Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Silvestrovská reportáž
2-1-2019

Silvestrovská reportáž

Silvestrovská noc v centru Prahy – dlouho očekávaná událost, na kterou se těší hlavně návštěvníci našeho hlavního města. Policisté, strážníci, hasiči, zdravotníci a obyvatelé Prahy 1 se naopak připravují na hodiny plné pyrotechniky v ulicích a bohužel i vandalství a agrese. Jaké byly silvestrovské oslavy z hlediska bezpečnosti a jak k naší bezpečnosti přispěly Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 a Sdružení výtvarníků Karlova mostu?

V Praze je už přes dvě hodiny tma, a tak se po cestě pražskými ulicemi setkáváme s ojedinělými pyrotechnickými pokusy. První malý „ohňostroj“ pořádají mladíci na konci Štefánikova mostu, kousek od Novomlýnské vodárenské věže, u které mají základnu dobrovolní hasiči z Prahy 1. Ti se rozhodli přispět ve svém volném čase k bezpečnému průběhu silvestrovských oslav.

Ve službě je družstvo dobrovolných hasičů, vedené velitelem Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 Zdeňkem Čihákem. Hasiči se scházejí na své základně, kde mají vyčkat na pokyn z operačního střediska pražských hasičů. Ten přichází už krátce před 19. hodinou, a tak družstvo (1+5) co nejrychleji nasedá do krásného a moderně vybaveného vozu Volvo 450 FMX (CAS), zakoupeného z prostředků hlavního města a Prahy 1, a v 18:58 odjíždí na Václavské náměstí. Vydáváme se za nimi.

Počáteční klid
Nacházíme je na rohu Štěpánské ulice, hned vedle známého zdravotnického kamionu Golem, kde dohlížejí na bezpečnost lidí na náměstí i okolního majetku a jsou připraveni pomáhat i zdravotníkům. Kdykoliv ale může přijít pokyn z krizového štábu se sídlem ve věži Staroměstské radnice nebo z hasičského operačního střediska, které je mohou poslat k zásahu kdekoliv v Praze.

Zpočátku je jak na Václavském náměstí, tak v jeho okolí klid a četnost a hlučnost různých petard a malých ohňostrojů nedosahují toho, co je slyšet v okrajových čtvrtích hlavního města. Zatím…

Přesouváme se na Malou Stranu. Procházíme Mosteckou ulicí na Karlův most, který celý v obou směrech kontrolujeme. Ještě po 21. hodině tam je větší klid než kdykoliv jindy odpoledne. Stejně jako na Václavském náměstí potkáváme Čechy i cizince často s malými dětmi a kočárky. To se ale brzy změní.

„K dispozici máme patnáct lidí, kteří mají na starost jižní část mostu. Co socha, to jeden člověk. Severní část hlídají městští strážníci,“ popisuje Luboš Dbalý ze společnosti SAGA, která spolupracuje se Sdružením výtvarníků Karlova mostu při ochraně této jedinečné památky.

Zhruba od 22. hodiny nabírá silvestrovská noc na Václavském náměstí (a samozřejmě nejen tam) na síle.

Po třiadvacáté hodině se blíží nejen půlnoc, ale na Karlův most i zástupy turistů a dalších oslavenců. Uzavřeny pro dopravu jsou na jedné straně Křižovnická ulice a Smetanovo nábřeží, na druhém břehu pak Mostecká a Josefská. Karlův most je za chvíli naprosto ucpaný lidmi. Nastává nejdůležitější chvíle pro ochranu soch.

Odvrácená strana oslav
Ačkoliv se neopakují excesy z minulých let, mají policisté, strážníci, hasiči i zdravotníci plnou pohotovost. A často i plné ruce práce. Pražští hasiči zasahují během silvestrovské noci u čtyřiačtyřiceti požárů způsobených pyrotechnikou a jen od půlnoci do sedmé hodiny ranní vyjíždějí k třiceti požárům. Většinou naštěstí hoří jen odpad, travní porosty a zbytky pyrotechniky.

S postupujícím časem a narůstající hladinou alkoholu bohužel často roste i agresivita lidí. Recepce hostelu na Starém Městě volá městské strážníky na opilého muže, který je agresivní vůči personálu i hostům, a ačkoliv není v hostelu ubytovaný, neustále se dožaduje klíče ke „svému“ pokoji. Nakonec čtyřiatřicetiletý muž napadá i strážníky, kteří ho proto musejí zpacifikovat.

