Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek
19-12-2017

Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek

Děti z Prahy 1 se díky projektu neziskových organizací Umění pro život a Život 90 staly malými Ježíšky, kteří v předvánoční čas pomáhají překonat osamělost seniorů. Posílají jim totiž dopisy a vlastnoručně vytvořená přání, která právě v těchto dnech přicházejí do schránek po celé Praze 1. 

Mezi adresáty byla i šestasedmdesátiletá paní Jana Makariusová. „Milá Janičko, chci vám popřát veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018,“ přečetla paní Makariusová z dopisu, který dostala od „Kapi“, která jí ještě popřála štěstí, zdraví, pohodu a radost.

Paní Jana Makariusová a osmaosmdesátiletá paní Ludmila Bakešová, jež dostala přání od Niny z 3. A ZŠ Brána jazyků, patří mezi 56 seniorů, které letos o Vánocích potěší přání od 56 dětí z Prahy 1, konkrétně ze školních družin Malostranské ZŠ, ZŠ Vodičkova, ZŠ Brána jazyků a ZŠ nám. Curieových. 

„Dostala jsem moc hezké přání. Mockrát za ně děkuji a děkuji za všechny babičky a dědečky, kteří také takové krásné přání obdrží,“ poděkovala paní Jana Makariusová všem dětem, které se do projektu zapojily.

„Jsme nadšení. Náš projekt vyvolal větší ohlas, než jsme čekali, a to jak mezi seniory, tak mezi dětmi. Doufám, že v příštích letech se nám projekt podaří rozšířit, a to i mimo Prahu,“ uvedla Veronika Gorylová ze Života 90.

Samota seniorů je podle Jana Lormana, ředitele organizace Život 90, fenoménem, který zesiluje před každými vánočními svátky. Výrazně v tomto období například stoupá počet volání na linku důvěry Senior telefon. 

Častým důvodem osamělosti seniorů je nezájem blízkých. Cílem pilotního ročníku projektu Dopisy od Ježíšků je dokázat osamělým lidem, že na ně někdo myslí. „To, že tento vzkaz vyšlou děti, je o to cennější, protože si tak děti uvědomí, že existují babičky a dědečkové, kteří žijí sami, a třeba si z toho vezmou ponaučení pro život,“ vysvětlil Jan Lorman.

Projekt Dopisy od Ježíšků probíhá za podpory radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evy Špačkové. „Moc dětem, které vytvořily a poslaly svá přání, děkuji. Udělaly moc dobrou věc a věřím, že vlastně potěšily i sebe. Moc také děkuji organizátorům, díky kterým si děti odnášejí do života poznání, že nemáme zapomínat na své blízké a vůbec na lidi kolem sebe, protože i oni potřebují naši lásku a i oni dělají náš život krásnějším,“ uzavřela patronka projektu Eva Špačková.

Další informace naleznete na www.zivot90.cz, www.galeriegud.cz>>ZDE<<  Odkaz na externí stránky
Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek

Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek

Přání malých Ježíšků už doletěla do schránek