Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Plácido Domingo: Sen se stal skutečností
29-10-2017

Plácido Domingo: Sen se stal skutečností

Myšlenkou oslavit 230. výročí premiéry opery Don Giovanni v Praze se světoznámý operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo začal zabývat před pěti lety, kdy měl v Praze vánoční koncert. Kromě jiných působivých míst tehdy navštívil i Stavovské divadlo, a to ho svým prostorem a atmosférou natolik okouzlilo, že se rozhodl do Prahy vrátit a Pražanům i celému světu připomenout, kde poprvé zazněla „opera oper“ od Wolfganga Amadea Mozarta.

„Sen se stal skutečností. Je to pro mě velmi emotivní záležitost, protože dirigovat ve městě, pro které tato opera byla určena, a na místě, kde ji dirigoval sám Wolfgang Amadeus Mozart, to je skutečně něco výjimečného. Jsem touto skutečností a tím, že tady mohu být, velmi poctěn. Když si představíte, že právě v tomto divadle pracovali Mozart a jeho libretista Lorenzo da Ponte, je to opravdová čest,“ uvedl legendární španělský umělec, který se v dětství s rodiči přestěhoval do Mexika, odkud také pochází jeho manželka a pěvkyně Marta Domingo, s níž letos oslavuje pětapadesát let manželství.

Oba manželé také společně přijeli kočárem na první představení, které se ve Stavovském divadle uskutečnilo v pátek. Repríza pak proběhla v neděli. Mezi osobnostmi, které přijely dobovými kočáry k divadlu, jež se v době Mozartova působení jmenovalo Nosticovo, byl i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který konání této výjimečné události osobně podpořil.

„Pražané milovali velkého skladatele a on miloval je i jejich město a divadlo, které mu aplaudovalo, a já pevně věřím, že 230 let od památného okamžiku se potvrdí, že obdiv, úcta a láska přetrvaly dodnes. A je nádherné a symbolické, že to je zásluha maestra Plácida Dominga,“ prohlásil Oldřich Lomecký a jeho slova se naplnila, když zaplněné divadlo vestoje aplaudovalo geniálnímu skladateli i Plácidu Domingovi a všem hudebníkům a pěvcům, kteří vystoupili v legendární scénografii Josefa Svobody a v kostýmech Theodora Pištěka na prknech divadla, jež jako jediné na světě, kde Mozart účinkoval, existuje dodnes.

V titulní roli se představil italský barytonista Simone Alberghini. Roli Leporella vytvořil rumunský basista Adrian Sampetrean, v roli Donny Anny vystoupila ruská sopranistka Irina Lungu a v rolích Donna Ottavia a Zerliny dva další ruští pěvci – Dmitrij Korčak a Julia Novikova.

Z českých operních pěvců se na dvojím provedení Mozartova Dona Giovanniho podíleli sopranistka Kateřina Kněžíková v roli Donny Elvíry, barytonista Jiří Brückler jako Masetto a basista Jan Šťáva v roli Komtura. 

„Spolupráce s Plácidem Domingem je něco úžasného. On i celý tým jsou v pohodě, velice milí a vstřícní. Je to velmi příjemné a mám pocit, že jsem ve správné společnosti,“ ocenila sopranistka Kateřina Kněžíková.

Plácido Domingo má k Mozartovu Donu Giovannimu už od šedesátých let minulého století osobní vztah. Se svojí ženou Martou žil tehdy v Tel Avivu a mnohokrát Dona Giovanniho společně zpívali v Izraelské národní opeře. Jak sám řekl, titulní postava Dona Giovanniho mu ale k srdci nepřirostla. „Ženy ho zbožňují, přestože se k nim chová hrozně. Také je velmi krutý k Leporellovi. Myslím, že Mozart a da Ponte to napsali správně a že je dobře, že Dona Giovanniho na konci potrestali,“ přiznal umělec, který má na svém kontě přes 3 800 pěveckých vystoupení a přes 150 rolí a který už jako dirigent odřídil více než pět stovek oper.

Svůj osobní vztah má Plácido Domingo i k Praze. „Když jsem poprvé navštívil Prahu, byl jsem okouzlen – krásou, lidmi a kulturou. Všem opravdu doporučuji, aby navštívili Prahu,“ prohlásil světoznámý tenorista, který se před několika lety vrátil ke svému původnímu barytonu a který by rád do Prahy znovu přijel. Sám se podivil, že dosud v Praze neúčinkoval v nějakém operním představení. „Věřím ale, že se to podaří napravit a že se v Praze objevím v nějaké ze širokých možností barytonových rolí,“ slíbil Plácido Domingo.  

Jediná repríza mimořádného uvedení Dona Giovanniho pod Domingovou taktovkou se ve Stavovském divadle odehrála v neděli a byla zároveň premiérou, neboť byla poprvé živě přenášena na náměstí Václava Havla u Nové scény a pro nepřízeň počasí také do provozní budovy Nové scény Národního divadla. Vstup byl zdarma, a přestože bylo prostředí o poznání neformálnější a chladnem se nesla vůně svařeného vína, slavnostní očekávání mimořádného zážitku bylo i tam velmi patrné už desítky minut před prvními tóny a zasloužený aplaus pak zněl, jako by umělci byli doslova na dosah.

Úspěch opery a jejího skladatele byl před 230 lety obrovský a dobový tisk o opeře napsal, že „v Praze dosud nebylo jí rovné“. Než Mozart, který sám dirigoval, 16. listopadu odjel, měla ještě několik repríz. „Můj orchestr je v Praze, moji Pražané mi rozumějí,“ měl prohlásit šťastný génius.

A jeho slova může zopakovat i Plácido Domingo, který Pražanům Mozarta s plnou parádou vrátil.

FOTO (C) Městská část Praha 1