Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 ocenila trojici policistů
12-10-2017

Praha 1 ocenila trojici policistů

Za mimořádně lidský přístup ke staré paní odměnila Městská část Praha 1 trojici příslušníků Policie ČR. Ti v srpnu dopadli muže a ženu podezřelé z brutálního přepadení uvedené paní, která je občankou Prahy 1. Dvojice násilníků jí strhla z krku zlatý řetízek a těžce ji při tom zranila. Policistům se podezřelé podařilo rychle dopadnout, a to za nemalého přispění kamerového systému MČ Praha 1.  

„Poručík Michal Lešner, poručík Daniel Kaplický a nadpraporčík Roman Kvapil rychlým vyšetřením a zejména pak ohleduplným přístupem ke staré paní ukázkově naplnili policejní slogan ´Pomáhat a chránit´,“ popsal radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil, který zároveň vyzdvihl přínos, který měl pro vyšetření kamerový systém instalovaný Městskou částí Praha 1.

Šestaosmdesátiletá paní, kterou dvojice výtečníků při přepadení brutálně udeřila, dodnes trpí postraumatickým šokem. Radní Ivan Solil se o mimořádně lidském přístupu policistů dozvěděl díky informacím od sousedů a přátel paní. 

„Její přítelkyně nám napsala, že viděla v médiích informace o celém přepadení, nikde ale nebylo nic o tom, jak moc pomohli oné nešťastné paní právě vyšetřovatelé. Jejich přístup byl mimořádně citlivý, nechtěli paní tahat k výslechům a raději chodili po domluvě s její dcerou přímo k ní domů, aby ji dále netraumatizovali. Domnívám se, že za to si odměnu rozhodně zaslouží,“ prohlásil Ivan Solil.

Vyšetřovatelé dokonce získali zpět odcizený řetízek, který se podezřelí pokusili prodat v zastavárně. Její provozovatel čin podezřelých odsoudil a řetízek hned vydal.

Městská část Praha 1 policistům slavnostně předala písemné poděkování a pamětní medaile.

Na návrh radního Ivana Solila jim jejich zaměstnavatel udělí finanční odměnu. „Děkuji Městské části Praha 1 za podporu a jsem rád, že ve svém středu máme takovéto policisty,“ uvedl plukovník Petr Jindra, zástupce ředitele PČR Praha 1 pro kriminální službu a vyšetřování.

Vyšetřovatelům při dopadení pachatelů velmi pomohl modernizovaný kamerový systém. Městská část Praha 1 jej na svém území ze svého rozpočtu a zcela nad rámec svých povinností modernizuje. Kamery s HD rozlišením umožňují detailní identifikaci pachatelů nebo dohledové centrum s inteligentním softwarem. To vše mají Policie ČR a Městská policie Praha 1 k dispozici ke své nelehké práci. 

„Jsem nesmírně rád, že se naše městská část může pochlubit tímto vybavením. Snížení kriminality je pro nás jednou z priorit. Centrum samozřejmě vždy bude terčem řady trestných činů. Podle policejních statistik kriminalita v naší městské části klesá, například se snižuje počet krádeží na ulicích a zároveň narůstá počet objasněných trestných činů, kde hraje moderní kamerový systém nezastupitelnou roli,“ uzavřel radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil.

FOTO (C) Městská část Praha 1