Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Dalším partnerským regionem Prahy 1 je County of Maui
24-10-2017

Dalším partnerským regionem Prahy 1 je County of Maui

Praha 1 a County of Maui slavnostně podepsaly memorandum o partnerství. Tohoto významného kroku se ujali starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a starosta County of Maui Alan A. Arakawa. K dosavadním třinácti partnerským městům a regionům Prahy 1 tak přibyl první z amerického kontinentu. 

County of Maui (okres Maui) tvoří čtyři ostrovy – Kahoolawe, Lanai, Molokai a Maui. Samotný ostrov Maui je druhým největším z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. 

Havaj je nejjižnějším státem USA, který od západního pobřeží kontinentálních Spojených států amerických dělí 3 200 kilometrů.

„Počátky vzniku našeho partnerství lze hledat už vlastně v době rekonstrukce paláce Thurn-Taxisů v Letenské ulici, který pak Městská část Praha 1 pronajala Anglo-americké univerzitě, na které studují mladí lidé z celého světa, včetně Havaje a ostrova Maui. A protože Anglo-americká univerzita navíc spolupracuje s havajskými univerzitami, byl to už jen krok k tomu, abychom si řekli, že by bylo možné spolupracovat i v dalších oblastech,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký cestu k podpisu memoranda.

„Praze 1 se podařilo zachránit nádhernou budovu paláce Thurn-Taxisů, kde nyní studuje téměř tisícovka studentů z celého světa, kteří obdivují jak tuto budovu, tak samozřejmě celé město,“ prohlásil emeritní rektor Anglo-americké univerzity Alan Krautstengl, který podle svých slov partnerství Městské části Praha 1 a County of Maui velmi fandí. 

Anglo-americká univerzita vlastní jako jediná v České republice a jedna z pěti univerzit na světě prestižní americkou akreditaci zahrnující i státy Kalifornie a Havaj, proto jsou jejími přirozenými partnery i havajské univerzity.

Havajská delegace během své pražské návštěvy zavítala kromě jiného také do paláce Žofín, kde Městská část Praha 1 pořádala pohádkové odpoledne pro děti a jejich rodiče a prarodiče. Program akce na ně udělal velký dojem. Havajští partneři rovněž navštívili dětský domov v Dolních Počernicích, kde ocenili péči věnovanou opuštěným dětem, kterým předali dárky. Jedním z dárců byla i pětiletá dívenka z Maui, která dárky zakoupila ze svých ušetřených peněz.

„Velmi se nám v Praze líbí. Je to krásná historická metropole, naprosto odlišná od Maui a Havaje, kde převládá zemědělství a nízká a moderní zástavba. Co máme ale určitě společné, je velký zájem turistů,“ popsal starosta County of Maui Alan A. Arakawa, kterého doprovázela i jeho manželka Ann, profesorka matematiky.

Praha 1 letos slaví padesáté výročí partnerství s francouzským městem Nimes a pětadvacáté výročí spolupráce s bavorským Bambergem. „Věřím, že partnerství s Maui, které bylo dnes slavnostně stvrzeno, bude stejně pevné a dlouhodobé,“ řekl radní Prahy 1 pro kulturu, sport a mezinárodní vztahy Filip Kračman.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého je možností spolupráce celá řada, a jak se už teď ukazuje, velká vzdálenost není překážkou. „Jsem přesvědčen, že naše partnerství obohatí obě strany a že bude přínosné pro mladé lidi, kulturní aktivity i podnikatele,“ uzavřel Oldřich Lomecký.

Další informace: www.mauicounty.gov  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1