Dochází ale i k násilnému přepadení na ulici, vandalství, napadání zdravotnického personálu nebo vykopnutí domovních dveří. V rukou strážníků končí i jednadvacetiletý mladík, který měl lahví a pěstmi napadnout muže v baru v Pařížské ulici. Hlídka ho dopadá utíkajícího z místa události. Zraněnému přivolávají strážníci záchrannou službu a útočníka předávají Policii ČR.

„Tak náročnou službu léta nepamatujeme.“ Tak hodnotí silvestrovské oslavy pražští příslušníci Policie ČR. Operátoři tísňové linky 158 přijímají během noci dvojnásobek tísňových hovorů oproti běžné noci. Stovky policistů řeší ve spolupráci s městskými strážníky bezohledné a mnohdy i nebezpečné používání pyrotechniky, různé potyčky a napadení, poškozování majetku a v neposlední řadě i alkoholem posilněné řidiče. Policisté řeší i několik případů držení omamných a psychotropních látek.

Policie zaznamenává celkem šest případů manipulace s nedovolenou pyrotechnikou 4. třídy, s níž mohou manipulovat jen odborníci. Na policejních služebnách končí celkem dvanáct pachatelů trestných činů, zejména výtržníků a účastníků potyček.

Čtyřicetiletý opilec dokonce kolem půl čtvrté ráno vykopává vstupní dveře policejního oddělení a ve svém řádění pokračuje i uvnitř. Krátce před první hodinou ranní napadá jedenadvacetiletý cizinec na Václavském náměstí kolemjdoucí. Vzápětí útočí i na zakročující policejní hlídku. Při následném zprostředkování ošetření na nedalekém stanovišti záchranářů napadá kopem do břicha i zdravotnici.

Krátce před čtvrtou hodinou ranní řeší složky Integrovaného záchranného systému střet jedenapadesátiletého muže s tramvají ve Vodičkově ulici. Nejedná se však o dopravní nehodu, ale o opakovaný pokus o sebevraždu opilce, který končí v péči lékařů.

Hodnocení
A jak po Novém roce zpětně hodnotí silvestrovskou noc dobrovolní hasiči a výtvarníci? Podle Zdeňka Čiháka byl průběh oslav srovnatelný s předchozími lety a naštěstí nebylo potřeba nějak vážněji zasahovat. Jím vedené družstvo odjelo zpět na základnu ve 2:15, kde zůstalo do konce služby v sedm hodin ráno. „Chválím členy naší Jednotky i krizový štáb se sídlem na Staroměstském náměstí. Všichni odvedli práci na jedničku,“ prohlásil Zdeněk Čihák, velitel Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, podle kterého nyní členy Jednotky čeká v blízké době například speciální výcvik zaměřený na vyprošťování osob.

Podle Luboše Dbalého proběhl Silvestr na Karlově mostě standardně, bez škod i zranění. Pouze dvě opilé dámy byly odvezeny do Nemocnice Na Františku. „Důležité bylo, že nám více než minulý rok pomohla Městská policie. Moc jí děkujeme, bez ní by to nešlo,“ uvedl Luboš Dbalý.

Spokojený byl i mluvčí Sdružení výtvarníků Karlova mostu Roman Kotrč. „Děkujeme Městské policii za nasazení a dobrou spolupráci, stejně tak děkujeme i říční policii,“ vyzdvihl Roman Kotrč. Že situace na slavné památce není jednoduchá ani po Novém roce, dokládá podle něj incident z noci z 2. na 3. ledna, kdy vandalové poškodili mobiliář mostu a okolí, naštěstí ne sochy.

Příprav a monitoringu bezpečnostních opatření pro silvestrovskou noc se účastnil i 1. zástupce starosty Prahy 1 Petr Hejma, do jehož gesce spadají mj. bezpečnost a turistický ruch. „Velmi děkuji všem složkám za pečlivou přípravu i finální nasazení během silvestrovských oslav. Velmi si také cením příkladného přístupu našich dobrovolných hasičů, městských strážníků i výtvarníků z Karlova mostu, kteří přispěli k naší bezpečnosti i bezpečnosti naší cenné památky,“ ocenil Petr Hejma a dodal: „Nyní je čas na celkové vyhodnocení, abychom se v dostatečném předstihu připravili na konec letošního roku a abychom zvolili jeho takovou podobu, která pobaví a potěší jak návštěvníky, tak zejména místní obyvatele. A která bude co možná nejbezpečnější, nejklidnější a nejohleduplnější k nám, kteří tady žijeme, i ke zdejším památkám a mobiliáři. Důležité proto v tomto směru pro nás budou podněty od občanů, které předem vítáme.“