Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 obdržela ocenění za nejlepší pražský web
27-4-2010

Praha 1 obdržela ocenění za nejlepší pražský web

           
   
Na konferenci „E-Praha a perspektivy elektronické správy“ převzali zástupci radnice Prahy 1 cenu pro nejlepší web městské části. Odborníci z americké Rutgers University, kteří se zabývají hodnocením webů největších světových měst, ocenili na internetových stránkách Městské části Praha 1 obsah, služby a zapojení občanů.

Hodnocení stránek 22 pražských městských částí probíhalo od září do listopadu loňského roku. Poté tým Rutgers University vedl v Praze strukturované rozhovory s pracovníky pěti nejlepších městských částí.

Hodnocenými oblastmi byly: 1. Zabezpečení, 2. Použitelnost, 3. Obsah, 4. Služby, 5. Participace občanů.

Praha 1 dosáhla nejlepšího výsledku hned ve dvou oblastech: v kategoriích Obsah a Služby. Druhé místo pak obsadila v kategorii Participace občanů.

U obsahu stránek Prahy 1 byly americkými odborníky vysoce hodnoceny poskytnutí základních údajů, jako jsou adresy a kontaktní údaje, provázanost stránek na důležité stránky dalších úřadů i soukromých subjektů či systém řízení v případě krizové situace. Oceněn byl i přístup k souborům ke stažení.

V kategorii „Služby“ obdržela první městská část ocenění zejména za systém sledování vyřizování stížností, navázaný na call centrum Prahy 1, za realitní portál Prahy 1, systém přímé komunikace starosty s občany „Starostovy uši“ a vedle toho za rezervaci svatebních termínů a za internetovou televizi Prahy 1.

V kategorii „Participace“ byly internetové stránky Prahy 1 vysoce hodnoceny za propojení úřadu s občany, komunikaci s občany o věcech veřejných či zapojení obyvatel do rozhodování. Kladně hodnocen byl také přístup k informacím.

„Projektové řízení, servisní smlouvy napříč odbory městské části a kontrolní systém nového obsahu a aplikací byly důležitými pozitivními faktory na cestě k současné podobě internetových stránek,“ napsal mimo jiné ve své shrnující publikaci tým Rutgers University.

Tým z americké univerzity ocenil také tu skutečnost, že práce na internetových stránkách Prahy 1 je založena na kolektivním přístupu. Hlavní osoby se scházejí v rámci týmu obsahu a úřad aplikoval na tvorbu stránek projektové řízení. „I když se s podobnými týmy setkáváme i u jiných městských částí, formalizace činnosti týmu, pravidelné porady a spolupráce napříč úřadem prostřednictvím dohod o spolupráci jsou okolnostmi, jež byly pro dosažení současné vysoké kvality a přínosu stránek pro uživatele klíčové,“ napsali američtí odborníci.

Ti také vyzdvihli pravidelnou zpětnou vazbu od veřejnosti, která vede k vylepšování designu i služeb internetových stránek. Zásadní roli také podle nich sehrál institucionalizovaný průzkum veřejného mínění, který umožnil zapojit občany do řešení a „ušít“ efektivní systém veřejné správy, zacílený přesně na potřeby občanů.
Internetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 najdete na adrese http://www.praha1.tv
Archiv pořadů najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/praha1tv


 

1
2
3