Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Odborníci diskutovali o dalším rozvoji Prahy 1
9-6-2010

Odborníci diskutovali o dalším rozvoji Prahy 1

Územní rozvoj Prahy 1 – VIZE A BUDOUCNOST, tak se jmenovalo diskusní setkání, které ve středu dopoledne uspořádal v Hotelu Jalta časopis REALIT. Jako hlavní řečníci se ho zúčastnili starosta Prahy 1 Filip Dvořák, ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Bořek Votava a předseda Sdružení Nového města pražského Jan Adámek.

Starosta Dvořák ve svém vystoupení s názvem „Potenciál rozvoje nákupních možností v historickém centru Prahy“ představil jak pozitivní dopady investic uplynulých let, tak i příležitosti pro další rozvoj centra hlavního města.
Vedle sebe tak v úvodu postavil příklad Pařížské ulice, jež má podle něj obrovský obchodní potenciál a neustále se mění směrem k lepšímu, a ulici Železnou, která se podle starosty teprve hledá a jež má – po vyřešení problémů s domem U Sixtů – do budoucna velké rozvojové šance. „Vidím je – obdobně jako u Pařížské – ve vzniku velmi kvalitního hotelu, jehož návštěvníci budou podporovat rozvoj okolních obchodů,“ vysvětlil Filip Dvořák.

Jako příklad přínosné investice uvedl centrum Palladium, jež dalo ulici Na Příkopě odpovídající obchodní zakončení a zároveň z křižovatky ulic vytvořilo městský prostor s funkcí náměstí. „Lidé tak mají důvod tam zajít i zdržet se,“ dodal Dvořák.
Problémem je podle něj nyní paradoxně obchodní dům Kotva, jehož budoucnost by ale po vyřešení majetkových vztahů měla být velmi slibná.

Dalším příkladem pozitivního vlivu stavby na okolí je podle starosty Dvořáka Copa centrum u stanice metra Národní, které by se mělo spolu se sousedním obchodním domem stát lákadlem pro zákazníky i faktorem, jenž zvedne úroveň lokality a odstraní dosavadní negativní vlivy.

Velkými investičními příležitostmi by naopak měly být bývalý obchodní dům Perla, architektonicky unikátní stavba, dále projekt Savarin, který ovlivní podobu jak Václavského náměstí, tak Jindřišské ulice i dalšího okolí, nebo třeba lokalita Novomlýnská, kde by vhodný investiční záměr mohl podle Dvořáka jednoznačně zvýšit stávající úroveň Revoluční ulice.

Samostatnou kapitolou pak jsou volné pozemky v lokalitě Masarykova nádraží, které mají jednoznačný obchodní potenciál a do budoucna by mohly vytvořit klíčové propojení Prahy 1 a Prahy 8.

Starosta Dvořák také doufá, že by i ulice Na Poříčí, kde jsou nyní obchody spíše druhé kategorie, mohla během několika let získat vyšší úroveň. Pomoci by jí k tomu měla realizace projektu Vítek centrum v místě bývalých tiskáren Rudého práva i současné nové hotely.

Další rozvojovou příležitostí je Jindřišská ulice, jejíž potenciál je však závislý na rozvoji Václavského náměstí a na prosperitě klíčové budovy na Senovážném náměstí – hotelu Le Meridien.

Předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek ocenil uspořádání akce i snahu Městské části Praha 1 o efektivní dialog s odbornou veřejností. Zdůraznil mimo jiné nezbytnost zklidnění Václavského náměstí. „Důležité je, aby byl při dalším rozvoji náměstí kladen důraz na omezení automobilového provozu a rozšíření pěších zón a chodníků,“ prohlásil Jan Adámek.

Ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Bořek Votava představil už dříve diskutovaný plán na úpravu okolí Národního muzea, jehož součástí by mělo být svedení Severojižní magistrály v horní části Václavského náměstí pod zem a propojení náměstí s Vinohradskou třídou, včetně tramvajového provozu. K návratu tramvají má výhrady například Sdružení Nového Města pražského. „Není to ale fatální téma,“ dodal jeho předseda Adámek.

Podle starosty Dvořáka je třeba o návrhu vést celopražskou diskusi. „Pro Městkou část Praha 1 je v každém případě prvořadý rozvoj Václavského náměstí,“ zdůraznil.