Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Let not the dreams go grey
21-8-2017

Let not the dreams go grey

Aby sny nezešedly – tak se jmenovala vzpomínková akce, která připomněla okupaci Československa v roce 1968 a její první výročí o rok později. 21. srpna 1968 nezákonně naši republiku obsadila vojska Varšavského paktu na čele se Sovětským svazem, která měla jen do konce toho roku na svědomí více než sto lidských životů a stovky těžce zraněných. 21. srpna 1969 je už zastoupili domácí komunističtí kolaboranti, Lidové milice a Veřejná bezpečnost, kteří zabili pět lidí a tisíce jich zatkli.  

„Dodnes si velmi dobře vzpomínám na to smutné ráno, kdy nás vzbudil hluk letadel, a samozřejmě na vše, co během okupace i v následujícím období následovalo a co zásadně poznamenalo náš národ,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci konanou v dolní části Václavského náměstí tradičně podpořil.

Oldřich Lomecký i předsedkyně spolupořádajícího spolku Publicum commodum a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová vzpomínali, jak okupaci jako dospívající mladí lidé prožívali a jak se zapojili do celonárodních protestů. Spolu s nimi zavzpomínali účinkující hudebníci i další osobnosti.

„Vzpomínkové akce a jejich podoba se během let mění a vyvíjejí stejně, jako se mění a vyvíjí naše společnost. Roste také počet lidí, kteří považují demokracii za samozřejmou, a naší povinností je upozorňovat a varovat, že tomu tak v žádném případě není,“ prohlásila Jaroslava Janderová.

V této souvislosti hovořil i historik Pavel Žáček, podle kterého byla okupace šokem a zlomem pro českou veřejnost včetně řady do té doby zapálených komunistů. Byla ale také šokem pro evropskou a světovou veřejnost a politiky, když se sovětská armáda posunula blíže k západní Evropě. Velmocenská agresivita neopustila podle Žáčka ani současné Rusko, což dokládá okupace Krymu a východní Ukrajiny.

I proto je podle Oldřicha Lomeckého dobré připomínat okupaci Československa. „Chceme-li zvládat současnost i to, co nás čeká v budoucnu, musíme zejména mladým lidem připomínat zásadní okamžiky našich dějin,“ zdůraznil starosta Prahy 1.

Letošní vzpomínkové akce se zúčastnili Vladimír Merta, Luboš Andršt, SMS Martina Schulze, J. J. Jazzman, Primitives Group a Ivan Hajniš, Jan Pech, Aktual a George and Beatovens. A jak připomněl moderátor akce František Čuňas Stárek, příští rok od tragických srpnových událostí uplyne půl století a na Václavském náměstí se opět sejdeme.

Proč? Třeba proto, že historie – jak řekli pořadatelé Tomáš Neumann a Pavel Porkert – má tendenci se opakovat.

FOTO (C) Městská část Praha 1