Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Archiv aktualit

Jaké by podle vás měly být příští silvestrovské oslavy?
9-1-2019

Jaké by podle vás měly být příští silvestrovské oslavy?

Silvestr sice proběhl teprve před nedávnem, ale už teď je podle nového vedení radnice Prahy 1 nutné vyhodnotit, co jsme během silvestrovské noci zažili, a hlavně se pak v dostatečném předstihu připravit na konec letošního roku. Třeba se kromě turistů příště pobaví i místní...
Silvestrovská reportáž
2-1-2019

Silvestrovská reportáž

Silvestrovská noc v centru Prahy – dlouho očekávaná událost, na kterou se těší hlavně návštěvníci našeho hlavního města. Policisté, strážníci, hasiči, zdravotníci a obyvatelé Prahy 1 se naopak připravují na hodiny plné pyrotechniky v ulicích a bohužel i vandalství a agrese. Jaké byly silvestrovské oslavy z hlediska bezpečnosti a jak k naší bezpečnosti přispěly Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 a Sdružení výtvarníků Karlova mostu?
Praha 1 ocenila trojici policistů
12-10-2017

Praha 1 ocenila trojici policistů

Za mimořádně lidský přístup ke staré paní odměnila Městská část Praha 1 trojici příslušníků Policie ČR. Ti v srpnu dopadli muže a ženu podezřelé z brutálního přepadení uvedené paní, která je občankou Prahy 1. Dvojice násilníků jí strhla z krku zlatý řetízek a těžce ji při tom zranila. Policistům se podezřelé podařilo rychle dopadnout, a to za nemalého přispění kamerového systému MČ Praha 1.
Slovanský ostrov si připomněl 15 let od povodně
16-9-2017

Slovanský ostrov si připomněl 15 let od povodně

Profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, strážníci, policisté, příslušníci armádních aktivních záloh a další členové Integrovaného záchranného systému (IZS) se spolu s veřejností sešli na Slovanském ostrově, aby si připomněli patnácté výročí ničivé povodně, která citelně poškodila i palác Žofín, jenž se spolu s celým ostrovem ocitl v roce 2002 pod vodou. Návštěvníci se tak mohli seznámit se špičkovým vybavením jednotek IZS.
Ničivou povodeň připomíná výstava na Kampě
16-8-2017

Ničivou povodeň připomíná výstava na Kampě

Velkoplošné fotografie, připomínající, že od katastrofální povodně, jež ničila Prahu, uplynulo už patnáct let, nabízí výstava, kterou je možné zhlédnout v parku Kampa u Werichovy vily. Dny od 12. do 18. srpna 2002 se nesmazatelně zapsaly do historie Prahy. Velká voda tehdy zatopila téměř 6 procent plochy hlavního města a evakuováno díky ní muselo být téměř 50 tisíc obyvatel. Škody dosáhly výše 30 miliard korun.
Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích
2-6-2017

Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích

Od 31. května platí v České republice takzvaný protikuřácký zákon, který zakazuje kouření mimo jiné ve volně přístupných vnitřních prostorech, jako jsou restaurace, bary, kina či divadla. Městská část Praha 1 se už několik let potýká s nočním hlukem v okolí barů a restaurací a radnici bylo už před platností uvedeného zákona jasné, že zákaz kouření povede k velkému nárůstu počtu lidí, kteří budou postávat na ulicích před jednotlivými podniky a rušit noční klid. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku strážníků a policistů proto zřídila Antikonfliktní tým.
Praha 1 posílila bezpečnostní prevenci u dětí
1-6-2017

Praha 1 posílila bezpečnostní prevenci u dětí

Většině úrazů dětí se dá předejít správnou výchovou, rozpoznáním rizikové situace a cílenou osvětou. Od roku 2012 se o to snaží spolek Prevence dětem, složený z profesionálních záchranářů, kteří se s dětskými úrazy při své práci setkávají velmi často. Díky Městské části Praha 1 nyní spolek získal nové prostory, které mu umožní rozšířit prevenci i počet těch, kteří se jí zúčastní.
Sport je víc než jen sport
22-4-2017

Sport je víc než jen sport

Bojují a vyhrávají, ale také inspirují a motivují. A o své příběhy se v sobotu přišli podělit. Věra Závorková, plavkyně, jeden z nejlepších světových lukostřelců David Drahonínský, olympijský plavec Jan Povýšil a další osobnosti, které kromě vůle, píle a odhodlání spojuje ještě jedno – vážný zdravotní handicap.
22. dubna se na Václavském náměstí představí špičkoví sportovci s handicapem
21-4-2017

