Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Dny evropského dědictví otevřely běžně nepřístupné památky
10-9-2017

Dny evropského dědictví otevřely běžně nepřístupné památky

Letos už dvacátý ročník Dnů evropského dědictví (European Heritage Days) po roce opět zpřístupnil zajímavé soukromé i veřejné památky, a to včetně těch, které buď nebývají běžně přístupné, nebo jsou otevřeny jen příležitostně. Městská část Praha 1 nabídla v rámci dvoudenní akce prohlídku devíti historických míst.

„Bezplatně bylo možné navštívit například interiér barokní kaple Panny Marie Nanebevzaté a sv. Karla Boromejského bývalého Vlašského špitálu a utajenou vyhlídku vzniklou z bývalé věže Hladové zdi, prohlédnout si nově zrekonstruovaný interiér kaple sv. Terezie z Avily a sv. Eliáše ve Vojanových sadech či nedávno objevenou bránu sv. Valentina nebo zhlédnout štukovou výzdobu stropu domu U Kutovců v Havelské 5, za jejíž opravu si MČ Praha 1 odnesla vítězství v krajském kole soutěže o nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón z roku 2016,“ vyjmenoval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si některé památky spolu s Pražany a návštěvníky rovněž prohlédl. 

Dny evropského dědictví veřejnosti představily také jinak nepřístupný tis červený, který se ukrývá v rajském dvoře kláštera františkánů u kostela Panny Marie Sněžné a jehož stáří je odhadováno na 400 let, což jej činí nejstarším stromem centra města a jedním z nejstarších v celé Praze. Navštívit bylo také možné nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové museum na Josefově a neorenesanční dům v Revoluční 26 s jeho štukovou výzdobou stropu.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a radní Prahy 1 pro kulturu Filip Kračman společně navštívili domy Na Kocandě a U Kutovců.

Dům Na Kocandě (Křižovnická 14), nájemní dům ve stylu manýristické novorenesance, byl postaven v letech 1885 až 1886 podle projektu V. Sigmunda. jenž byl stavitelem a zároveň majitelem. Při právě probíhající rekonstrukci byla ve sklepení domu odkryta brána sv. Valentina z poloviny 13. století, jež byla součástí středověkého opevnění.

Jedinečnost tohoto nálezu spočívá v tom, že se poprvé při výzkumech staroměstského opevnění podařilo zachytit nejen polohu brány v celém půdorysu, ale i torzo její konstrukce.

Průchod hradbou je situován v těsném sousedství dnešní Kaprovy ulice a směřuje ze Starého Města k tehdejšímu frekventovanému brodu na malostranský Klárov. Z písemných pramenů víme, že se brána nazývala podle blízkého románského kostela. 

Archeologové objevili v podzemí domu při jeho nynější rekonstrukci hradební zeď dochovanou ve výjimečně souvislé délce více než 26 metrů. Hradba vedla kolem břehu Vltavy, byla silná až 1,9 metru a dochovala se až do výšky téměř 2 metrů. 

Dům U Kutovců je středověkým, raně gotickým objektem přestavovaným v renesanci a v baroku a klasicistně doplněným v roce 1804. V roce 2016 byl Městskou částí Praha 1 restaurován raně barokní dřevěný trámový strop v bytě ve 3. nadzemní podlaží uličního křídla domu. Jedná se o historicky cenný strop s malovanými profilovanými trámy. Za provedenou opravu si MČ Praha 1 odnesla vítězství v krajském kole soutěže o nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón z roku 2016.

Další informace naleznete >>ZDE<< a na www.historickasidla.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1