Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Slovanský ostrov si připomněl 15 let od povodně
16-9-2017

Slovanský ostrov si připomněl 15 let od povodně

Profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, strážníci, policisté, příslušníci armádních aktivních záloh a další členové Integrovaného záchranného systému (IZS) se spolu s veřejností sešli na Slovanském ostrově, aby si připomněli patnácté výročí ničivé povodně, která citelně poškodila i palác Žofín, jenž se spolu s celým ostrovem ocitl v roce 2002 pod vodou. Návštěvníci se tak mohli seznámit se špičkovým vybavením jednotek IZS.

„Když se dívám kolem sebe na všechny ty skvělé stroje a vybavení, jsem přesvědčený, že Praha by zvládla odolat i tsunami,“ poznamenal s úsměvem radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil, který se akce spolu s dalšími osobnostmi zúčastnil. 

Kromě špičkového technického vybavení ocenil i vysokou úroveň výcviku. „Chtěl bych poděkovat všem složkám Integrovaného záchranného systému za vzornou spolupráci i za vzorný přístup k výcviku a koordinaci. Ocenění si kromě profesionálů samozřejmě zaslouží i dobrovolníci, kteří vše vykonávají ve svém vlastním volném čase,“ vyzdvihl Ivan Solil.

Akce na Slovanském ostrově se zúčastnili i členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, kteří se starají o protipovodňová opatření chránící palác Žofín před případnou povodní. „Jsme jedinou jednotkou předurčenou k výstavbě protipovodňových opatření,“ konstatoval zástupce velitele jednotky a místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 Filip Dvořák, který spolu s ostatními dobrovolnými hasiči stavěl od šesti hodin od rána ukázku membránového systému chránícího Žofín. A jen ta ukázka vážila čtrnáct tun!

Palác Žofín byl během povodně v roce 2002 vystaven po několik dnů přívalům velké vody, která jej zatopila do výše 1,8 metru a zničila i podzemní prostory. Opravy si nakonec vyžádaly částku 43 milionů korun.

Membránový systém, který nyní chrání palác Žofín, sestává z podzemní jílocementové stěny o hloubce 12 až 15 metrů, zakončené dosedacím prahem v úrovni terénu a nadzemními membránami do výšky dvou metrů. Dobrovolní hasiči Prahy 1 jsou schopni ve spolupráci s pracovníky agentury NKL Žofín a firmy Podzimek a synové do pěti hodin od rozhodnutí postavit kompletní ochranu paláce Žofín.

Kromě doprovodného hudebního programu, během kterého v sobotu na Slovanském ostrově vystoupily například skupiny Kašpárek v Rohlíku, Eddie Stoilow či populární Dixie Band Městské policie Praha, se veřejnosti se svými ukázkami představily jednotlivé složky IZS, ale také třeba Sovičky – zruční malí hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů Sovětice.

Další informace: www.hasicipraha1.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1