22. dubna se na Václavském náměstí představí špičkoví sportovci s handicapem

Cesta za snem, z. s., hlavní město Praha a Městská část Praha 1 pořádá v sobotu 22. dubna 2017 od 10 do 20 hodin na Václavském náměstí akci "Aktivní život s handicapem – sport pro každého". Za MČ Praha 1 se zúčastní ve 14.45 hodin radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku JUDr. Ivan Solil. Co všechno je možné dělat s handicapem? Jaké pomůcky handicapovaný sportovec potřebuje? Jak vypadá sebeobrana na vozíku a k čemu všemu je Krav Maga? To vše se dozvíte v sobotu na Václavském náměstí, kde bude po celý den živě probíhat komunikace mezi špičkovými sportovci s handicapem a veřejností.
Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy
27-2-2017

Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy

Praha 1 prosadila na hlavním městě vyhlášku, která zakazuje odpalování ohňostrojů v centru města mimo většinu státních svátků.
Jak bude hlavní město Praha řešit porušování pořádku a nočního klidu? ptá se Praha 1
17-1-2017

Jak bude hlavní město Praha řešit porušování pořádku a nočního klidu? ptá se Praha 1

Jakým způsobem Hlavní město Praha zajistí dodržování pořádku a nočního klidu v centru Prahy v letech 2017–2018? ptá se zastupitelstvo Prahy 1 ve svém dnešním usnesení. Vedení hl. m. Prahy totiž je zjevně proti regulaci noční otevírací doby barů, restaurací a dalších pohostinských zařízení. Zároveň však ani nezajišťuje dostatečný počet strážníků Městské policie.
Praha zakázala provoz nebezpečných vozítek Segway v širokém centru města
19-7-2016

Praha zakázala provoz nebezpečných vozítek Segway v širokém centru města

Rada hlavního města Prahy dnes ráno schválila nařízení, které zakazuje jízdu na vozítkách Segway na území Pražské památkové rezervace i v některých oblastech mimo ni. Zákaz bude platit v celé Praze 1, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni, v celých Holešovicích a na Letné. V Praze 6 na žádost tamější radnice tato regulace segwayů platit nebude. Zákaz bude účinný po nabytí účinnosti nařízení, tedy za 15 dnů. Vymahatelný bude po osazení příslušných dopravních značek, což by mělo být provedeno velmi rychle do konce srpna.
Špinavé pražské bubliny
22-6-2016

Špinavé pražské bubliny

Pouliční produkce s využitím vyfukovaných bublin v pražských ulicích baví kolemjdoucí. Jenže neuklizené saponáty znečišťují veřejná prostranství a zejména malým dětem způsobují podráždění očí. Znečišťování však lze postihovat podle zákona o přestupcích.
Provoz na Vltavě v Praze bude bezpečnější a příjemnější pro všechny
21-6-2016

Provoz na Vltavě v Praze bude bezpečnější a příjemnější pro všechny

Díky iniciativě městské části Praha 1, a zejména jejího radního pro oblast bezpečnosti JUDr. Ivana Solila, již obyvatele i návštěvníky Prahy nebude obtěžovat hluk z ohňostrojů odpalovaných z řeky Vltavy ani přetížená lodní doprava v okolí Karlova mostu. Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo memorandum, které je prvním krokem k řešení tohoto problému.
Společně proti bariérám
9-5-2016

Společně proti bariérám

Radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Prahy 1 Ivan Solil a předsedkyně Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Šárka Táborská se zúčastnili besedy pořádané Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), která si do své klubovny v Krakovské ulici pozvala kromě nich také policejní odborníky z oddělení tisku a prevence. Tématem setkání byly mimo jiné bariéry v centru města.
Senior akademie posílí bezpečnost seniorů i handicapovaných
17-3-2016

Senior akademie posílí bezpečnost seniorů i handicapovaných

Ve čtvrtek 17. března byl slavnostně zahájen další ročník Senior akademie – bezplatného kurzu dvouhodinových vzdělávacích přednášek z oblasti prevence kriminality, určený pro všechny seniory i zdravotně a tělesně handicapované občany s trvalým pobytem v Praze 1. Ty čeká celkem jedenáct přednášek a zúčastnit se mohou rovněž bezplatných a hlavně velmi zajímavých exkurzí.
Vítězství nad buskingem má již první děkovné ohlasy
12-2-2016

