Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Zúčastněte se projektu „Společně pro čistou Prahu 1“
19-7-2010

Zúčastněte se projektu „Společně pro čistou Prahu 1“

Zúčastněte se projektu „Společně pro čistou Prahu 1“

Nejzávažnějším problémem Prahy 1, jak jej dlouhodobě vnímají a poukazují na něj sami její obyvatelé, jsou především nedostatky v čistotě ulic a především chodníků této historicky cenné lokality.

I proto jsme v letošním roce přistoupili ke třem vlnám komplexního úklidu centra Prahy – jarní, letní a podzimní. Během uplynulého víkendu byla zahájena letní fáze úklidu. Cílem akce je nejen, aby se „uklízelo“, ale aby bylo opravdu uklizeno. A první ovoce už začíná tato akce přinášet. Obyvatelé Prahy 1 hovoří o tom, že je konečně dobře uklizeno, že centrum města je vyčištěno takříkajíc z gruntu. Přes pozitivní ohlasy ale nadále vnímám dlouhodobé připomínky k čistotě chodníků – části komunikací, kterou užívají nejen všichni obyvatelé, ale i návštěvníci centra.

K mé lítosti bohužel právě chodníky jsou nejzanedbávanější částí komunikací. Mnohdy desítky let staré a ledabyle provedené záplaty v asfaltových chodnících, nerovnosti v mozaikových chodnících, ve kterých se drží nejvíce prachu, výtluky způsobené stářím i roky zanedbávanou údržbou, necitlivý přístup vlastníků sítí k opravám po haváriích. Chodníky navíc dosud nejsou soustavně čištěny. Proto jsem se rozhodl prosazovat projekt jejich čištění a vysávání prachu. Radnice Prahy 1 v minulých týdnech vybrala veřejnou soutěží stroj, který je pro čištění chodníků v centru Prahy nejvhodnější. Je používán k čištění chodníků v centrech mnoha evropských měst. Například v Londýně – 200 strojů, v Říme – 70 strojů, v Paříži - 100 strojů, v Amsterodamu – 20 strojů, nebo v Singapuru – 69 strojů. (Prospekt úklidového stroje Green Machines - 414 Air Sweeper ve formátu Adobe PDF)

Díky úctyhodnému výsledku komplexního úklidu komunikací jsou nyní chodníky čisté – zatím ve dvou oblastech uklizených ve dnech 17. a18.července. Je však nezbytné, aby na tento úklid navázalo soustavné čištění chodníků. Jen tak se podaří chodníky udržet v přiměřené čistotě.

Ze všech výše uvedených důvodů jsem se rozhodl iniciovat projekt společenské odpovědnosti s názvem „Společně pro čistou Prahu 1“.
Ve světě i v Evropě nejsou obdobné projekty ničím výjimečným. Firmy v rámci takových projektů nemyslí jen na svůj primární zisk a v oblasti sociální či environmentální demonstrují svůj vztah k okolí konkrétními činy a pomocí tak, aby mohly být vnímány jako přirozená a platná součást města, či místa, kde podnikají. Jejich přístup není jen imageovou korporátní aktivitou, ale především snahou budovat své vztahy s okolím v nejširším slova smyslu na dlouhodobosti a odpovědnosti.

Projekt „Společně pro čistou Prahu 1“ je v tuto chvíli prezentován mou výzvou pro společensky odpovědné firmy, které zde mají svá sídla, podnikají tady, vytvářejí své zisky a mají vztah k Praze 1. Pro firmy, které chtějí nejen pomoci svému dobrému jménu, ale především místu, kde podnikají, a lidem, kteří zde žijí.

Vyzývám proto všechny společnosti, které chtějí spolu s námi zlepšit čistotu centra hlavního města, aby zakoupily takový úklidový stroj a poskytly jej radnici Prahy 1. Ty, kteří mají zájem o účast na tomto projektu, prosím, aby jej projevili zasláním mailu na adresu uklidovy.stroj@praha1.cz .


Děkuji a věřím, že společně dosáhneme cíle – čisté Prahy 1.


Filip Dvořák
starosta MČ Praha 1

 


 

Prospekt úklidového stroje Green Machines - 414 Air Sweeper ke stažení ve formátu Adobe PDF:

Prospekt úklidového stroje Green Machines - 414 Air Sweeper ve formátu Adobe PDF


Internetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 najdete na adrese
http://www.praha1.tv
Archiv pořadů najdete na serveru YouTube na adrese
http://www.youtube.com/praha1tv