Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pákistán oslavil výročí svého vzniku
22-9-2017

Pákistán oslavil výročí svého vzniku

Před sedmdesáti lety zanikla Britská Indie a tamější subkontinent byl rozdělen na převážně hinduistickou Indii a nově vytvořený muslimský Pákistán – P jako Pandžáb, A jako Afghánci ze severozápadní hranice, K jako Kašmír, S jako Sind a Tán bylo převzato z názvu provincie Balúčistán. V urdštině slovo také znamená „země čistých“. Pákistánské velvyslanectví uspořádalo při příležitosti oslav výročí slavnostní večer v paláci Žofín. 

„Pákistán je šestým nejlidnatějším státem světa a významným spojencem západních zemí v tamějším bouřlivém regionu. Je také významným obchodním partnerem českých firem a Městská část Praha 1 zvažuje navázání partnerství s hlavním městem Islámábádem,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se akce na Žofíně osobně zúčastnil.

Oldřich Lomecký také připomněl mezi horolezci legendární a velmi obtížnou horu Čchokori, zvanou K2. Prvním člověkem, který ji zdolal dvakrát, byl v letech 1983 a 1986 český horolezec Josef Rakoncaj.

Oldřicha Lomeckého s doprovodem přivítal se svými nejbližšími velvyslanec Pákistánské islámské republiky Israr Hussain. „Chceme České republice a hostům zde v paláci Žofín představit svoji kulturu, módu, kuchyni, umělce i designéry,“ popsal Israr Hussain program, který potěšil zaplněný Žofín, kde při té příležitosti nechyběli zástupci českého Senátu, Ministerstva zahraničních věcí, pákistánských mezinárodních komor, zahraničních ambasád v ČR a českých firem.

FOTO (C) Městská část Praha 1