Vítězství nad buskingem má již první děkovné ohlasy

Řešení problematiky buskingu byla dlouhá a nelehká cesta. Byl to boj za Vaše práva na klidný a spokojený život na městské části Prahy 1 a já osobně jsem velmi rád, že to byl boj vítězný. Děkuji Vám tímto za Vaše děkovné dopisy za sebe i všechny ostatní, kteří se na našem společném vítězství podíleli. Věřte, že za práva občanů, ale i podnikatelů Prahy 1, budeme bojovat i nadále.
Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!
28-1-2016

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Zastupitelé hlavního města Prahy odsouhlasili na svém včerejším jednání po téměř tříhodinové diskuzi nové znění Obecně závazné vyhlášky č. 5/2013 o provozování pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, tzv. busking. Obsah vyhlášky, která by měla vyjít v platnost od 1. března je kompromisem mezi různými názory a právními možnostmi. Základní mantinel dalo celé věci Ministerstvo dopravy, které od roku 2013 nepovažuje busking za zvláštní užívání komunikace vyžadující zábor.
Prahu 1 budou během silvestrovských oslavy hlídat stovky policistů
17-12-2015

Prahu 1 budou během silvestrovských oslavy hlídat stovky policistů

Stovky policistů a strážníků Městské police, soukromé ochranky, Pyropsi a Golem. I tak mohou vypadat plány na silvestrovskou noc v Praze 1. Ty jednak v mnohém čerpají ze zkušeností z předchozích let, ale také reagují na aktuální vývoj bezpečnostní situace ve světe. V místě oslav budou proto operovat pyrotechnické týmy se psi vycvičenými na hledání výbušnin. Police si od preventivního nasazení slibuje vyšší akceschopnost v případě podezřelých předmětů. Přesné počty nejsou z taktických důvodů blíže specifikovány. Bude se však jednat o stovky policistů a strážníků a jejich počet bude vyšší než v roce 2014.
Poslanecká sněmovna vyslyšela Prahu 1. Segway může být obcemi konečně regulován.
9-12-2015

Poslanecká sněmovna vyslyšela Prahu 1. Segway může být obcemi konečně regulován.

Zajistit bezpečnost na chodnících Prahy 1 tak, aby chodci nemuseli uskakovat před jezdci na osobních přepravnících typu Segway. Prostý a jediný motiv radnice městské části Praha 1. Nikoli však jednoduchý. K účinné regulaci provozu osobních přepravníků byla totiž nezbytná změna v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. O tu se městská část Praha 1 ve spolupráci s hlavním městem Prahou snažila od roku 2013. Přijetí novely zákona na půdě poslanecké sněmovny přijala Praha 1 s obrovskou úlevou.
Bilance za rok 2015 z pohledu veřejného pořádku
4-12-2015

Bilance za rok 2015 z pohledu veřejného pořádku

Oblast bezpečnosti a především veřejného pořádku přechází po letní eskalaci do své „klidnější“ části. V něčem byla letošní jarní a letní sezóna horší, v něčem lepší. Především ty zhoršující se problematiky, byly diskutovány a zmiňovány během setkání s občany Starého Města. To se uskutečnilo 25. listopadu v klubu seniorů Haštalka a naznačilo, že osobní setkání zástupců městské části Praha 1 se svými občany musí pokračovat konzistentně.
Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu
9-11-2015

Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu

Od neblaze proslulé vyhlášky Hlavního města Prahy, která otevřela stavidla k uvolnění buskingu, uplynuly více jak tři roky. Nyní máme možnost sledovat zejména na území Prahy 1, co za problémy toto vydání obecně závazné vyhlášky o regulaci, či lépe neregulaci buskingu způsobilo, tvrdí Ivan Solil, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality, veřejný pořádek a kontrolu (ČSSD).
Události ČT - Pouliční produkce v Praze
21-10-2015

Události ČT - Pouliční produkce v Praze

Praha pracuje na výrazném zpřísnění své vyhlášky o pouličním umění. Přibývají další ulice s úplným zákazem hudební produkce a z historického centra má zmizet zvuk některých konkrétních nástrojů.
JUDr. Ivan Solil: Definice jednotlivých problémů rozděluje Prahu 1 na několik oblastí
20-10-2015

JUDr. Ivan Solil: Definice jednotlivých problémů rozděluje Prahu 1 na několik oblastí

