Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Birell Grand Prix Praha ozdobily výborné výkony i vynikající atmosféra
9-9-2017

Birell Grand Prix Praha ozdobily výborné výkony i vynikající atmosféra

Dvaadvacátý ročník běžeckého závodu Birell Grand Prix Praha se opravdu povedl – širokým startovním polem, vynikající atmosférou na trati i podél ní a samozřejmě skvělými výkony, zejména pak novým světovým rekordem běžkyně Joyciline Jepkosgei, jež jako první žena v historii zvládla silniční desítku pod půl hodiny. Bojovné výkony ale předvedli i běžci z Prahy 1.

„Birell Grand Prix Praha musel potěšit všechny – běžce i fanoušky – a byl skvělou propagací našeho města a hlavně sportu. Gratuluji všem startujícím a děkuji také našim běžcům z Prahy 1 za skvělou reprezentaci a nasazení,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který slavnostně dekoroval vítězky pětikilometrového běhu.

Joyciline Jepkosgei vytvořila časem 29:43 nový světový rekord, čímž vylepšila svoje vlastní dosavadní světové maximum o jedenadvacet vteřin. Mužský souboj vyhrál Bernard Kimeli, který ve fantastickém finiši udolal svého jmenovce Mathewa Kimeliho. Bernard Kimeli navíc zaběhl nový rekord závodu, který má nyní hodnotu 27:10. 

Mezi českými běžkyněmi zvítězila na desítce časem 33:08 Eva Vrabcová-Nývltová, mezi českými muži byl nejrychlejší Jiří Homoláč s časem 30:14. „Musím přiznat, že to dneska trochu bolelo. Tři měsíce jsem pořádně netrénovala rychlost, což se trochu projevilo. Protože se už před závodem ohlásil útok na světový rekord, čekala jsem velký sprint, a taky to tak bylo. Joyciline ale moc gratuluju, je to skvělý výsledek pro ni i pro pořadatele,“ řekla v cíli vítězná Češka.

Bohaté zastoupení měla jak v běhu žen na pět kilometrů, tak v běhu mužů i žen na deset kilometrů Městská část Praha 1. Do boje se pustili občané Prahy 1, sportující úředníci radnice, politická reprezentace i přátelé a příznivci naší městské části: Oldřich Lomecký, Filip Kračman, Tomáš Böhm, Jan Brabec, Barbora Hodanová, Tomáš Šmejkal, Karel Nykl, Lenka Rücková, Veronika Blažková, Marie Hrabovská, Anna Vomáčko Beránková, Adéla Hudousková, Lucie Plšková, Lenka Pavlíková, Petra Bojko, Věra Kopřivová, Martina Válková, Marcela Kučerová, Hanka Kynychová s manželem Jindřichem a synem Filipem, Petr Burian, Radovan Strejc, Ondřej Vojtíšek, Lenka Součková, Adéla Kubaštová, ‎David Pavlík, Tomáš Klasna, Lukáš Vesecký a Gabriela Stuchlíková. 

Zranění kotníku bohužel vyřadilo Victorii Velvet, což jí ale nezabránilo v tom, aby přišla ostatní povzbudit. Na trať rovněž vyrazili běžci z partnerského města Prahy 1, bavorského Bambergu.

Výborných časů dosáhli v hlavním desetikilometrovém běhu Karel Nykl (38:12) a Filip Kračman (39:43). Filip Kračman tak jen skutečně těsně nepřekonal hranici 39 minut, což měl původně v plánu. Všem reprezentantům děkujeme a gratulujeme!

Joyciline Jepkosgei se v Praze daří. Po úspěchu na Sportisimo 1/2Maratonu Praha nyní přidala další triumf. „Jsem velmi šťastná, že jsem dneska zvítězila a podařilo se mi zaběhnout světový rekord. Celý závod nebyl vůbec jednoduchý, na rekord jsem běžela vlastně od začátku, což mi vážně dalo zabrat. Každopádně jsem velmi šťastná, že se mi to podařilo,“ řekla vítězka.

Jen šest vteřin za legendární půlhodinovou hranicí doběhla druhá žena celkového pořadí, Fancy Chemutai. Třetí v čase 30:25 doběhla Violah Jepchumba. 

Velmi rychle se běželo i mezi muži. První tři v cíli Birell Grand Prix Praha zároveň zaběhli tři letošní nejlepší světové časy. Bernarda Kimeliho (27:10) a Mathewa Kimeliho (27:11) doplnil Rhonex Kipruto (27:13). 

Pětikilometrový běh žen ovládla v čase 17:56 Barbora Jíšová.

Výsledky běhu žen na pět kilometrů můžete vyhledat >>ZDE<<Odkaz na externí stránky

Výsledky běhu na deset kilometrů naleznete >>ZDE<< Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1