Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Dýňohraní udělalo radost malým i velkým
2-11-2017

Dýňohraní udělalo radost malým i velkým

Poslední říjnový večer se v mnoha zemích slaví svátek Halloween, jehož obliba roste i u nás. Jeho kořeny sahají až do dávných dob, kdy Keltové oslavovali konec léta a příchod nového roku a kdy se během magické noci prolínal svět živých a mrtvých. Keltové tomuto svátku prý říkali Samhain, všude při něm hořely obrovské ohně a lidé si oblékali masky a převleky, aby odehnali zlé duchy. 

„První zmínky o Halloweenu, který navázal na keltský svátek Samhain, máme z období kolem roku 1745. Tehdy se mu ale říkalo ´All Hallows´ Eve´, a dnešní název je tak zkomoleninou původního tvaru,“ vysvětlila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která děti s rodiči, prarodiči a s paními učitelkami ze školních družin pozvala při příležitosti Halloweenu na Žofín.

„Připravili jsme pro ně zábavně-poučné odpoledne s názvem ´Dýňohraní´, během kterého se děti i dospělí dozvěděli něco o původu Halloweenu a zvyku vytvářet z dýní masky a ozdoby, čekala na ně výstava dýní z Botanické zahrady Praha a velcí i malí šikulové pak mohli popustit uzdu své tvořivosti a zapojit se do tvůrčích dílen s malováním, dlabáním dýní, vytvářením květinových dekorací nebo tvorbou zvířátek z kaštanů, protože podzim – to je nejen krásná paleta barev, ale také obrovské množství materiálu pro šikovné ruce,“ popsala Eva Špačková.

Šikovné ruce se během podzimu určitě uplatní i v kuchyni, protože právě nyní nám příroda dává šanci poznat, jak skvělé, barevné a pestré mohou být naše domácí jídelní lístky. A protože organizátoři mysleli i na „Pohlreicha“ dřímajícího v každém z nás, mířily ze Žofína do řady domovů kromě nádherných dekorací i recepty na dýňový koláč, dýňovou laksu, dýňové placičky, bagety nebo třeba špagety se šalvějovou dýní. A když k tomu doma navrch připravíte fantastickou zvěřinu… :)

Pár receptů ze sbírky paní radní rádi pro inspiraci přikládáme, stejně jako její poděkování restauraci Garden Žofín za vlídnost a ochotu, s nimiž Dýňohraní hostila.

Na podzim bychom ale neměli nechat pracovat jen výtvarnou a kulinářskou fantazii, ale měli bychom se i hýbat. A že i pohyb může být hezky podzimně barevný a plný představivosti, předvedla na Žofíně dramaticko-taneční dílna, jež měla velký úspěch u holčiček, ale překvapivě i u kluků.

A velký úspěch mělo po právu celé „Dýňohraní“ a rozhodně nebylo výjimkou, když se odcházející loučili slovy: „Děkujeme a moc se těšíme na další akci.“

My se také těšíme a přejeme vám plno krásných podzimních barev.

Ověřené recepty na dýni ve sladké i slané podobě  Odkaz na externí stránky  Dýňové kouzlení v kuchyni nejen o Halloweenu  Odkaz na externí stránky  

FOTO (C) Městská část Praha 1