Na začátku minulého volebního období byla na základě praktických zkušeností Praha 1 rozdělena na jednotlivé lokality s poměrně přesnými definicemi zdejších problémů z hlediska dodržování nočního klidu a veřejného pořádku. Existovala také domluva mezi městskou částí Praha 1 a státní i městskou policií v tom smyslu, že určité lokality budou v určitou hodinu cílem častých a pravidelných pěších kontrol obou těchto složek. Cílem bylo mimo jiné snížení negativních dopadů nočního života na Vás, občany Prahy 1, preventivní kontrola ulic před nápadem grafity atd.
Na Mistrovství světa v ledním hokeji se připravila také Praha 1
30-4-2015

Na Mistrovství světa v ledním hokeji se připravila také Praha 1

Na Mistrovství světa v ledním hokeji a především na jeho doprovodný program v ulicích Prahy 1, se připravila i první městská část, ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií je připraveno několik opatření. Ty se budou týkat fan zón, ale také přilehlých ulic a barů.
Praha 1 se chystá na příval severských studentů
13-2-2015

Praha 1 se chystá na příval severských studentů

Druhou únorovou neděli dorazili do Prahy první studenti ze severu Evropy. V roce 2015 se očekává příchod nejen mladých Dánů, Norů nebo Švédů, ale také Nizozemců, kteří do Prahy jedou trávit jarní prázdniny. Zdrží se do 18. února. Rezervované ubytování má zhruba tři tisíce studentů.
Praha 1 podpořila vznik speciální výslechové místnosti
13-2-2015

Praha 1 podpořila vznik speciální výslechové místnosti

Minimalizovat traumata zvlášť zranitelných obětí trestné činnosti, jakými jsou děti, ženy, či handicapované osoby, kdy jsou nuceny traumatizující zážitek vyprávět v nepříjemném prostředí výslechové místnosti před mnoha lidmi a zkvalitnění výslechové praxe. To jsou hlavní cíle projektu zřízení speciální výslechové místnosti. Rada městské části Praha 1 na základě předkladu radního pro oblast bezpečnosti prevence kriminality Ivana Solila (ČSSD), podpořila nejen schválení podání žádosti o dotaci na zbudování speciální výslechové místnosti, ale rovněž vyčlenila částku 27.000 Kč pro splnění podmínky desetiprocentní finanční účasti žadatele o dotaci.
Řešení hluku v nočních hodinách dostává reálné obrysy. Praha 1 není jedinou radnicí usilující o zavedení vyhlášky omezující provozní dobu problémových podniků.
12-2-2014

Řešení hluku v nočních hodinách dostává reálné obrysy. Praha 1 není jedinou radnicí usilující o zavedení vyhlášky omezující provozní dobu problémových podniků.

Městská části Praha 1 i nadále pokračuje ve svém úsilí snížit nadměrnou hlukovou zátěž v rezidenčních oblastech Prahy 1. Úroveň a četnost zdejšího hluku je totiž na hony vzdálena od běžného ruchu, který ke každému velkoměstu patří. Zavedení hlídacích služeb před podniky, vyšší informovanost návštěvníků centra nebo organizace před vstupy do podniků pomocí lanových koridorů. První jednání radnice Prahy 1 s provozovateli music klubů a barů přineslo konkrétní výstupy.
Otevřený dopis radního pro bezpečnost, prevenci kriminality a veřejný pořádek Ivana Solila panu primátorovi hlavního města Prahy
7-2-2014

Otevřený dopis radního pro bezpečnost, prevenci kriminality a veřejný pořádek Ivana Solila panu primátorovi hlavního města Prahy

Otevřený dopis radního pro bezpečnost, prevenci kriminality a veřejný pořádek Ivana Solila panu primátorovi hlavního města Prahy. Dopis se týká problematiky rušení nočního klidu a zároveň navýšení počtu nových strážníků pro Prahu 1.
Radnice Prahy 1: „Chybí nám 89 strážníků. Příslib pana primátora k navýšení počtu vítáme“
5-2-2014

Radnice Prahy 1: „Chybí nám 89 strážníků. Příslib pana primátora k navýšení počtu vítáme“

