Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pomáhat je dar, který potěší
17-10-2017

Pomáhat je dar, který potěší

Nadační fond Kateřiny Sokolové AutTalk a Studio Oáza patří mezi neziskové organizace tvořené lidmi, kteří ve svém volném čase nezištně pomáhají druhým, v prvním případě rodinám s autistickými dětmi, v druhém pak lidem s mentálním postižením. Obě organizace a jejich činnost podporuje Městská část Praha 1, kde se o tuto oblast stará radní pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

S Evou Špačkovou, která rozhodně není typem člověka, jenž by vše řešil pouze od stolu, jsme strávili příjemnou sobotu, během níž jsme se společně zúčastnili setkání rodičů, odborníků a příznivců fondu AutTalk a Podzimního zábavného odpoledne Studia Oáza.

Setkání organizované nadačním fondem v budově základní školy ve Vodičkově ulici představilo něco, co se může zdát jako sen. Skutečnost, že existují lidé, kteří dobrovolně a bezplatně ve svém volném čase, pomáhají rodinám s dětmi trpícími autismem.

„Když byl náš syn malý, přišlo nám, že je jiný – nevydržel sedět, pořád běhal, každý den měl záchvaty vzteku a pláče.“ Kolikrát jsme tato slova slyšeli nebo četli od rodičů, kteří se nakonec dozvěděli, že jejich dítě trpí autismem a že podle toho bude vypadat život rodiny.

A životu takové rodiny mohou velmi pomoci dobrovolníci, nejlépe skupina dobrovolníků, která rodičům alespoň na pár hodin denně či týdně uleví, postará se o dítě, ale třeba také uklidí.

„Díky dobrovolníkům chodí k dítěti do jeho domova, kde se cítí bezpečně, okolní svět. Postupně ho ochutnává, vnímá jeho rozmanitost a různé podoby,“ dozvídáme se od přednášející rodiny s autistickým chlapcem, která už roky takovou pomoc využívá. A jak nám potvrdili sami dobrovolníci, kontakty s autistickým dítětem a jeho rodiči obohacují i je.

„S Nadačním fondem Kateřiny Sokolové AutTalk dlouhodobě spolupracujeme a perfektně to funguje. Vydali jsme charitativní kalendář a pomoc fondu jsme také nasměrovali k ZŠ Jiřího Gutha-Jarkovského, jež se na integraci takto handicapovaných dětí zaměřuje,“ vysvětluje Eva Špačková.

Když se blížíme ke Studiu Oáza v Říční ulici, slyšíme už z dálky sborové „rovnou, jo tady rovnou“. Ve skromných, ale krásných prostorách, kam chodívával se sousedy posedět Jan Werich, hraje a zpívá country kapela Stop-time. Její nadšeně zpívající a tančící publikum tvoří mentálně handicapovaní klienti Studia Oáza i lidé, kteří v něm pomáhají, tedy také jeho ředitelka Marcela Lorencová.

Studio Oáza je kulturním centrem poskytující klientům individuální i skupinové kroužky v oborech hudba, divadlo, výtvarné umění, IT nebo fotografie. Vedou je profesionální lektoři a speciální pedagogové a je o ně velký zájem.

„Práce s našimi klienty je velmi povzbuzující. Jsou to lidé, kteří vám upřímně řeknou, že vás mají rádi, a když se zrovna necítí, tak vám to také bez vytáček sdělí,“ popisuje Marcela Lorencová a zve všechny zájemce o dobrovolnickou pomoc. Srdečně vítáni prý budou i středoškoláci starší patnácti let.

„Činnost Studia Oáza obohacuje klienty, kteří jsou zde velmi spokojeni, i ty, kteří se o ně starají. Pomáhají si navzájem a s jasně viditelnou láskou,“ oceňuje radní Prahy 1 Eva Špačková, jež sama patří mezi finanční dárce Studia Oáza.

Studio Oáza i Nadační fond Kateřiny Sokolové AutTalk nutně potřebují pro svoji činnost jak dobrovolné pomocníky, tak samozřejmě i finanční pomoc. I vy ochotnou rukou a malým darem potěšíte a pomůžete. A to není málo.

www.auttalk.cz

www.studio-oaza.org