Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Zažít město jinak
16-9-2017

Zažít město jinak

V celkem devadesáti lokalitách po celé republice, z toho na osmi místech v Praze 1, se po roce opět sešli lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí, aby své město zažili jinak, aby se blíže seznámili se svými sousedy, s divadly, kapelami, galeriemi či podnikateli z okolí. Slavnosti „Zažít město jinak“ už od roku 2006 sbližují lidi a oživují veřejný prostor koncerty, divadelními scénkami, dílnami, hrami pro děti nebo třeba kulinářskými výtvory místních lidí.

„Akce ´Zažít město jinak´ ukazuje, že je možné místa i lokality v centru města více přiblížit lidem, a to zejména těm místním,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se přišel podívat na Malostranské náměstí, kde na lidi čekaly stánky s občerstvením, výtvarnými dílnami nebo třeba prezentacemi Musea Kampa, Werichovy vily, Muzea Karla Zemana či Musea Montanelli. 

„Malostranské náměstí má tu výhodu, že je lidem blíž po celý rok, a to od té doby, kdy se nám odtud podařilo dostat parkoviště, které stejně bylo většinou využívané zejména parlamentními lobbisty,“ dodal Oldřich Lomecký. Podle plánu prý bývalé parkoviště čekají stavební úpravy a doplnění zeleně.

Cílem rozrůstající se akce „Zažít město jinak“, kterou koordinuje spolek Auto*Mat a na jednotlivých místech organizují aktivní občané, party přátel, spolky a další místní organizace, je, aby obyvatelé měst vystoupili ze stereotypu vnímání veřejného prostoru a uvědomili si jeho hodnotu. Umožňuje poznat zajímavé lidi z okolí, naučit se od nich nové věci, navázat a prohloubit místní spolupráci, poukázat na výhody zklidněných lokalit a kultivovat vztahy mezi obyvateli, podnikateli a samosprávou.

Na území Městské části Praha 1 se letos lidé ze sousedství sešli kromě Malostranského náměstí také v parku Kampa, ve Vojtěšské ulici, na Petrském, Václavském a Palachově náměstí, v Pařížské a Opatovické ulici.

Na Kampě se lidé scházeli v Komunitním centru Kampa a v bývalém plynárenském domečku. Stejně jako na Malostranském náměstí a na dalších místech byl i tady připraven pěkný kulturní program, o který se postaraly i hudebně talentované děti, včetně sboru Kampata. Pozadu ale nezůstali ani malí malíři, kteří zahájili výstavu svých obrázků s názvem „Kampa očima dětí“.

Vedle bazárku oblečení, tvůrčích dílen a malování na obličej se návštěvníci mohli v sídle KC Kampa zastavit u velmi dobrého občerstvení. Nás zaujaly domácí francouzské koláče „quiche“, jež pro akci napekla paní Anael, Francouzka bydlící v sousedství.

Na Malostranském náměstí si lidé mohli zakoupit například speciality z bistra „Café de Paris“, prohlédnout a ochutnat si bylo také třeba možné krásné ručně malované perníčky Sweet Prague. U tohoto stánku jste se zároveň dozvěděli, že dřív se perníku říkalo peprník, a to díky pepři, který se do něj vydatněji přidával, aby hostům v krčmách více chutnalo pivo.

Obyvatelé na devadesáti místech republiky ukázali, že jim nejsou místa a města, kde žijí, lhostejná. Stejně tak se i lidé z Prahy 1 sešli, aby si poseděli a popovídali s přáteli, sousedy i třeba dosud neznámými lidmi, aby se seznámili se zajímavou kulturou z okolí i projekty podnikatelů a neziskových organizací a aby společně se všemi strávili příjemný den. A o to jde.

Další informace naleznete >>ZDE<<  

FOTO (C) Městská část Praha 1