Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Plácido Domingo s námi oslaví výročí premiéry Dona Giovanniho
25-10-2017

Plácido Domingo s námi oslaví výročí premiéry Dona Giovanniho

27. a 29. října se naše hlavní město stane svědkem výjimečné události. Ve Stavovském divadle se při příležitosti 230. výročí premiéry opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni uskuteční dvě slavnostní představení, a to pod taktovkou slavného španělského tenora Plácida Dominga. Mozart tuto operu poprvé uvedl 29. října 1787 v tehdejším Nosticově divadle.  

„To, o čem jsme snili a co jsme před několika lety začali připravovat, je tady. Je to velmi emotivní chvíle, kdy si uvědomujeme, že se pohybujeme na těch samých místech, kde se pohyboval i velký Mozart,“ prohlásil Plácido Domingo, který se zúčastnil úvodní tiskové konference mj. spolu se svojí chotí, představitelem Dona Giovanniho Simonem Alberghinim, Kateřinou Kněžíkovou, představitelkou Donny Elvíry, a režisérem Jiřím Nekvasilem.

Plácido Domingo rovněž vyzdvihl práci organizačního spolku Domingo-Mozart-Prague na čele s Gabrielou Boháčovou a kvalitu českých hudebníků, pěvců a dalších tvůrců, kteří se podílejí na dvou představeních. Základem pro vytvoření scénografické koncepce inscenace opery Don Giovanni je využití scény známého českého scénografa Josefa Svobody a kostýmů oscarového Theodora Pištěka.

Don Giovanni, plným názvem Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni), je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponteho. Světovou premiéru měla v Nosticově divadle za účasti skladatele. Námětem je život a smrt svůdníka známého v literatuře také jako Don Juan.

Opera Don Giovanni bývá nazývána „operou oper“, čímž se naznačuje, že jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny. „Věřím, že představení budou pro nás všechny nezapomenutelným zážitkem,“ uvedl Plácido Domingo, kterého před několika lety velmi oslovila návštěva Muzea Franze Kafky a Stavovského divadla. Pohnut tehdy navrhl, aby výročí uvedení Dona Giovanniho bylo náležitě oslaveno.

„Pro Prahu 1 je velkou ctí přivítat maestra Plácida Dominga a další umělce a spolu s nimi oslavit velké výročí památné kulturní události, která tehdy stvrdila pouto mezi Wolfgangem Amadeem Mozartem a Prahou,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který konání velké hudební události osobně podpořil.

Jak informoval ředitel Národního divadla Jan Burian, bude nedělní představení vysíláno živě Českou televizí a zájemci budou moci přenos bezplatně zhlédnout u Nové scény na náměstí Václava Havla. Začíná se od 19 hodin, všem se ale doporučuje dřívější příchod.

„Smyslem celého projektu je nejen oslavit mozartovské výročí, ale také představit Prahu jako centrum divadla a opery,“ dodal Jan Burian.

Významnou událostí tiskové konference bylo překvapení ve formě představení původní Mozartovy partitury i s autorovými poznámkami. Mile překvapený Plácido Domingo si s představiteli rolí s chutí prostudoval i prozpěvoval některé party.

Další informace: http://www.domingomozartprague.cz/ a www.narodni-divadlo.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1