Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 rozšiřuje preventivní práci s drogově závislými
29-7-2010

Praha 1 rozšiřuje preventivní práci s drogově závislými

Sanitka – tak se jmenuje projekt zaměřený na uživatele drog, který bude od začátku září realizovat občanské sdružení Sananim, a to za finanční podpory Městské části Praha 1.

„Dvakrát týdně bude v blízkosti Vrchlického sadů umístěn speciálně upravený sanitní vůz, který bude odbornému personálu umožňovat výměnu a distribuci injekčních jehel, vod, dezinfekcí, filtrů a dalších doplňků pro ochranu zdraví. Klientům bude také nabízeno poradenství v oblastech jako například snížení rizik užívání drog, ochrana zdraví, léčba, sociální síť a podobně. Součástí služby bude také základní zdravotní ošetření a testování na infekční choroby,“ vysvětlil Pavol Škrak, předseda Výboru pro sociální věci, zdravotnictví a protidrogovou problematiku první městské části.

Provoz sanitky bude zajišťovat dvojice nebo trojice kvalifikovaných pracovníků občanského sdružení Sananim. Součástí tohoto týmu bude vždy jeden zdravotník. Sanitka by měla být k dispozici v pondělí a ve čtvrtek od 14 do 18 hodin.

Cílem projektu Sanitka je chránit zdraví obyvatel před rizikem šíření infekčních nemocí ze strany nitrožilních uživatelů drog, snížit zdravotní a další škody, které si drogově závislí působí, zvýšit počet těch, kteří odcházejí na léčení, a v neposlední řadě zlepšit podmínky na Václavském náměstí přesunem uživatelů do vyčleněné zóny ve Vrchlického sadech.

„Podporujeme tím tak i Městskou policii, která se dlouhodobě snaží uživatele drog přesunout z Václavského náměstí do části Vrchlického sadů, která je mimo dosah frekventovaných ulic i obytných částí,“ doplnil Pavol Škrak.

Na základě zkušeností odborníci očekávají, že se denně podaří posádce sanitky kontaktovat 80 uživatelů drog a že bude každý den vydáno 800 injekčních setů. Denně by také mělo být poskytnuto 15 poradenství a 10 zdravotních ošetření. Očekáváno je i 8 testů včetně předtestového a potestového poradenství denně.

Projekt Sanitka bude realizován od 9.srpna do 31. prosince 2010 jako pilotní. Po vyhodnocení bude pak rozhodnuto o jeho případném pokračování. Náklady na pilotní část jsou plánovány ve výši 104 tisíc korun.

Občanské sdružení Sananim je dlouhodobým poskytovatelem služeb v oblasti protidrogové prevence a disponuje zkušeným a odborně vyškoleným personálem.