Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Už podesáté se konalo Svatováclavské duchovní zastavení
27-9-2017

Už podesáté se konalo Svatováclavské duchovní zastavení

V předvečer svátku sv. Václava se horní část Václavského náměstí, pod sochou tohoto českého knížete, světce a patrona, zaplnila účastníky tradičního, letos už desátého Svatováclavského duchovního zastavení. To se zde každoročně koná jako komorní připomenutí sv. Václava, na které pak navazuje převoz jeho relikvie do Brandýsa nad Labem a následně do Staré Boleslavi, doprovázený zvony po celé zemi.  

„Svatý Václav je patronem a symbolem české státnosti už více než tisíc let, během kterých byla naše země velmi často ohrožována válkami nebo byla spolu se svým národem na dlouhou dobu porobena. Nyní žijeme v období, kdy nás neohrožuje jedno ani druhé, ale spíše my sami. Smrt svatého Václava koneckonců také nebyla dílem vnějšího nepřítele, ale samotného bratra a vnitřních svárů, jež k vraždě vedly,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se Svatováclavského duchovního zastavení tradičně spolu s dalšími osobnostmi zúčastnil.

Kardinál Dominik Duka ve své promluvě připomněl slova Karla Vrány, muže vychovaného páterem Toufarem: „Čechy vpily do sebe svého knížete svatého Václava. Melodie jeho chorálu se stala melodií naděje v dobách útlaku a poroby… Česká země potřebuje naši lásku a pracovité ruce… Hojit rány, těšit unavené, stavět pobořené chrámy je naším údělem.“ 

Podle kardinála Dominika Duky lze sv. Václava uctít a připomenout mnoha způsoby. „Můžeme navštívit místo, kde svatý Václav prolil svou krev, tedy Starou Boleslav. Položit květinu, případně se pomodlit nebo zavzpomínat a popřát naší zemi život ve svobodě a v klidu. Můžeme se zúčastnit pouti, navštívit katedrálu a někdo třeba otevřít nějakou naši historickou příručku,“ uvedl nejvyšší představitel české katolické církve.

Již od středověku je předmětem úcty a symbolem české státnosti lebka svatého Václava. Je proto také stále velmi bedlivě střežena. Je uložena v běžně nepřístupné metropolitní pokladnici pražské katedrály a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech. 

Pro lebku sv. Václava nechal císař Karel IV. zhotovit svatováclavskou korunu, nejstarší součást českých korunovačních klenotů. Lebka je jedním z nejdůležitějších ostatků přemyslovského knížete, které se dochovaly.

Symbolem naší státnosti je i Palladium země české – nejstarší mariánský obraz, kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem. Palladium země české darovala podle legendy sv. Václavu jeho babička sv. Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu Cyrila a Metoděje. Během Třicetileté války se ho zmocnili Švédové. Darovali ho do Vídně, odkud bylo roku 1650 v triumfálním průvodu přeneseno do Prahy a odtud pak do Staré Boleslavi. Palladiu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi.

FOTO (C) Městská část Praha 1