Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Tátové oslavili svůj svátek a jejich děti s nimi
17-6-2018

Tátové oslavili svůj svátek a jejich děti s nimi

První oslava Dne otců měla ryze soukromé důvody a děti jednoho amerického tatínka tak chtěly ocenit, jak se o ně jejich ovdovělý otec láskyplně staral. To bylo před více než sto lety. Před dvaapadesáti lety prezident USA Lyndon Johnson rozhodl, že třetí červnová neděle už navždy bude patřit tátům a jejich svátku. Díky radní Prahy 1 Evě Špačkové se k oslavám Dne otců připojila i první pražská městská část.

„Role tátů je v rodinách nezastupitelná, i když se během let mění, a mám za to, že ne vždy si společnost význam otců plně uvědomuje. Že ne vždy oceňuje otcovský příklad pro děti i pocit bezpečí, který dobrý otec dává. O to těžší je pak pro děti, když jim jejich táta chybí. Proto si otcové zaslouží ocenění a svůj Den,“ vysvětlila radní pro školství a občanskou společnost Městské části Praha 1 Eva Špačková.

Den otců, který na Kampě uspořádala Praha 1 spolu s Nadací Srdce Sportu, oslavil se svými dětmi i zástupce starosty Prahy 1 Richard Bureš. „Paní radní tu dnes sice s námi není, protože v Nîmes kromě jiného dojednává další studentské a žákovské výměny pro naše děti, určitě si ale alespoň takto na dálku zaslouží od nás tátů velké poděkování za oslavy Dne otců v Praze 1,“ vyzdvihl Richard Bureš, který na Kampu dorazil se svými dvěma velkými dcerami. „Díky oslavám trávím po hodně dlouhé době odpoledne nikoliv prací, ale jako rodina,“ dodal Richard Bureš.

Na otce a jejich děti na Kampě čekaly hry, do kterých se společně zapojovali, aby si také společně odnášeli ceny. A protože by děti i rodiče měli být za každé situace připraveni na nenadálé okamžiky, kdy se něco stane jim, jejich blízkým nebo náhodným lidem v jejich okolí, pomohli jim dobrovolníci Českého červeného kříže z Prahy 1 s nácvikem správného chování, resuscitace a ošetření. Vyzkoušeli si ale také jejich znalosti prostřednictvím testu první pomoci a vyplnili s nimi jejich zdravotnické deníky. I tady na děti a jejich táty čekaly pěkné odměny.

O pohodu nedělního odpoledne se postarali i divadelníci a muzikanti, a tak si děti a dospělí užili pohádku O třech prasátkách, Kamaráda Krtečka, což nebylo divadlo, ale funky kapela, skupinu Natural a zlatý hřeb odpoledne – originální jižanský rock v podání americké kapely Free Ride.  

Uspořádat Den otců na Kampě byl zkrátka dobrý nápad, který se vydařil, a zasloužili se o to nejen pořadatelé, ale i děti, tátové a také maminky, které své nejbližší ve velkém počtu doprovodily. Svátky se mají přece slavit společně.

FOTO (C) Městská část Praha 1