Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nakupovat zboží či služby on-line budete v rámci EU snadněji než nyní
24-11-2017

Nakupovat zboží či služby on-line budete v rámci EU snadněji než nyní

Instituce Evropské unie se začátkem tohoto týdne (20. listopadu 2017) dohodly na ukončení neodůvodněného zeměpisného blokování spotřebitelů, kteří si chtějí v EU koupit výrobky nebo služby on-line. Z nových pravidel budou mít užitek jednak spotřebitelé (již nebudete při nákupu přesměrování zpět do ČR), tak i poskytovatelé služeb (lze předpokládat růst jejich tržeb).

Spokojený může být občan i podnikatel

V praxi to pro občany Unie bude znamenat, „že si budou moci koupit online nové elektrické spotřebiče, pronajmout auto nebo si koupit lístky na koncert v jiné zemi, tak jako by byli doma. Nebudou se již potýkat s překážkami, mezi něž patří například to, že se od nich žádá, aby zaplatili platební kartou vydanou v jiné zemi“. Poskytovatelé služeb (podnikatelé) získají „větší právní jistotu při přeshraničním podnikání“.

„Nové nařízení neukládá povinnost prodávat a neharmonizuje ceny. Zabývá se nicméně diskriminací v přístupu ke zboží a službám v případech, kdy pro ni neexistuje objektivní odůvodnění (např. povinnosti IP/17/4781 ohledně DPH nebo odlišné právní požadavky)“. Nová pravidla vstoupí v účinnost devět měsíců po zveřejnění v Úředním věstníku EU, aby se na ně zejména drobní podnikatelé mohli připravit.

Zajímá Vás více? Pakliže ano, podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Evropské komise, odkud byla tato informace převzata.

Lukáš Balada