Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Galerie 1 ukazuje, že je dobré být připraven na vše…
5-10-2017

Galerie 1 ukazuje, že je dobré být připraven na vše…

Občanský zákoník říká, že každý člověk je oprávněn rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Jak by při takovém pohřbu mohla vypadat rakev, se lidé, kteří si chtějí své poslední rozloučení naplánovat, mohou přijít podívat do Galerie 1 ve Štěpánské 47, kde se koná výstava s názvem „Mezera v designu“, jež je součástí letošního Designbloku. 

„Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí,“ prohlásil prý jeden „neznámý vtipálek“ a jeho slova sedí na aktuální výstavu v Galerii 1, kde se představují Jakub Berdych, Jiří Ďuriš, Antonín Hepnar, Hanuš a Zlata Lamrovi, Ladislav Plíhal, Jan Stolín a Martina Špinková, osm produktových či grafických designérů a umělců, kteří přímo pro uvedenou expozici vytvořili několik velice různých návrhů rakví. 

Jednotlivé rakve jsou pak určeny různým typům lidí odcházejících na onen svět. Návštěvník tak uvidí například rakev pro entomologa, turistu a vlastence v jednom anebo pro toho, kdo by chtěl posmrtný život strávit ve vesmíru. Tomu odpovídají i tvary evokující domek, raketu, loďku či kuklu.

Myšlenka o novém a netradičním zpracování pohřebních truhel vzešla od výtvarníka, designéra a dřevosoustružníka Antonína Hepnara.

„Nejdříve mě námět výstavy překvapil, pak jsem si ale řekl, že narození a smrt jsou součástí života. A součástí života je i smysl pro humor, který je jedním z předpokladu šťastného života,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil slavnostního zahájení expozice a ocenil, že vystavené rakve jsou většinou z „poctivého leštěného dřeva“.

Podle Antonína Hepnara se v případě netradičního zpracování rakví jedná o „citlivé a revoluční téma“, a to z několika důvodů: podoba rakví se již několik staletí nemění – převážně je rakev vyráběna ve tvaru šestibokém a i skrze tuto svou podobu „udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých“. 

Autor projektu doufá, že výstava kromě jiného bude inspirovat důležitou odbornou i veřejnou diskusi. Rakev jako výtvarný předmět a její (pro nás neobvyklé) podoby představené na výstavě nám připomínají naši konečnost a ukazují, že by tomu mohlo být trochu jinak, než jak to nyní běžně je. Rakev by prý mohla být osobnějším a snad i trochu pozitivnějším průvodcem ve smutku z odchodu našeho příbuzného či přítele. 

Přijďte se podívat do Galerie 1. Pamatujte, že už Cimrmanův inspektor Trachta řekl, že je dobré být připraven na vše.

Další informace: www.galerie1.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1