Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 65 lety vypuklo Pražské povstání
4-5-2010

Před 65 lety vypuklo Pražské povstání

    
Na Staroměstské radnici a Staroměstském náměstí se v úterý připomínaly události, které značně urychlily konec druhé světové války v Evropě a které byly provázeny hrdinným bojem nejen obyvatel Prahy, ale celých Čech – Pražské povstání.

Při té příležitosti byla v Křížové chodbě radnice zahájena výstava „České národní povstání 1945“, která na archivních černobílých fotografiích vyobrazuje například barikády na Paloučku v Nuslích, u Národního divadla či u Olšanských hřbitovů a další boje Čechů proti německým okupantům.

V Křížové chodbě byla také pokřtěna vynikající publikace, zachycující květnové události na území Prahy 1 očima pamětníků. Její název je "Pražské povstání a konec války na Praze 1" a editorem byl publicista Ivan Bednář.

„Tato kniha je oslavou všech statečných účastníků Pražského povstání – těch, kteří padli, i těch, kteří přežili,“ řekl ve svém vystoupení starosta Prahy 1 Filip Dvořák.

Křtu a vernisáže se vedle něj zúčastnili ministr obrany Barták, pražský primátor Bém a předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková, jež mimo jiné prohlásila: „Společnost by na odkaz druhého odboje neměla zapomínat. Zapomínání je nebezpečné. Mohlo by se stát, že všechny ty hrůzy by mohla společnost zbytečně znovu prožít“. Poté se na Staroměstském náměstí konal slavnostní kulturní program.

Výstavu v Křížové chodbě Staroměstské radnice je možné zhlédnout do 16. května 2010.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12