V Městské části Praha 1 aktuálně chybí 89 strážníků. Ti jsou zapotřebí především v nočních hodinách, kdy dochází k rušení nočního klidu. Rada městské části Praha 1 proto na svém včerejším zasedání přijala další opatření, kterými chce problematiku každonočního rušení nočního klidu v ulicích Prahy 1 řešit. Žádost o navýšení konkrétního počtu strážníků obdrží primátor hlavního města Prahy formou otevřeného dopisu.
Řešení nadměrného hluku na Starém Městě
24-1-2014

Řešení nadměrného hluku na Starém Městě

Inteligentní kamery s funkcí monitorování úrovně hluku, tlak na provozovatele hlučných restaurací formou nepovolení předzahrádek a především zavedení klidové zóny s jednotnou otevírací dobou restauračních zařízení ve vybraných ulicích. To jsou nové nástroje, jimiž chce radnice Prahy 1 vyrukovat v boji za dodržování veřejného pořádku v nočních hodinách. V nich často dochází k rušení nočního klid. Ten je společným jmenovatelem nejen řady oprávněných stížností, ale také důvodem petice, kterou dodnes podepsalo přes 330 osob. Problémy jsou především v ulicích Dlouhá, V Kolkovně, Masná, Jakubská, Rybná Rámová, Malá Štupartská.
Analýza bezpečnosti zahajuje svoje působení v Praze 1
30-9-2013

Analýza bezpečnosti zahajuje svoje působení v Praze 1

(Praha 24. září 2013) Studie - Analýza bezpečnosti jednotlivých ulic a míst na území Prahy 1. Tak zní celý název materiálu, který komplexně popisuje bezpečnostní situaci v Praze 1, posuzuje efektivitu stávajících opatření a navrhuje varianty budoucího řešení dílčích oblastí této problematiky. Analýza byla v pátek 13. září předána radnímu pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku Ivanu Solilovi, který byl zároveň členem pracovní skupiny, formulující zadání tohoto uceleného a komplexní materiál. Městská část Praha 1 za něj zaplatila částku 200.000 korun a jejím autorem Ing. Josef Otoupal, autorizovaný inženýr a expert na bezpečnost.
Busking! Praha 1 řeší oprávněné stížnosti svých občanů. Stanovená omezení jsou nyní nevymahatelná.
30-9-2013

Busking! Praha 1 řeší oprávněné stížnosti svých občanů. Stanovená omezení jsou nyní nevymahatelná.

Busking, tedy tzv. pouliční umění se u občanů Prahy 1 s pochopením, nebo dokonce uznáním určitě nesetkalo. A to ani přes omezení, která měla po loňském zkušebním provozu udávat pravidla hry. Omezení jsou totiž jen jakýmsi doporučením uvedeným v příloze a nikoli v samotné vyhlášce. Nemají proto oporu v zákoně a Městští strážníci je tak nemohou vymáhat.
Bezpečnostní komise – místo souběhu hlášení problémů s bezpečností, jejíž jednotlivá řešení je třeba skloubit
6-5-2013

Bezpečnostní komise – místo souběhu hlášení problémů s bezpečností, jejíž jednotlivá řešení je třeba skloubit

Nejen otázky bezpečnosti a prevence kriminality na území MČ Praha 1, nebo stanoviska k bezpečnostním situacím projednává Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality, známá spíše jako BEKO – Bezpečnostní komise, zřízená jako poradní orgán Rady MČ Praha 1. Častým bodem jednání také bývají podněty a stížnosti k aktuálním situacím na území MČ Praha 1 od jednotlivých občanů nebo občanských sdružení.
Temná zákoutí ulic nejsou jen romantika
7-5-2013

Temná zákoutí ulic nejsou jen romantika

Tajemná zákoutí ulic Prahy 1 to není jen romantika a obdivování jedinečné architektury. Takzvané boční ulice, kterých jsou v Praze 1 desítky, se během nocí mění v nechvalně známý Bronx. Výsledkem jsou nejrůznějšími barvami hrající fasády historických domů. Opatovická, Pštrossova, Opletalova nebo i Slovanský ostrov či ulice Ve Stínadlech. To jsou jen některá z nejvíce zasažených míst, kde se „umělci“ se spreji v ruce projevují.
JUDr. Ivan Solil: Policisty a strážníky musí být vidět!
9-5-2013

JUDr. Ivan Solil: Policisty a strážníky musí být vidět!

