Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Danilo De Rossi – Iron Dust: Reflections
1-11-2017

Danilo De Rossi – Iron Dust: Reflections

Italský fotograf Danilo De Rossi připravil pro kulturním centrum Pražská křižovatka uměleckou instalaci, kterou iniciovala a zorganizovala nadace Eleutheria, člen Italsko-české komory, a to za podpory Městské části Praha 1, Velvyslanectví Italské republiky a Italského kulturního institutu v Praze. 

Danilo De Rossi představil svou instalací Iron Dust: Reflections místo, které je podle něj velice významné pro české kulturní a společenském povědomí – bývalé kladenské hutě Poldi.

„Chtěl bych velmi poděkovat předsedovi nadace Eleutheria, kterým je Francesco Augusto Razetto, jenž Pražanům představuje a přibližuje různé velmi zajímavé umělecké projekty a jedním z nich je i aktuální výstava Danila De Rossiho,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci spolu s italským velvyslancem Aldem Amatim osobně podpořil.

„Chtěli jsme Praze představit dobrého fotografa a dobrý projekt. Instalace Reflections od Danila De Rossiho je navíc kombinací fotografie a videa, a proto tvoří pomyslnou spojku mezi našimi aktivitami,“ vysvětlil Francesco Augusto Razetto. Nadace aktuálně připravuje přehlídku krátkých filmů italských režisérů „In breve: giovani registi italiani“, která začne 21. listopadu v Praze.

A čím bývalé hutě oslovily italského fotografa? „Procházet se mezi tichými ruinami bývalých hutí Poldi Kladno je jako navštívit archeologický výkop místa, které bylo ještě před několika desítkami let součástí normálního života,“ uvedl Danilo De Rossi a dodal: „Stavby, které přetrvaly, poskytují symbolický klíč k rozluštění okolní krajiny. Prázdno a absence, jež nabízí bývalá továrna, jsou jen zdánlivé.“ 

Danilo De Rossi se narodil v Římě a jako fotograf v posledních dvaceti letech střídavě pobýval v Miláně, Londýně, Římě, Hongkongu a nyní v Praze. Jeho tvorba je charakteristická jedinečným pohledem na dokumentaci architektury a emocionální spojení člověka s majestátními konstrukcemi.

Pražská křižovatka se nachází v bývalém kostele sv. Anny ve Zlaté 1. Kostel byl postaven ve čtrnáctém století, ale už od roku 1782 neslouží svému účelu. Od roku 2004 jej Nadace Vize 97 využívá jako kulturní centrum.

FOTO (C) Městská část Praha 1