Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
VáclavART – mladí sochaři na náměstí čekajícím na změny
12-9-2017

VáclavART – mladí sochaři na náměstí čekajícím na změny

V horní polovině Václavského náměstí a v obchodním domě Van Graaf si do 10. října můžete prohlédnout zajímavou výstavu soch mladých autorů, která se jmenuje VáclavART a kterou za podpory Městské části Praha 1 pořádá Sdružení Nového Města pražského. Projekt chce uvést nové umění do veřejného prostoru, oživit ho, ale i provokovat a přinést nové impulzy do debaty o budoucí podobě Václavského náměstí.

VáclavART chce také podpořit mladé a začínající umělce, dát jim možnost prezentace a pomoct jim v uměleckém rozjezdu. První ročník tak představuje devatenáct sochařských děl od devíti umělců z ateliéru sochařství Lukáše Rittsteina na pražské AVU.

„Václavské náměstí je jakási aréna reality, která rychle ukáže, jaká věc je schopna se prosadit, žít sama o sobě bez vysvětlivek a obohatit prostředí. Tato nesmírně důležitá zkušenost je pro mladé sochaře zároveň výjimečnou příležitostí představit se široké veřejnosti,“ prohlásil Lukáš Rittstein.

Zahájení výstavy si spolu s dalšími osobnostmi nenechal ujít ani starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Václavské náměstí je skutečně kultovním místem a nabídnout ho mladým umělcům je skvělý nápad,“ ocenil nejvyšší představitel první městské části, který se akcí na Václavském náměstí pravidelně účastní.

Předseda pořádajícího Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek působí podle svých slov na Václavském náměstí už sedmnáct let. „A patnáct let se naše sdružení snaží, aby Václavské náměstí bylo milým místem, kam budou lidé rádi chodit,“ řekl Jan Adámek, jehož sdružení pracuje na svém cíli skutečně po celý rok včetně vánočních a velikonočních svátků.

Městská část Praha 1 činnost sdružení podporuje, což se týká i současného projektu VáclavART, jehož přípravy byly dlouhé a náročné. „Byl to rok a půl práce a po celou dobu nám byla oporou paní radní Eva Špačková,“ vyzdvihl Jan Adámek úlohu radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost, která nad projektem převzala záštitu.

„Velmi ráda jsem se stala ´kmotrou´ této výstavy, za kterou stojí obrovský kus skutečně obecně prospěšné práce,“ uvedla Eva Špačková.

Podrobné informace naleznete na http://www.vaclavart.cz/ a www.centrumprahy.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1