Informace k organizaci státního pohřbu a posledního rozloučení s prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě
20-12-2011

Převoz ostatků prezidenta Václava Havla na Pražský hrad a smuteční shromáždění ve Vladislavském sále, středa 21. prosince 2011

Kancelář prezidenta republiky oznamuje, že rakev s ostatky prezidenta Václava Havla bude ve středu dne 21. prosince 2011 s vojenskými poctami na dělostřelecké lafetě slavnostně převezena na Pražský hrad. Smuteční průvod vyjde v 10.00 hodin z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Pražského hradu vstoupí Bránou gigantů a dále přes I., II. a III. nádvoří do Starého královského paláce. Rakev s ostatky prezidenta Havla bude poté uložena na katafalk a vystavena ve Vladislavském sále.

Při této příležitosti se zde ke smutečnímu shromáždění sejdou vysocí ústavní činitelé České republiky a významní zástupci českého veřejného života, kteří uctí památku prvního českého prezidenta. Prezident republiky Václav Klaus zde přednese projev.

Veřejnost bude ve středu dne 21. prosince 2011 moci sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z I. a II. nádvoří Pražského hradu. Shromáždění ve Vladislavském sále bude rovněž přenášeno na velkoplošné obrazovky, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

Po skončení aktu uctění památky prezidenta Václava Havla bude ve středu 21. prosince 2011 Vladislavský sál Pražského hradu zpřístupněn veřejnosti, a to od 13.00 hodin do večerních hodin (minimálně do 20.00 hodin) a ve čtvrtek dne 22. prosince 2011 od 8.00 hodin do 20.00 hodin.

Vstup do Vladislavského sálu pro veřejnost bude možný přes II. nádvoří Pražského hradu, ulicí Na Vikárce a přes Jiřské náměstí.

Smuteční bohoslužba za prezidenta Václava Havla v katedrále sv. Víta, pátek 23. prosince 2011

V pátek dne 23. prosince 2011 od 12.00 hodin proběhne za účasti vysokých ústavních činitelů České republiky, představitelů cizích států či vlád a dalších smutečních hostů z ČR i ze zahraničí v katedrále sv. Víta smuteční bohoslužba. Hlavním celebrantem bude arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka.

Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

Další informace naleznete na smutečních stránkách www.hrad.cz/vaclavhavel.

Podrobné informace o dopravních opatřeních, uzavírkách a omezení parkování naleznete na stránce Odboru dopravy >>ZDE<<