Bezpečnost a veřejný pořádek jsou jistě priority každé městské části. Praha 1 se v této oblastí potýká s komplexem složitých problémů daleko více, než ostatní části města. O tom, že se v Praze 1 jedná o velmi specifickou a komplikovanou oblast, jsme si povídali s členem Rady městské části Praha 1, JUDr. Ivanem Solilem, do jehož kompetence patří bezpečnost, prevence kriminality a veřejný pořádek.
Došlo na naše slova: Bez strážníka v ulicích to prostě nejde.
13-3-2013

Došlo na naše slova: Bez strážníka v ulicích to prostě nejde.

Jednou z posledních novinek v boji proti veřejnému nepořádku je zřízení pravidelné pěší pochůzkové služby. Na základě iniciativy radního pro oblast prevenci kriminality a veřejného pořádku Ivana Solila (ČSSD), bylo vytipováno téměř třicet ulic v rámci pěti úseků. V těchto úsecích budou policisté a strážníci od 23:00 do 05:00 hodin, respektive od půlnoci do šesté hodiny ranní vykonávat pravidelnou pochůzkovou službu.
Kriminalita v Praze 1 v loňském roce poklesla
7-3-2013

Kriminalita v Praze 1 v loňském roce poklesla

Více než 72 tisíc trestných činů vyšetřovali v roce 2012 policisté na území Hlavního města Prahy. V porovnání s rokem 2011 tak došlo k poklesu kriminality o téměř 2 tisíce trestných činů. Minulý rok zároveň vykázal nejnižší počet trestných činů od roku 2002, když celkový pokles činil přes 30 tisíc. Klesající tendence se týká i Prahy 1, na jejímž území bylo v roce 2012 zaregistrováno 10 711 trestných činů.
Další razie v ulici Ve Smečkách. Dlouholeté předpoklady radnice Prahy 1 se naplňují.
28-2-2013

Další razie v ulici Ve Smečkách. Dlouholeté předpoklady radnice Prahy 1 se naplňují.

) Policie v úterý 26. února večer provedla v poslední době již druhou velkou razii v ulici Ve Smečkách. Cílem únorového zásahu se tentokrát stal další z řady podniků v této nechvalně známé ulici červených luceren - klub Cabaret Atlas.
Vedení radnice ocenilo policisty a strážníky
16-12-2012

Vedení radnice ocenilo policisty a strážníky

Ocenění a poděkování za vykonávanou službu se dostalo stovce strážníků Městské policie a příslušníků oddělení Policie ČR I. Za jejich obětavou práci a každodenní úsilí o bezpečnější Prahu 1 jim v neděli v Malostranské besedě poděkovali starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, radní Ivan Solil a Pavol Škrak a ředitelé obou místně příslušných složek policie Karel Prommer (Policie ČR) a Miroslav Stejskal (Městská policie).
Policisté a strážníci si půjdou pro ocenění i poděkování
6-12-2012

Policisté a strážníci si půjdou pro ocenění i poděkování

Ocenění a poděkování za vykonávanou službu se dostane stovce strážníků Městské policie a příslušníků oddělení Policie ČR I. Za jejich obětavou práci a každodenní úsilí o bezpečnější Prahu 1 jim příští neděli 16.12.2012 po 16 hodině ve velkém sále Malostranské besedy poděkuje radní Prahy 1 pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Ivan Solil a starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký.
Přihlašte se do "SENIOR AKADEMIE 2012"
25-9-2012

Přihlašte se do "SENIOR AKADEMIE 2012"

Městská část Praha 1 ve spolupráci s Městskou policií připravila bezplatný kurz, čítající 7 tématických přednášek, zaměřených především na prevenci kriminality páchané na seniorech. V rámci tohoto projektu se dozvíte, jak se nejlépe zachovat v krizové situaci, jakým způsobem si přivolat pomoc, nebo jak postupovat v mimořádných či krizových situacích. Cyklus přednášek začne 15. října a potrvá do 28. listopadu. Přihlásit se můžete na ÚMČ Praha 1, Vodičkova 18, 115 68 Praha 1, 6. Patro č. dveří 610, vždy od 9.00 do 12:00 hodin a to do 12.10.2012.
Poděkování předsedy Sdružení Nového Města pražského, o.s., Jana Adámka
4-6-2012

Poděkování předsedy Sdružení Nového Města pražského, o.s., Jana Adámka

Radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality, veřejného pořádku a kontroly, JUDr. Ivan Solil (ČSSD) obdržel od předsedy Sdružení Nového Města pražského, o.s., Jana Adámka děkovný dopis za iniciativu, vedoucí ke zřízení nové služebny Městské policie v ulici Ve Smečkách.
Occupy Czech dál obsazuje Klárov
31-5-2012

