Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Werichova vila představuje Prahu Václava Havla
15-9-2017

Werichova vila představuje Prahu Václava Havla

Rodné město prvního českého prezidenta Václava Havla ukazuje nový výstava na zahradě Werichovy vily – dům U Dvou tisíc, vilu na Ořechovce, kostel sv. Anny, Schwarzenberský palác ve Voršilské ulici, Palác Lucernu či Divadlo Na zábradlí a další místa spojená se jménem Václava Havla si můžete na fotografiích Alana Pajera, doplněných snímky Pavla Hrocha a z archivu Knihovny V. Havla, prohlédnout do konce září. 

Základem výstavy „Praha Václava Havla“ je stejnojmenná kniha historika Zdeňka Lukeše, která přibližuje celkem sedmdesát míst spjatých s Václavem Havlem – od staveb, které vytvořili jeho děd a otec, přes místa, kde žil, stýkal se s přáteli, pracoval, ale také byl vězněn, až po Pražský hrad v jeho éře.

„Vznik knihy inspirovali zahraniční překladatelé Václava Havla, kteří se před lety sjeli z celého světa do Prahy a chtěli provést po místech spojených s prvním českým prezidentem,“ vysvětlil Zdeněk Lukeš.

Většinu fotografií tvoří na výstavě ve Werichově vile snímky Alana Pajera. „Když jsem si přečetl krásnou knihu Zdeňka Lukeše, tak jsem si uvědomil, že Havlovi byli těmi správnými rodáky, kteří se zasloužili o podobu Prahy, a že Václav Havel byl jediným polistopadovým politikem, jenž v Praze zanechal architektonickou stopu,“ uvedl fotograf Alana Pajer.

Expozice představuje například dům U Dvou tisíc, kde se Václav Havel narodil, prožil značnou část svého života a kde se jeho byt stal významným centrem disentu, vilu na Ořechovce, již zakoupil v devadesátých letech a jež mu – na rozdíl od milovaného Hrádečku – nepřirostla k srdci. Ukazuje také Národní třídu s divadelními scénami i známou scénou ze 17. listopadu, Palác Lucernu vybudovaný Havlovým dědečkem, kostel sv. Anny, ve kterém se konal legendární koncert při příležitosti dvacátého výročí Sametové revoluce, Divadlo Na zábradlí, které v Havlově životě a tvorbě sehrálo zásadní roli, Obecní dům, kde jednal s Ladislavem Adamcem, Schwarzenberský palác ve Voršilské ulici, kde měl po skončení mandátu svoji kancelář, či Bartolomějskou ulici, kam ho StB vozila k výslechům.

„Fotografie Václava Havla od Alana Pajera představujeme v našich zahraničních partnerských městech a všude se setkávají s obrovským zájmem,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který konání výstavy pořádané organizací Ars Metropolis osobně podpořil, což přítomní velmi ocenili.

Stejně tak ocenili jeho přínos pro realizaci náročné rekonstrukce vily. „Oldřich Lomecký je prvním starostou Prahy 1, který začal a dokončil rekonstrukci Werichovy vily,“ vyzdvihl europoslanec Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. 

„Zahájení výstavy se koná ve Světový den demokracie a my jsme dlouho přemýšleli, jak tento den připomenout, a tak jsme velice rádi, že je to právě prostřednictvím expozice o Václavu Havlovi,“ řekl Jiří Pospíšil.

„Připomínat v současné politicky turbulentní době Václava Havla i místa s ním spojená je velmi příhodné,“ dodal Oldřich Lomecký.  

Další informace: www.werichovavila.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1