Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Mateřská škola tak trochu jinak
22-9-2017

Mateřská škola tak trochu jinak

Mateřskou školu má každý spojenou s houfem hrajících si dětí. To by se však naše mateřská škola nesměla nacházet v Revoluční ulici v neorenesančním domě, postaveném podle plánů Václava Kaury a Aloise Doubravy v letech 1875-76. V minulém roce se díky úsilí zřizovatele MČ Praha 1 podařilo zrealizovat restaurátorskou opravu maleb a štukové výzdoby stropu v původně reprezentativních místnostech v 1. patře, které naše děti využívají jako jídelny a je opravdu na co koukat.

Odborným restaurováním byl obnoven významný, architektonicky a uměleckořemeslně bohatě zdobený strop, který navozuje dojem stropu dřevěného s řezbami, malbami a zlacením. Protože v průběhu školního roku mají do budovy přístup jen děti se svými rodiči, byli jsme osloveni, abychom alespoň na dva dny otevřeli budovu veřejnosti v rámci jubilejního 20. ročníku mezinárodní akce „Dny evropského dědictví“, pořádanou pod patronací Rady Evropy a Sdružení historických sídel ČMS.

A tak se ve dnech 9. a 10. 9. 2017 proměnila naše školka ve výstavní sály. Městská část Praha 1, jako pořadatel akce, zajistila propagaci včetně pořadatelské služby, před objektem byl umístěn poutací panel, který byl dostatečným lákadlem pro návštěvu objektu. Pro všechny návštěvníky byly připraveny informační katalogy a letáčky. Návštěvníci si se zájmem prohlíželi malířskou a štukovou výzdobu průchodu a bohatě zdobené lomené schodiště. V zpřístupněných místnostech v prvním patře obdivovali bohatou štukovou výzdobu stropů a dekorativní výmalbu místností. Po celou sobotu a neděli se akce se těšila velkému zájmu veřejnosti a bylo až překvapivé, kolik lidí mělo o tuto akci zájem. Po víkendu se opět vše vrátilo do starých kolejí a všechny prostory už zase patří jen našim dětem.