Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Sedm dnů, které otřásly Prahou
21-8-2010

Sedm dnů, které otřásly Prahou

PRAHA (21. srpna 2010) – Dvaačtyřicáté výročí okupace Československa armádami ostatních komunistických států si v sobotu odpoledne připomněli na Václavském náměstí účastníci vzpomínkové akce s názvem „Sedm dnů, které otřásly Prahou“. Zorganizovaly ji občanské sdružení Publicum commodum a Městská část Praha 1. Zahájil ji starosta Prahy 1 Filip Dvořák.

„Rok 1968 byl pro většinu národa krásný: mladí lidé prožívali dosud nepoznanou svobodu, vycházely nádherné knihy, točily se slavné filmy. Rok 1968 byl ale nakonec hlavně krutý: vojáci zabíjeli, svoboda rychle skončila, komunisté záhy obraceli a lámali své hřbety. Desetitisíce lidí prchaly do exilu. Nastalo další temné období našich dějin,“ řekl mimo jiné ve svém projevu Filip Dvořák.

Zdůraznil také, že je nezbytné si těžké chvíle české historie připomínat. „Už mnohokrát vyřčená pravda říká, že připomínání nás ochraňuje před budoucími chybami. Připomínání nám pomáhá vyrovnat se s temnými stránkami naší minulosti,“ prohlásil starosta první městské části.

Součástí programu byla vystoupení hudebníků – pamětníků srpnových událostí i dalších osobností, které prožily okupaci v roce 1968.

Veřejnosti bylo také představeno DVD „My jsme to nevzdali“, které vzniklo ve spolupráci občanského sdružení Post Bellum a Městské části Praha 1 a jež nabízí svědectví lidí, kteří prožili těžká období minulého století u nás.

Akci zakončilo položení květin u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce v horní části Václavského náměstí.


V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím:

Publicum commodum o.s.
JUDr.Jaroslava Janderová, místopředsedkyně sdružení
Tel.: 224 827 143, e-mail: reviex@seznam.cz
www.publicumcommodum.cz

Městská část Praha 1
Jitka Vaculíková, odd. vnějších vztahů KAS ÚMČ Praha 1
Tel.: 731 142 951, e-mail: jitka.vaculikova@praha1.cz.

Denní aktuální informace najdete na: www.praha1.czInternetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 najdete na adrese http://www.praha1.tv
Archiv pořadů TV Praha 1 najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/praha1tv


1
2
3
4
5
6
7
8