toho, že můžeme s takto společensky odpovědnými firmami spolupracovat,“ uvedl starosta, podle jehož slov je cena jednoho stroje 750 tisíc korun a stroje zůstávají ve vlastnictví firem. Radnice bude zajišťovat a hradit jejich provoz.

Nejzávažnějším problémem Prahy 1 jsou podle jejích obyvatel nedostatky v čistotě ulic a především pak chodníků. Proto každoročně probíhá několik vln komplexních úklidů Prahy 1. Podzimní, tedy už třetí letošní vlna úklidu, byla zahájena 11. září a bude probíhat každý víkend až do 3. října.„Letošní úklidy přinesly řadu změn v technologii, organizaci, ale zejména pak v přístupu, kdy odmítáme, aby se jen tak ´uklízelo´, ale striktně po úklidových firmách požadujeme, aby bylo opravdu uklizeno,“ dodal Dvořák, který se všech úklidů osobně účastní a který je podle svých slov rád, že obyvatelé vyšší kvalitu úklidu oceňují.

Problémy byly dosud s udržováním čistoty chodníků. „Mnohdy desítky let staré a ledabyle provedené záplaty v asfaltových chodnících, nerovnosti v mozaikových chodnících, v nichž se drží nejvíce prachu, výtluky způsobené stářím i roky zanedbávanou údržbou či necitlivý přístup vlastníků sítí k opravám po haváriích – to vše nám komplikuje úklid chodníků, které navíc dosud nebyly soustavně čištěny,“ vyjmenoval starosta důvody, které ho vedly k nastartování projektu „Společně pro čistou Prahu 1“.

ÚČASTNÍCI PROJEKTU „SPOLEČNĚ PRO ČISTOU PRAHU 1“

 1. FENSTERA s.r.o.
 2. CDV SLUŽBY, s.r.o. 
 3. FORTUNA GAME a.s. 
 4. MADE GROUP, a.s. 
 5. PRŮMSTAV, a.s. 
 6. MASARYK STATION INVESTMENT, a.s. 
 7. BH SECURITIES a.s. 
 8. PRAGUE INTERNATIONAL MARATHON, spol. s r.o. 
 9. ELTODO EG, a.s. 
 10. LORDSHIP a.s. 
 11. MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1  


Internetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 najdete na adrese http://www.praha1.tv
Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/praha1tv

 „Společně pro čistou Prahu 1“ - představení jedenácti nových výkonných čistících strojů

„Společně pro čistou Prahu 1“ - představení jedenácti nových výkonných čistících strojů

„Společně pro čistou Prahu 1“ - představení jedenácti nových výkonných čistících strojů


V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím:
Alexandr Koráb odd. vnějších vztahů KAS ÚMČ Praha 1
Tel.: 221 097 149, e-mail: alexandr.korab@praha1.cz.

Denní aktuální informace najdete na: http://www.praha1.cz