Occupy Czech dál obsazuje Klárov

Ačkoli proti hnutí před pár dny zasáhli strážníci, příznivci Occupy Czech se v parku na Klárově zdržují i dál. Sice už bez stanů, ale prostor je i dál hlučný a znečištěný. Radnice první městské části využila všech svých prostředků a v tuto chvíli okupanty ze svého pozemku vyhnat nemůže. Případ zřejmě skončí u soudu.
 Zákon o regulaci prostituce
31-5-2012

Zákon o regulaci prostituce

Zákon o regulaci prostituce je ošemetný. Pokud chceme něco regulovat, tak to nejdříve musíme povolit. Takový je pohled radního pro bezpečnost z Prahy 1 na přípravu zmíněného zákona. Centrum metropole má sice s nevěstinci velký problém, ale podle Ivana Solila by se dal řešit i za pomoci dnes platných zákonů a vyhlášek. Potíž je v tom, že se tyto normy často nevyužívají.
Praha 1 nechce další erotické kluby
18-4-2012

Praha 1 nechce další erotické kluby

Podle místního šetření stavebního úřadu, které proběhlo ve dvou rekonstruovaných objektech v ulici Ve Smečkách, hrozí v tomto místě další rozšíření erotických klubů. Lokalita těsně vedle Václavského náměstí by tak mohla nápadně připomínat uličky lásky známé z jiných metropolí. Jde o prostory v soukromých domech a provozovatelé si dávají pozor aby dodrželi veškerou legislativu, která jim však velká omezení neklade. Městská část udělá vše pro to, aby centrum města bylo klidné a bezpečné.
Grantové řízení v oblasti prevence kriminality pro rok 2012
1-2-2012

Grantové řízení v oblasti prevence kriminality pro rok 2012

Rada Městské části Praha 1 vyhlašuje výběrové řízení na poskytnutí grantů v oblasti prevence kriminality pro rok 2012 - termín uzávěrky pro podávání žádostí je pátek 17.2.2012 do 12:00 hodin.
Díky financím od filmařů se zvyšuje bezpečnost
26-1-2012

Díky financím od filmařů se zvyšuje bezpečnost

Není týdne, kdy by na území první městské části, nepracovali filmaři. Za loňský rok jim radnice udělila 526 povolení ať už k jednorázovým nebo dlouhodobým záborům. Pro obyvatele Prahy 1 to znamená snížení komfortu, ale také větší bezpečí. Produkce platí nejen za zábory, ale přispívají i do bezpečnostního fondu.
Problematika narkomanů ve Vrchlického sadech
22-9-2011

Problematika narkomanů ve Vrchlického sadech

Přesun narkomanů a dealerů drog do Vrchlického sadů není definitivním řešením. Je to jen lepší varianta současné problematické situace v centru města. Těmito slovy reaguje radnice a městská policie Prahy 1 na rozvíření kauzy kolem více než rok starého dopisu Městské policie určeného právě narkomanům. Mimo jiné v něm stojí, že pokud tito lidé opustí Václavské náměstí a přesunou se do Vrchlického sadů, nebudou jim hrozit žádné výrazné represe. Opak je ale pravdou, drogoví uživatelé jsou tu pod přísným dohledem.
Malování na chodníku
7-9-2011

Malování na chodníku

V úterý 13. září 2011 od 15. hodin v parku Kampa je přichystáno pestré odpoledne: skákací hrad - předvádění sebeobrany - jízda na ponících - zkoušky dovednosti - loutkové představení mistra Vangeliho z Karlova mostu - malování křídami na chodníku - malba barvičkami s následným vystavením - pracovní trička a výtvarné potřeby zajištěny - dětské dopravní hřiště - opékání buřtů - nápoje a drobné občerstvení.
Praha 1 rozšíří svůj kamerový systém o dalších devět lokalit
31-7-2011

Praha 1 rozšíří svůj kamerový systém o dalších devět lokalit

Městská část Praha 1 chce rozšířit kamerový systém. Bezpečnostní komise proto vybrala dalších devět lokalit, kde mají kamery pomoci při odhalování pouliční kriminality, například kapesních krádeží. Podle průzkumů a studií, které si radnice nechala udělat, kamerový systém výrazně ovlivňuje objasněnost trestné činnosti.
Dopadení drogových dealerů na Václavském náměstí
29-7-2011

