Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Škody na Novém Světě budou do konce září odstraněny
23-8-2010

Škody na Novém Světě budou do konce září odstraněny

V pondělí 16. srpna došlo k havárii potrubního vedení potoka Brusnice na křižovatce ulic Nový Svět a Černínská. Havárii způsobila souhra následujících událostí:

1. Na území MČ Praha 6 probíhá výstavba tunelu Blanka a do koryta Brusnice je sváděno větší množství srážkových vod.
2. Bouřka v noci z neděle na pondělí byla extrémně silná a navíc ji doprovázelo velké krupobití.
3. V ulici Černínská bylo před lety protnuto potrubní vedení Brusnice chráničkou plynového vedení, které zde bylo pravděpodobně umístěno bez souhlasu majitele stavby potrubního vedení potoka. Díky této chráničce o průměru 30 centimetrů byl výrazně oslaben profil potrubního vedení, kterým mohla být voda odváděna. Chránička tak působila v potrubí jako špunt, což nakonec způsobilo, že při souhře uvedených příčin vybuchla 4 metry od poškozeného místa klenba potrubního vedení Brusnice.

Voda tak zaplavila část ulice Nový Svět, významně poškodila části domů Nový Svět 4 a Černínská 8.

„Do konce září by měly být všechny škody odstraněny – kompletně bude zrekonstruován úsek s poškozeným potrubním vedením potoka Brusnice s tím, že zde bude nově umístěna speciální železo-betonová konstrukce, která je odolná vůči vyšším tlakům vody,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Filip Dvořák a doplnil, že budou také odstraněny všechny cizí předměty, a to včetně už zmíněného plynového potrubí, které bude muset být vedeno jinudy. „Kompletně bude také v ulici Nový Svět přeložena dlažba,“ dodal starosta Dvořák.

(Potok Brusnice, dříve též Bruska, je levý přítok Vltavy v Praze na Malé Straně. Vtéká do Vltavy na 53.–54. km zleva kanalizací poblíž stanice metra Malostranská na Klárově.  Bývalý potok, dnes spíše vedený v kanalizaci, je celkově dlouhý 4–5 kilometrů a pramení v Břevnově.) Internetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 najdete na adrese
http://www.praha1.tv
Archiv pořadů najdete na serveru YouTube na adrese
http://www.youtube.com/praha1tv