Dopadení drogových dealerů na Václavském náměstí

Pražští policisté zadrželi na Václavském náměstí dvojici dealerů drog. Muž a žena ve věku 35 a 44 let prodávali mimo jiné návykové látky pervitin a subutex. Vzhledem k tomu, že byli kvůli obchodu s narkotiky zadrženi už v minulosti, hrozí jim teď až desetileté vězení. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana byli prodejci drog dopadeni v rámci dlouhodobé bezpečnostní akce "Prázdniny".
Městská policie Prahy 1 má vlastní koně
10-6-2011

Městská policie Prahy 1 má vlastní koně

Městská policie Prahy 1 má své vlastní jízdní hlídky. Ty se v metropoli osvědčily především v parcích, ale policejní koně můžete potkat i v centru na Staroměstském náměstí. Důvodů pro jejich nasazení je hned několik. Strážníci si ale chválí hlavně to, že hlídky na koních budí mnohem větší respekt.
Hasiči zasahovali při požáru restaurace v Dlouhé ulici
31-5-2011

Hasiči zasahovali při požáru restaurace v Dlouhé ulici

Hořet začalo v kuchyni a oheň se rychle rozšířil až do podkroví. Jde o druhý velký požár v soukromých budovách v Praze 1 za poslední měsíc. Nedávno hořela střecha domu v Křížovnické ulici. Nikdo se při neštěstí nezranil. Při požáru v Dlouhé se zranili dva lidé.
Děti z Prahy 1 na návštěvě služebny Městské policie
29-4-2011

Děti z Prahy 1 na návštěvě služebny Městské policie

Školský odbor radnice Prahy 1, ředitelé jednotlivých škol a Městská policie Prahy 1 rozjeli nový program prevence. Děti pravidelně navštěvují služebnu Městské policie Na Kampě, kde se seznamují nejen s činností strážníků, ale i základy zdravovědy nebo dopravních předpisů.
Městská policie Prahy 1 pořádá kurz sebeobrany
20-4-2011

Městská policie Prahy 1 pořádá kurz sebeobrany

Podnět k této preventivní akci dala už před osmi lety radnice městské části Praha 1 a o lekce je stále zájem. Zkušený instruktor přizpůsobuje jednotlivé cviky a hmaty konkrétním účastníkům. Výsledkem ale je, že se naučíte základní sebeobraně a také získáte psychickou odolnost vůči možným střetům s násiníky.

Strážníci Městské policie prohlédli dětská hřiště
14-4-2011

Strážníci Městské policie prohlédli dětská hřiště

Po zimě na nich vysbírávali jehly a stříkačky narkomanů, střepy a další nebezpečný materiál. Takové prověrky probíhají třikrát až čtyřikrát v roce. Kromě podobných velkých úklidových dnů kontroluje městská policie dětská hřiště a pískoviště pravidelně během hlídkové činnosti.
V centru Prahy hořela střecha domu, obyvatelé vyvázli bez zranění
9-4-2011

V centru Prahy hořela střecha domu, obyvatelé vyvázli bez zranění

Na rohu Křižovnické a Veleslavínovy ulice hořela v sobotu odpoledne střecha. Oheň zachvátil historický dům U Pergamentu a jen díky včasnému zásahu hasičů se v silném větru nerozšířil na další budovy. Evakuováno bylo celkem 35 lidí z hořícího domu i sousedních budov.
Počet trestných činů v Praze 1 poklesl
21-3-2011

Počet trestných činů v Praze 1 poklesl

Rada Městské části Praha 1 projednala na svém úterním zasedání Zprávu o bezpečnostní situaci na území MČ Praha 1 za rok 2010, kterou vypracovalo Obvodní ředitelství policie Praha I (Policie ČR). Vyplývá z ní, že v porovnání s rokem 2009 poklesl v loňském roce počet trestných činů spáchaných na území první městské části.
Městská policie Praha 1 – zhodnocení roku 2010
10-1-2011

Městská policie Praha 1 – zhodnocení roku 2010

Městská policie Praha 1 má za sebou velmi úspěšný rok. Zabývala se 160 spáchanými trestnými činy, což oproti předchozímu roku znamená nárůst v řádu desítek. V záznamech z loňského roku mají strážníci zapsáno také 123 295 protiprávních jednání, z nichž je většina samozřejmě jen lehkého charakteru. Svědčí to o skvělé práci strážníků.